bugün

Siyasal islamcı, gavsçı, Süleymancı çevreleri sessizliğe bürüyen olay.
gavsçı, süleymancı falan değilim.

Sabah Namazı’nın Farzı ile ilgili Âyet-i Kerime:

“Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar (belli vakitlerde) namaz kıl; bir de sabah namazını. Çünkü sabah namazı şahitlidir.” (isrâ Sûresi 78)

Öğle Namazı’nın Farzı ile ilgili Âyet-i Kerime:

“Haydi siz, akşama ulaştığınızda (akşam ve yatsı vaktinde) sabaha kavuştuğunuzda, gündüzün sonunda ve öğle vaktine eriştiğinizde Allah’ı tesbih edin (namaz kılın), ki göklerde ve yerde hamd O’na mahsustur.” (Rûm Sûresi 17-18)

ikindi Namazı’nın Farzı ile ilgili Âyet-i Kerime:

“Namazlara ve orta namaza devam edin. Allah’a saygı ve bağlılık içinde namaz kılın.” (Bakara Sûresi, 238)

Akşam Namazı’nın Farzı ile ilgili Âyet-i Kerime:

“Gündüzün iki ucunda, gecenin de ilk saatlerinde namaz kıl. Çünkü iyilikler kötülükleri (günahları) giderir. Bu, öğüt almak isteyenlere bir hatırlatmadır.” (Hûd Sûresi 114)

Yatsı Namazı’nın Farzı ile ilgili Âyet-i Kerime:

“Güneşin doğuşundan ve batışından önce Rabbini hamd ile tespih et. Gece vakitlerinde ve gündüzün uçlarında da tespih et ki hoşnut olasın.” (Tâha Sûresi 130)
belki de namaz denilen şey aslında 3 vakitti, sonradan 5 vakite çıkardılar.
ne oldu lan işinize gelmedi mi, araştırsaydınız siz de bulabilirdiniz.
Kuran'da üç vakit de denmiyor ki. Bulmak isteyen buluyormuş beş vakti.
O şekli kim bulmuş?
o kadar çok vardır ki beş vakit olduğuna delil hiç hadis ve siyer bilmeden bile meallerden anlarsınız.

1. sabah namazını emreden ayetler;
hud suresi 114 ayet
isra suresi 78 ayet
taha suresi 130 ayet
rum suresi 17 ayet
rum suresi 18 ayet
2.öğle namazını emreden ayetler;
taha suresi 130 ayet
rum suresi 17 ayet
rum suresi 18 ayet
3.ikindi namazını emreden ayetler;
isra suresi 78 ayet
taha suresi 130 ayet
rum suresi 17 ayet
rum suresi 18 ayet
4.akşam namazını emreden ayetler;
hud suresi 114 ayet
taha suresi 130 ayet
rum suresi 17 ayet
rum suresi 18 ayet
5.yatsı namazını emreden ayetler;
hud suresi 114 ayet
taha suresi 130 ayet

bonus;

cuma namazını emreden ayet;
cuma suresi 9 ayet

konunun uzmanı olmadığım halde benim bildiklerim bu kadar.
tam bir harici kafası. ayrı ayrı geçen yerleri say 5'i bul o zaman.
evet kuranda beş vakit namaz geçmez çünkü kuranda namaz diye birşey yoktur.
kuranda olan salattır destektir.
tanrı'nın kitabında direk yazanı söylüyorum.
Kafir gercegi inkar eden demektir. kuranda salat var ve bizde bunu soyluyoruz.siz kim oluyorsunuz da tanri nin salatini namaza cevirmeye kalkiyorsunuz. arastir bakalim suayp peygamberin salati neyi emrediyormus? tanri ile iletisim duasi varmidir tabiki vardir. yani her isteyen namaz yani rabbiyle iletisim dualarini yerine getirebilir. lakin salat cok onemli bir konu. sistem bunu namaza cevirmis ve bu kavramin uzerini ortmus. salat destek ve aydinlatma demek. bugun ne aydinlanma var nede toplumsal destek maddi manevi..bugun islam dunyasinin cehaleti salati terk etmesidir. salat tanri ya derinden saygi duyandan baskasina agir gelir. bugun salati terk ettik ve tanri belamizi verdi. bu oyle uzeri ortulecek bir kavram degil. hepimizin zararina cunku. adamin komsusu maddi sikintilar yuzunden kendini kendini asiyor ama muslumanin haberi yok. cunku salat kavrami imha edilmis. benim derdim namazla iletisim dualariyla degil.benim derdim tanrinin kuraninda bulunan salatin yok edilmesi.
Kuranda namazın nasıl ne kadar kılınacağı net anlatılmıyor. Misal başörtüsü ile ilgili çok detaylı bir ayet olduğu halde namazla ilgili yok. iranda mesela 3 vakit namaz varmış. Biz ise o kadar müslüman yanılıyor olamaz deyip herkesin yaptığına uyuyoruz. Çok da takılmamak lazım kıl veya kılma mühim olan iyi insan olmak.