1. 1.
    ateist olunur.
    3 -9 ... ogulcanf
  2. 2.
    yapılması gerekendir. inanılan şeyin ne olduğu bilinmelidir.
    5 ... bendosto
  3. 3.
    türkiye'de yapılmayandır.
    2 -1 ... godspeed you black emperor
  4. 4.
    tavsiye edilmeyendir.

derin hayal kırıklıkları yaşanabilir.
    4 -2 ... grove street families
  5. 5.
    meal değil ama türkçe tefsiri (uzun açıklama) okunursa hiç sıkıntı yok. ama avrupalı filozofların ve dilbilimcilerin bile derinliğine hayran kaldığı arapça dilinin türkçeye çevrilmeye çalışılmasıyla ortaya çıkan mealler pek bir anlam ifade etmez.
    3 -2 ... limpid
  6. 6.
    en doğrusu j. wolfgang von goethe gibi arapça'yı (eski arapça) öğrenip okumak. o zaman belki goethe gibi kuran'ın ilahi bir kitap olduğuyla ilgili şüpheniz kalmaz sizin de.
    2 -3 ... limpid
  7. 7.
    Arapça derin dilmiş anlaşılamazmış çevirilemezmiş gibi safsatalarla Allah'ı dolaylı olarak haşa zorbalıkla ithaf etmekten başını kaldıramamış insanların, duyunca şeytan çarpmışa döndüğü, görünce engellemeye çalıştığı eylemdir. Okundukça, kim müslüman kim sahtekar anlaşılacak diye bazı sakalı uzunların, traşlı bıyıklıların ödlerinin koptuğu durumdur.
    3 -1 ... jawsi azam
  8. 8.
    inanan bir insanı bile şüpheye düşürebilir. açık bulursam amına koyarım zihniyetiyle yaklaşanlar için pek çok opsiyon var bu eylemde. tamamını hiç okumadım ama bana saçma gelen bir kaç yeri, bilgisi olduğunu düşündüğüm bir insana sorduğumda tarihsel olaylar ve sosyolojik açıdan değerlendirmeleriyle açıklayınca "hmm, aslında saçma değilmiş" demiştim. hayatımda fırsat bulursam tarihsel süreci ve sağlam kaynaklarları inceleyip bu eylemi denemek isterim. yoga moga benim için gerçekten fasa fiso. cuma günü, erken kalkıp cuma namazına gitmek gerçekten çok daha huzur verici, rahatlatıcı bir eylem. islam tarihi de öyle az buz bir şey değil. bence kendini az çok bilen bir insan ben şunu şunu öğrendim diye atıp tutmaz. sağda solda islam dersi veren bi sürü "bilen" adam var, az çok dünya görüşleri olsa hiç tereddüt etmem tebrik eder alnından öperim. gerçi onlar tevazu sahibi olurlar estafurullah derler ama öyle abi, yobaz çok çünkü. adam biliyor ama gavur icadı diye saate, televizyona laf ediyor. ne olursa olsun zor bir iş ama altından kalkılamayacak gibi de değil.
    2 -1 ... yolumunustu
  9. 9.
    sevaptır ama kuran okuma sevabı değil, tefekkür sevabı vardır.

kuran okumak da başlı başına bir ibadettir. mealini okumak sadece tefekkürdür.
    -3 ... kutt
  10. 10.
    "Biz Kuran' ı okuyup anlayasınız diye indirdik" buyuruyor. Zira kitap indirilmesinin amacı nedir? içindeki bilgilerin anlaşılması ve hayada uygulanmasıdır. Kuran uyarıcıdır.

Ancak Yaşar Nuri Hocamın dediği gibi islam dünyası bin yıldır uyutulmuş, okuyup anlamak yerine ayın nasıl çatlatılır, dat nasıl patlatılır bunun peşine düşmüştür.

Kuran bir şiir kitabı değildir.
    1 ... archon1