1. 2.
  mealini türkçe olarak zaten okuyabilirsiniz. kuran orjinalinde yani arapça kalmalıdır. ama gel gör ki milletimiz anlamak istiyor mu?
  8 -14 ...
  #35381574 :)
 2. 3.
  Türkcesini okuyabilirsiniz, kim ne derki buna? Zaten bunun icin mealli kuran-ı kerim ler var.
  3 -2 ...
  #35381601 :)
 3. 4.
  Kuranın türkçe okunmasının engellenmesi bir haçlı tezgahıdır. tabiki bu dini çıkarlarına kullanan din simsarlarının da işine en az onlar kadar yaramıştır. kuran tükçe okununca anlaşılır sorun da budur kuran anlaşılmamalıdır. anlaşılırsa okuyanları doğruya yönlendirir buda namerdin hoşuna gitmez en basit şekliyle budur cevap.
  6 -2 ...
  #35381678 :)
 4. 5.
  Anlaşılmasında koyunlar rahat güdülsün diyedir. Bir soru.
  11 -3 ...
  #35381693 :)
 5. 6.
  Bir hasta doktorun verdiği reçeteyi okuyup iyileşemez yurdum müslümanlarının en büyük sorunu.
  4 ...
  #35381729 :)
 6. 7.
  ameller niyetlere göredir derler.

  bizi yaratanın zekasını bizim gibi sanan insanlar var ne yazık. her pisliği yapıp kuran' ı orijinal dilde okusan da sana yazılan bellidir.
  gönlünden iyi şeyler geçiyorsa da istersen sanskritçe oku.

  bazı tasavvuf ehilleri kuran' ın arapça değil rabça olduğunu söyler. içinde arapça' da karşılığı olmayan kelimeler olmasından mütevellit. bunu incelemek lazım.

  islam dini bize çok katı kuralları olan bir din olarak öğretildiği için çoğu şeyi yanlış değerlendiriyoruz. cayır cayır yanacakmışız. kim söyledi? şu hoca efendi. Ancak tanrı' nın varacağı yargılar bunlar.
  şahsen ben haşladığım patatesten üstünken, beni yaratanın benden ne kadar üstün olabileceğini önce bi düşünür sonra konuşurum.
  4 -1 ...
  #35381737 :)
 7. 8.
  Ya anlarsaniz! Duzenbazlarin işine gelmez bu...

  Bilmedigin dilde allahin öğüdünü nasıl alırsın bilemiyorum.

  Allah hidayet versin.
  8 ...
  #35381771 :)
 8. 9.
  Gardaşım hayat boyu arapça kuran okuyup bir kere bile anlamını araştırmamak dinde şekilciliğin ta kendisidir, endişelerinde haklısın, ancak kuranı anlamanın en iyi yolu arapçasındaki kelimelerin anlam çerçevesine hakim olarak meal/çeviri okumaktır. Çünkü kim ne derse desin arap dili dünyadaki en şiirsel, en geniş anlamlara sahip kelimeleri içeren dillerden birisidir. Yani herhangi bir kelime, mealindeki çevirideki anlamının dışında birçok farklı ve uzak yerlerde kullanılır arap lugatinde. Bu yüzden sadece meal okumak size o meali yazanın anladığını anlatır ancak lugat çerçevesinde düşünmek sizi kuranın o derin deryasına götürür.
  2 ...
  #35381872 :)
 9. 10.
  Her çevirmen eserine kendinden illaki bir yorum katar. E haliyle ortaya birden çok çeviri çıkarsa da milletin beyni allak bullak olur. O yüzden arapça kalması daha mantıklı. türkçesini okumak istiyorsanız zaten mealler mevcut durumda. Anlamak için meali ibadet için orjinali kullanabilirsiniz.

  Tek bir çeviri yapılıp her yerde onun kullanılması durumuna gelirsek, misal elmalılının ki, böyle bir durumda da kargaşa olma ihtimali çok yüksek. Kendini alim olarak tamımlayan biri çıkıp "bu kişinin şurda hatası var." derse ortaya çok ciddi bir gruplaşma çıkabilir. Zaten bakınca kuran orjinal dilinde bile pek çok kişi tarafından yorumlanmış ve mezbep kavramı oluşmuştur. Durumsa ortada.

