bugün

ceza hukuku anlamında dini değerleri aşağılama suçuna girmektedir ve yaptırıma tabidir.
sosyolojik anlamda (özellikle bizim ülkemizde) (bkz: adamın götünden kan alırlar kamil kan)
bazılarına serbest bazılarına değil diye cevap gelirse şaşılmaması gereken hardcore soru!
Serbest değildir. Hiç kimse başkasının kutsal saydığı birşeye küfür edemez. Bu hinduların inekleri de olabilir, yahudilerin tevratı da olabilir.
sorunsal diye başlık açılmış ama egemen'e serbesttir. sorun yok yani durmak yok makaraya devam.
"egemen" bir halkta serbesttir di mi?
yani bir dini değere hakaret etmek devlet nezlinde serbest olsa hiçbir şey olmamış gibi söveceksin ve kendine çağdaş gözüyle bakıp bunu bi maharet sayacaksın ha parlak çocuk dediğim, düşüncedir. bak sen sövüyorsun ya saygı duymadan, bunu özgürlük sayacak biçimde. ben sana ama sövmüyorum inanmadığın için, bilakis sana saygı duyuyorum. bir tek sana değil diğer dinlerin kitaplarına, inançlarına da saygı duyuyorum ve sövmüyorum. ben bir müslümanım senin kafanda böyle olmamam gerekir çünkü sana göre ben bağnaz, diğer dinlere saygı duymayan ALLAHU EKBER diyip kafa kesen biriyim çünkü hep böyle örnekler çıktı karşına, ama ben öyle değilim, olsam bile bunu dine bağlama bütün suç benimdir dinimin bir suçu yok ben hatalıyım dini değil beni yargıla, yanlış yapan benim.