bugün

Kuranı kerimde bulunan ayetlerdir. bazılarına sıkıntı verecek başlıktır. verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diliyorum.

bismillahirrahmanirrahim.

hamd alemlerin rabbi, rahman rahim, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki allah’a mahsustur.(allahım!) yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.
Fatiha süresi 1-7.
dünyadakiler oyaladı sizleri ta'ki boylayana kadar kabirleri.

tekasur suresi.
okundukları zaman, insanları aydınlığa ve ferahlığa kavuşturan ancak okunmadan yaşandığı zaman da insanları cahilliğe, yobazlığa ve felakete sürükleyen ayetlerdir.

okumak= anlamak, düşünmek.

ali imran suresi 7. ayet meali:
Bu muazzam kitabı sana indiren O'dur. Onun âyetlerinin bir kısmı muhkem olup bunlar Kitabın esasıdır. Âyetlerin bir kısmı ise müteşabihtir. Kalplerinde eğrilik olanlar sırf fitne çıkarmak, insanları saptırmak ve kendi arzularına göre yorumlamak için müteşabih kısmına tutunup onlarla uğraşır dururlar. Halbuki onların hakikatini, gerçek yorumunu Allah'tan başkası bilemez. ilimde ileri gidenler: "Biz ona olduğu gibi inandık. Hepsi de Rabbimizin katından gelmiştir." derler. Bunları ancak tam akıl sahipleri düşünüp anlar.
hala kur’anı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? eğer o, allah’tan başkası tarafından indirilseydi, mutlaka onda birçok çelişki bulunurdu. [nisa 82]
kimisi allahın kendisine (ilk entry), kimisi muhammedin şahsına, kimisi iman edenlere, kimisi iman etmeyenlere, kimisi tüm insanlığa hitap eden ayetlerdir.
ey inananlar! benim de düşmanım, sizin de düşmanınız olan kimseleri dost edinmeyin. onlar size gelen gerçeği inkar ettikleri, rabbiniz allah'a inandığınızdan dolayı resulü ve sizi (yurdunuzdan sürüp) çıkardıkları halde siz onlara sevgi ulaştırıyorsunuz. eğer benim yolumda savaşmak ve benim rızamı kazanmak için çıktınızsa içinizde onlara sevgi mi gizliyorsunuz? oysa ben sizin gizlediğiniz ve açığa vurduğunuz her şeyi bilirim. sizden kim bunu yaparsa doğru yoldan sapmış olur.
--ankebut 64--
Bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. Keşke bilselerdi!
--spoiler--
ve de ki: hak, rabbinizdendir. öyle ise dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin. biz, zalimlere öyle bir cehennem hazırladık ki, onun duvarları kendilerini çepe çevre kuşatmıştır. (susuzluktan) imdat dileyecek olsalar imdatlarına, erimiş maden gibi yüzleri haşlayan bir su ile cevap verilir. ne fena bir içecek ve ne kötü bir kalma yeri!
" sizin en hayırlınız kur'an ı öğrenen ve öğretendir. "
Yoksa hileli bir düzen mi kurmak istiyorlar? Fakat (asıl) o inkar edenler hileli düzene düşecek olanlardır. (Tur Suresi, 42)
kurban olanısıca ayetlerdir.
Muhtemelen yalnızca Muhammed değil zamanın tüm araplarının ortak eseridir.
yaz babam yaz.
aksini düşünenlere saygım sonsuzdur.
''allah, pisliği aklını kullanmayanların üzerine yağdırır.''
Allah'a karşı yalan uyduran, yahut kendisine hak gelmişken onu yalan sayandan daha zalim kimdir? Cehennemde kâfirlere yer mi yok?
ankebut 68 .
"andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. onların kalbleri vardır, fakat onunla gerçeği anlamazlar. gözleri vardır, fakat onlarla görmezler. kulakları vardır, fakat onlarla işitmezler. işte bunlar hayvanlar gibidirler. hatta daha da aşağıdırlar. bunlar da gafillerin ta kendileridir."
araf 179
peygamberin evine ikidebir girmeyin diyen ayetlerdir.
"ey iman edenler! yemek için çağrılmaksızın ve yemeğin pişmesini beklemeksizin (vakitli vakitsiz) peygamber’in evlerine girmeyin, çağrıldığınız zaman girin. yemeği yiyince de hemen dağılın. sohbet için beklemeyin. çünkü bu davranışınız peygamber’i rahatsız etmekte, fakat o sizden de çekinmektedir. allah ise gerçeği söylemekten çekinmez. peygamberin hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. böyle davranmanız hem sizin kalpleriniz ,hem de onların kalpleri için daha temizdir. allah’ın resûlüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra hanımlarını nikahlamanız ebediyyen söz konusu olamaz. çünkü bu allah katında büyük bir günahtır."