  Bence anlamadan okumak daha iyi çünkü en azından kendimizce bir yorum yapmıyoruz. Bu belkide bizim bir avantajımız. Dini öğrenme amacı olan zaten mealine erişebilir. Ama dini bilinçsiz ve isteksiz düşünmek gerçekten çok ciddi sorunlara yol açabilir.
  2 -3 ...
  #35381928 :)
 10. 11.
  Sanırım başlıkta Kurani türkçe olarak mevlütlerdede sohbetlerde camilerde okumak demek istemiş..Kuran bozulmayan tek kitaptır ve orjinalini dinlemek feyz verir insana.Türkçe meali için Elmalılı hamdi Yazır'ın meali en iyi ve anlaşılır gelmiştir bana.
  3 ...
  #35381963 :)
 11. 12.
  bi keresinde kurani kerim dinlerken aglayan bir musluman gormustum. bende muslumanim ama dinledigi ayetlerin anlami aglanilacak birsey degildi. ilginc gelmisti bana...
  6 ...
  #35381966 :)
 12. 13.
  Cümlesi cümlesine katıldığım hede.
  Ben şöyle düşünüyorum bizim insanımızın en hassas noktası din. Kim allah dese peşine takılıp kosuyorlar. iki kelime arapça bişeyler söylese bu adam mübarek bu adam alim diye yere göğe sigdiramiyoruz ve hoca geçinen bazı akıllı insanlar dini açıdan hassas olan bazı insanları kullanarak ekmek elden su gölden yaşayıp gidiyorlar. Mesela cüppeli midir her neyse o nasıl geciniyor Fetullah dünyanın dört bir yanında nasıl okul açtı hiç düşündünüz mü? işte böyle insanların duygularını sömürü sömüre. Eee o zaman kuran neden türkçe okunsun ki tabi günah derler yoksa bu din tüccarları nasıl gecinecek.
  2 ...
  #35382070 :)
 13. 14.
  kuranın türkçe çevirisini (mealini) okumak günah değildir. neden olsun ki?

  kuranı orjinal halini de mealini de okuyabilirsin hiç bir sıkıntı yoktur.
  1 ...
  #35382195 :)
 14. 15.
  okuyup da bu ne lan tepkisi verdirmemek için. arapça yemek tarifini ezgili okusan amin deyip ağlayacak insanlara söz anlatmaya çalışıyoruz. yüzlerce yıl ayak üstü yemiş bu hocalarınız.
  2 -1 ...
  #35382224 :)
 15. 16.
  Türkçe okuyunca da laikçiler böyle laf konuşulmaz diye kızıyor ama.
  -1 ...
  #35382226 :)
 16. 17.
  (bkz: haçlılar kadar başınıza taş düşsün).

  haçlılara bağlayanlar linke tıklasın.
  ...
  #35382347 :)
 17. 17.
  kuran şiirsel bir dille yazıldığı için türkçe okunuşu orjinali ile aynı etkiyi vermiyor. mesela çok sevdiğim bir yazar olan edgar allan poe nun the raven` adlı şiirini ele alalım. şiirin ilk ve son kıtasını ingilizce-tükçe açıklaması ile vereceğim. akıcılık, fonetik v.s. orjinali ile aynı tadı vermesi hatta anımsatması bile imkansız. çeviri sadece anlamını fısıldıyor ruhunu değil..

  The Raven

  ilk kıta;
  Once upon a midnight dreary, while I pondered, weak and weary,
  Over many a quaint and curious volume of forgotten lore—
  While I nodded, nearly napping, suddenly there came a tapping,
  As of some one gently rapping, rapping at my chamber door.
  Only this and nothing more.”

  Ortasında bir gecenin, düşünürken yorgun, bitkin
  O acayip kitapları, gün geçtikçe unutulan,
  Neredeyse uyuklarken, bir tıkırtı geldi birden,
  Çekingen biriydi sanki usulca kapıyı çalan;
  "Bir ziyaretçidir" dedim, "oda kapısını çalan,
  Başka kim gelir bu zaman? "

  son kıta;

  And the Raven, never flitting, still is sitting, still is sitting
  On the pallid bust of Pallas just above my chamber door;
  And his eyes have all the seeming of a demon’s that is dreaming,
  And the lamp-light o’er him streaming throws his shadow on the floor;
  And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
  Shall be lifted—nevermore!

  Kuzgun bir an olsun ayrılmadı, oturdukça oturdu,
  Oturdukça oturdu oda kapımın hemen üstündeki Pallas büstünde;
  Benziyordu gözleri hayal kuran bir şeytanın görüntüsüne,
  Vuruyordu kara gölgesini yere lambadan yansıyan ışık;
  Kapalı kaldu ruhum bu kara gölgenin içinde,
  Kurtulamayacak - Hiçbir zaman!
  -1 ...
  #35382364 :)
 18. 18.
  bir soru.
  ibadet amacıyla türkçesini okuyana hiç rastlamadım ben de.
  sanırım dogma olarak kalması, sorgulanmaması, anlaşılmaması için böyle kurulu bu düzen. elbette çeviriler yüzde yüz kusursuz olmadığı, dil yapılarında farklılıklar olduğu için arapça konuşmayı bilen birinin okuduğu kuranla, türkçe çevirisini okumak aynı olmaz. yine de bilinçli bir cahil bırakma söz konusu.

