bugün

anlamsız oldu başlık he, çok zekisin. keşke karakter sınırını düşünecek kadar da zeki olaydın. neyse, nasip kısmet bu işler.

şunu diyorum: doğruluğu artık geriye dönüşsüz biçimde ispatlanmış olan herhangi bir mevzunun sırf kuran'da öyle yazıyor diye kabulüne yanaşmamak. daha doğrusu bunu yapan insan.(moderasyon: tanım bu bebeğim.)

genelde hep aynı argüman(!)lar geliyor malum. yinelemek yerine ekşi'den güzide bir örnek apartıyorum.

"kur'an'da 2+2=5 yazsa olabilecekler"

"çeviri hatasıdır"

"arapcada bir kelimenin birçok manası vardır. 5'in manalarından biri de 4'tür, burada 4 anlamı kastedilmiştir"

"peygamber efendimiz 2+2=4 şeklinde uygulamıştı, demek ki burda kastedilen 4'tür"

"sen sayıları yaratan allah'tan daha mi iyi bileceksin?"

"dönemin şartlarında değerlendir. eskiden araplar 2+2nin 6 olduğuna inanıyordu, ayet o zaman için bir ilerlemedir"

"allah katında 5, bizim için 4 gibidir"

"5 orda sembolik"

"islam akıl dinidir, kuranda yazmaz öyle bir şey. hani nerde, ayet göster!"

"evet, bu ayette anlayamadığın nedir?"

"incilde de 1+1+1=1 deniyor, ama seni hiç onu eleştirirken görmedim? nedir bu islam düşmanlığı?"

"sinerji kavramı bundan 1400 yıl önce kuranı kerimde haber verilmişti. hala mi inanmazsınız?"

"ayeti cımbızlamışsın. bir sonraki ayette -1 buyuruluyor"

"nüzul sebebi önemli. hede'a kabilesinden biri hodobe kabilesinden bir kölenin kolunu bükmüştü, bunun üzerine ..."

"katılmayabilirsin ama saygı göstermek zorundasın. bu kadar insanın inancına yanlış dersen sonuçlarına katlanırsın"

"biz sınırlı aklımızla anlayamayız. sen sivrisinek yaratabilir misin?"
*
kuranda aksi yazmaktan kasıt nedir önemli olan soru aslında budur.
kuranda birçok şeyin aksi yazar ama bu kuranın aksi olduğu değil yapılanların aksi olduğundan ileri gelir.
nasıl mı? şöyleki;

Allah, faizi yok eder de, sadakaları arttırır. Allah, günahkar kâfirlerin hiç birini sevmez. (bakara/276)
burada faiz mi aksi(ters, normal olmayan) yoksa faiz yemek mi aksi? yaratılışın farkına varamayanlar elbette şüpheye düşeceklerdir ama cevap çok nettir, açıktır. şimdi gelelim 2+2=5 e. şöyle oluyor aslında 2 ile 2 yi toplarsak elbette.....
açıklama beklemiyorsunuz herhalde yuh. neyse konuya dönelim, kuran-ı kerim in hiç bir yerinde verilen örnekler gibi saçma sapan ipe sapa gelmez ve daha bilmem ne zerre kadar aksi birşey bulamazsınız. bulursanız buyurun ben burdayım* o engin derin arapça bilgimizle kuranı okuduk her ayetini her suresini ezbere biliyoruzda bide eleştiriyoruz. hey Allahım yarabbim sen akıl fikir ver şeytanın esiri olumuş kullarına.