Ahzap 33 *
sözlük ve benzeri platformlarda tartışılmak/yorumlanmak için değil; okunup, yaşanmak için indirilmiş ayetlerdir.
O ki, birbiri ile âhenktar yedi göğü yaratmıştır. Rahmân olan Allah'ın yaratışında hiçbir uygunsuzluk göremezsin. Gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görebiliyor musun?

Sonra gözünü, tekrar tekrar çevir bak; göz (aradığı bozukluğu bulmaktan) âciz ve bitkin halde sana dönecektir. mülk suresi 3. ve 4. ayet.
hak ile gelen ve kafir olan her kişinin kalbine derinlemesine korku salan ayetlerdir..
"Allah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyin. Aksine onlar diridirler ancak siz fark edemiyorsunuz." (Bakara, 2/154)
rabbin isteseydi, yeryüzündekilerin hepsi mutlaka inanırdı. o halde sen mi insanları inanmaları için zorlayacaksın, allah'ın izni olmadan hiçkimse inanmaz ve allah pisliği akıllarını kullanmayanların üzerine indirir. (tevbe-99,100)
"Ey insanlar! Sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Hem de sizi şubeler ve kabilelere ayırdık ki, birbirinizi tanıyasınız. Şüphesiz ki, Allah katında en şerefliniz, takvaca en ileride olanınızdır" (Hucurât sûresi, 13)
Allah'ın sözleridir!
ne dünyanın en güçlü devlet adamına, ne bir belediye başkanına, ne bir yönetmene, çok ünlü bir filozofa, sayısızca ödül almış dünyada en güçlü benim diyen her kim varsa, hiç birine ait değil bu sözler. bu sözler tek ilah benim, benden daha güçlü bir ilah yok! sizi giydirende, besleyende, koruyanda, öldürende, dirilticek olanda mükafatlandıracak olanda, cezalanmdıracak olanda benim diyen bir gücün sözleridir. bu sözleri başkasının sözleri ile insanların sözleri ile karıştırmayın. allah'ın sözleri olarak okuyun ve iman edin.
Hıcr; 16 – 18:

16- Andolsun biz, gökte birtakım burçlar yarattık ve bakanlar için onu süsledik.
17- Ve göğü taşlanan bütün şeytanlardan koruduk.
18- Ancak kulak hırsızlığı eden şeytan hariç, onu apaçık bir alev sütunu takip eder.

Saffat; 6 – 10:

6- Gerçekten biz dünya göğünü (o yakın göğü) bir zinetle, yıldızlarla süsledik.
7- Onu her inatçı şeytandan koruduk.
8- Onlar yüksek (melekler) topluluğunu dinleyemezler. Her taraftan kovulupatılırlar.
9- Uzaklaştırılırlar. Onlara ardı arkası kesilmez bir azab vardır.
10- Ancak kulak hırsızlığı yapanlar olur. Onu da yakıcı bir alev takip eder.

meteorlar şeytanlara atılıyormuş çünkü meleklerden geleceğe dair haberler çalabilirler. ne kadar mantıklı bir din...

ama ne var ki voyager uzay sondasına hiç alev topu fırlatılmadı.