1. 1.
  Ak parti hizmetleriyle geçmiş iktidar hizmetleri arasındaki farkın tek sebebi gelişen teknoloji ama Osmanlı gelişmeleri ile cumhuriyet dönemi gelişmeleri arasındaki fark sadece allahın hikmeti. Ben ikna oldum.
  1 ... masklavi
 2. 2.
  Ahzap suresi çok garibime gidiyor açıkçası. Sanki peygamberin eşlerine duyduğu kıskançlığı anlatıyor ama başka kadınlarında ona helal olduğu söyleniyor. Cariyeler falan. 13 yaşında bir kızken bunu okumam bazı şeylere olan inancımın azalmasına neden olmuştu.
  3 -4 ... arzzgr
 3. 3.
  herhangi birinin kur'an'ın mealini okuması ile, bir arabın kur'an'ı düz metin olarak okuması arasında fark yoktur.

  çünkü Kur'an, sebep sonuç ilişkileri üzerine kurulu bir kitaptır ve ayetler bu sebep sonuç ilişkileri gözetilerek yorumlanmalıdır. bu nedenle de kur'an'ı en iyi araplar ifadesi temelden sakat bir ifadedir.

  Kur'an'ı niçin sebep sonuç ilişkilerini gözeterek okumak gerektiğine dair birkaç örnek vermek istiyorum.

  örneğin yasin suresinde geçen bir kelimeyi ele alalım.

  Ne güneş, aya yetişebilir ve ne gece, gündüzü geçebilir; hepsi de bir felekte yüzüp durur.
  Yasin 40

  eğer dikkat edilirse ayetteki "felek" kelimesi; güneşin, ayın yörünge hareketleri hakkında bilgi verdiği gibi, aynı zamanda gece ve gündüzün oluşumu hakkında da bilgi vermekte.

  "felek" arapçada; çark, çember anlamlarına geliyor, nitekim dilimizde "feleğin çemberi" diye bir tabir bulunuyor. kelime aynı zamanda "gemi" anlamında da kullanılmakta.

  bunu aklımızda tutalım, çünkü önemli. neden önemli olduğunu aşağıda paylaşacağım ayetten anlayacağız.

  Allah ki; gökleri ve yeri yarattı, gökten su indirdi, onunla size rızık olarak çeşitli meyveler çıkardı; emri gereğince denizde akıp gitmeleri için gemileri emrinize verdi, ırmakları da emrinize verdi.
  -ibrahim32

  ayetteki gemi kelimesinin karşılığı "felek" kelimesi. yasin suresinin 40. ayetindeki "felek" kelimesi ile aynı kelime...

  daha önceki paylaşımlarımda da ayette geçen "emir" kelimesinin 360 derecelik bir hareket anlamına geldiğini ifade etmeye çalışmıştım.

  link:
  https://www.uludagsozluk.com/e/43560505/

  felek kelimesinin "çember-yörünge" anlamına geldiğini de yasin suresinden öğrenmiştik.

  bu anlamları neden-sonuç ilişkilerini gözeterek birlikte değerlendirdiğimizde, gemilerin 360 derecelik döngüye olanak sağlayan bir yapı üzerinde seyahat etmiş olduklarını öğreniyoruz. çünkü her emirde 360 derecelik kesintisiz bir hareket bulunuyor ve felek 360 derecelik bir yörünge üzerindeki dairesel hareket anlamına geliyor.

  ayetten de okuduğumuz gibi "felek" yani gemiler de "emre" amade.
  görüldüğü gibi tüm bu sebep sonuç ilişkilerini gözeterek ayetleri yorumladığımızda, dünyanın geometrisi hakkında bilgi edinmiş olduk.

  tekrar etmek gerekirse:

  Kur'an, sebep sonuç ilişkileri üzerine kurulu bir kitaptır ve ayetler bu sebep sonuç ilişkileri gözetilerek yorumlanmalıdır. bu nedenle de kur'an'ı en iyi araplar ifadesi temelden sakat bir ifadedir.
  4 -1 ... 11234567
 4. 4.
  Sık sık ve dikkatlice okunması gerekir.
  1 -2 ... selia
 5. 5.
  yıl olmuş 2020.
  2 -4 ... old spice
 6. 6.
  iniş sebepleriyle ve iniş sırasıyla okumayan adamlar gelip burada ateizm taslamasın.
  1 -2 ... masklavi
 7. 7.
  mustafa öztürk'ün meali bu konuda iyidir. alıp okumanızı tavsiye ederim.
  1 ... orta