  inandığın bir din var. o dinin peygamberinin tanrıyla iletişim kurduğuna inanıyorsun. seni yaratan tanrının, o peygambere yazdırdığı sözlerin anlamını hiç merak etmiyorsun. tanrın sana ne söylüyor? bilmiyorsun. üstünkörü inanmak yetiyor.

  arapça okuyup ne dediğini bilmemek, neye inandığını bilmemek demek bir nevi. öyle uygun görülmüş. yoksa, okuyup anladığı bir kitabı "saçma" bulabilecek insanlar yaratmaya ne gerek var, değil mi
  1 ...
  #35382474 :)
 19. 19.
  ahmaklıktır, bu kitap ilk yazıldığında zaten insanlar okusun anlasın ve buna göre hareket etsin diye yazılmış ve arabistanda yazıldığı içinde arapca anlaşılması gerektiği için öyle kaleme alınmış. madem kuranın okunup anlaşılmasına gerek yok ve din simsarlığına ihtiyacı var o zaman neden ingilizce gönderilmedi yada kimsenin anlamayıp sadece muhammedin anlayacağı bir dilde.

  bir diğer konuda sürekli türkçenin yetersizliğinden bahsedilir, tamam eyvallah arapça türkçeden zengin ama çinceden, ingilizceden, ispanyolcadan daha zengin değil neden amarikadaki bir camide kuran ingilizce okunmuyor madem günah olarak görülüyor.
  ...
  #35382499 :)
 20. 20.
  Böyle bir durum yok. Arapça okumak bir tercih.
  1 ...
  #35382529 :)
 21. 21.
  Burada kritik konu meal denilen kavram . Hz.muhammed ne zaman peygamber oldu 40 yaşında. Sene 610 lar. Yani biz nasıl göktürk kitabesini anlayamazsak bugünün arapları da anlamıyor. Açıklamaya mecbur olduğumuz dilsel anlamsal olaylar var.
  3 ...
  #35382613 :)
 22. 22.
  Entry silindiği için** tekrardan yazmak istiyorum yüksel müsadenizle..
  Öncelikle belirtmek isterim amacım trollük veya hiçbir dine saygısızlık değildir. Amacım; görüşlerimi sizinle paylaşmak ve doğru veya yanlışlığını anlamaktır. Sonralıkla; Ülkemizde kuran arapça okunmakta, okutulmaktadır. Lakin ülkemizde kuran okuyanların yüzde 90ı okuduğunu anlamamakta, sadece okumak için okumakta ve okuduğunun sevap olduğunu düşünmektedir. Allah kuran ı anlayalım ve uygulayalım diye gönderdi, öylesine okuyalım diye değil. Madem dilimiz Türkçe ve kimse arapça bilmiyor ve okuduğunu anlamıyor, Türkçe okumak neden günah olarak anlaşılıyor. Bu düzende yalan yanlış fetva vermekte kolaylaşıyor, her hocayım diyenler bi şeyler uyduruyor, zaten bizim millet arapça bilmiyor ya uydur babam uydur. Bizimkiler inanır. Neyse efendim velhasıl neden kendi dilimizde okuyamıyoruz kuranı, lütfen aydınlatın, güzel yorumlar yapın, buna çok ihtiyacım var çünkü. Yanlış düşünüyorsam eğer günaha girmek de istemiyorum. Okuduysanız eğer ki sanmıyorum ama yine de teşekkür ederim..
  53 -2 ...
  #36244327 :)
 23. 23.
  kur'an elbette türkçe olarak okunabilir ve türkçe olarak okunması günah değildir.
  12 ...
  #36244340 :)
 24. 24.
  Ayetlerle açıklayalım da ondan sonra Türkçe de okunur diyenler çıkamasın.

  Bu zuhruf 3:
  "Biz, anlayasınız diye onu Arapça bir Kur'ân yaptık."

  Bu da Yusuf 2:
  "Biz onu Arapça bir Kur'ân olarak indirdik ki, aklınızı kullanıp anlayasınız diye."

  Bak gördün mü senin inandığın dinin Allah'ı ne diyor?

  Diyor ki bunu anlayabilesin diye Arapça yaptım ben. Yoksa anlayamazdın. En iyi dil Arapça diyor yani. Yoksa Araplara indiği için değil.

  Şimdi ne düşünüyorsun ?

  Edit: Yine eksilendim çok ayıp ettiniz haha. Ama bunlar Allah'ın ayetleri. Beğenir veya beğenmezsiniz ama kuran'da böyle geçiyor. Sanki ayetleri ben yazdım.
  10 -39 ...
  #36244361 :)
 25. 25.
  insanlar yazılanları anlayınca sorguluyor çünkü.
  23 -4 ...
  #36244366 :)

kapat