bugün

bunları söyleyenler tarikatçılardır. tarikatların ise islamda yeri yoktur.
Sadece gerizekalılar kuran okuyup da ne dediğini anlayamaz.
Kuranı herkes zekası dahilinde anlayabilir. Kimisi temel şeyleri anlayabilirken kimisi tek cümle üzerine kitap yazabilir.
Emir ve yasaklar açık ve nettir. Bunun dışında bazı teknik konular da vardır ki;

Bu ilimdir ve ihtisastır. Hangi ayetin neden ve kiminle ilgili hangi konuyu ilgilendirdiğini, bundan ne hüküm çıkartılması gerektiğini din uleması bilir. Bunun tarikatla ne alakası var? Görmüyormusunuz açık ayetler olduğu halde hadis inkarcısı mehmet okuyan hurilerin cennette eş olacağı gerçeğini açık ve net ayetlere rağmen inkar ederek çarpıtıyor. (#40171975)

Üstelik bu soytarı tefsirciyim diye geçiniyor.
Kuran'ın ayetlerinde batın bir yön olduğunu iddia etmektir ki bu batınilik adıyla tarikatlaşmıştır. Sunni islam düşüncesi bunu reddeder.
tamamen uydurmadır. allah kuran'ı tüm insanlara indirdi ve " oku ! " dedi herkese yani.
kutsal kitabımızı okuduğunu anlayan herkes anlar ama sadece çıkarı olanlar işine geldiği gibi "anlatır."
Dinden para kazaniyordur ve degirmeninin suyunun kesilmesini istemeyen bir sarlatandir.
la bi siktirin gidin be.
memlekette " meyveli smoothie kalmamış " sizin sözlüğe taşıdığınız konuya bak.

not: bu entry' i silecek olan mod öküzün önde gidenidir. çünkü ironi engellidir.
Kendi aklına güvenmeyen onlar bilmiyor da biz mi bilecez diyen tipler başkalarının aklına kendi aklından daha çok güvenen tipler aşırı fazla. Allah herkese aynı aklı vermiş sorgula ve araştır ve bul.
Kuran anlamsız demekle eşdeğerdir ve ayni zamanda kuran herkes tarafından okunduğunda kendi uydurdukları din ifşa olacaktır, ekmekleri kesilecektir umarım ki öyle olur Allah'ın cezasi herifler.
Kamer suresinde Allah, Kur'an'ın kolaylaştırılmış olduğunu dört kere tekrarlayarak bu yalanı çürütür.

Kamer/17: Kuran'ı mesaj için kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?

Kamer/22: Kuran'ı mesaj için kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?

Kamer/32: Kuran'ı mesaj için kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?

Kamer/40: Kuran'ı mesaj için kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?
sadece kelimesi çok kesin ve yanlış bir ayrım. çünkü konu sadece kuran değil. bir şampuanın kullanma talimanıtını bile yanlış yorumlayabilecek insanlar var.
açık ve temel ayetleri tabiki her insan anlar ama bazı ayetlerde konuya bütünüyle hakim bir uzmana ihtiyaç duyulur. bunda bir kötülük yok.
yani meal ve tefsiri birbirine karıştırmamak gerek.
BU mantıkla bakılırsa okuma yazma öğretiminden sonra devlet okul ve öğretmenlere para harcamadan sadece kitap dağıtarak da insanları eğitebilir mi yani? madem her bilgi sadece okuyarak öğrenilip uygulanabiliyorsa tüm okul ve üniversiteleri aöf sistemine geçirelim.
kuran'ı herkes anlayabilir tabi bu ifade kuran'da geçiyor, tam hatırlamıyorum ama "biz size apaçık bir kuran gönderdik" benzeri bir ifadeyle geçiyor. ama herkes doğru anlar mı? kimisi işine geldiği gibi mi anlar? bunu bilemeyiz. her ifade yukarıdaki gibi net olmadığından ve tarihsel olarak bir takım olaylarla ilişkileri olabildiğinden anlamlandırmak o kadar net olmayabilir. kaldı ki herkes okuduğunu net anlayabilseydi seçmeli sınavlardaki Türkçe, felsefe, tarih vb derslerin sınav sorularına herkes doğru cevap verirdi diye düşünüyorum.

Kuran o kadar derin olsa da anlamak tabi mümkündür. ancak anlarken yardım almak gerekir. yardımın illa bir şahıstan olması gerekmez. kuran'ı dümdüz okumayacak, anlatılanı araştıracak, tefsirden, mealden destek alacak, yapılan yorumları inceleyecek kimseler anlayabilir. yoksa orada yazıyor ya deyip yoldan çıkmış pek çok kimseyi gösterebiliriz, arapçayı mükemmel bilip, sayfa ve ayet sorsanız söylerler size ama bence burada bunu demek istemiş deyip anlatılanla alakası olmayan bir yorum yaparlar. nice din alimleri dahil yaparlar bunu.

doğru şekilde okuyacaksanız detayına girecekseniz okuyunca anlarsınız. bence sadece meal yeterli olmayacaktır. düşünün 7 ayetlik fatiha suresinin ilk ayeti için sayfalarca tefsir yazılmış.

özetle kuran'ı herkes anlar, ama yüzeysel bir kitap değildir ve zaman ayrılması gerekir.
herkesi kendi gibi geri zekalı zanneden insan söylemidir.

zira kuranda ilk uyarı "oku!"dur.

aklınızı başınıza alın da biraz okuyun.
herkes testisinin hacmine göre alır. yanlış anlaşılmasının toprak testi bildiğimiz.
Kur'an herkesin anlayabileceği kadar basittir.
DiN ALiMLERi ANLIYORSA OZAMAN SADECE ONLARA iNMiŞ BiR KiTAP OLMASI GEREK.MESHEP VE TARiKATLARIN ÇOĞU BU SÖZÜ BENiSMERLER.TABi iÇTEN iÇE.ÖYLE AÇIKCA SÖYLEYEMEZLER.AMA CÜBBELiDEN TUTUN HERŞEYE KADAR.BU GÖRÜŞÜ BENiMSERLER.OZAMAN DiN ALiMLERi BiZDEN AKILCA ÜSTÜN DEMEKTiR.MESELA BiR BiLiM ADAMI EiNSTEiNDEN BiLE ÜSTÜN ANLAMINA GELiYOR.
bir açıdan olabilir.

mesela normalde Kuran'da islam'ın ve imanın şartları yoktur, bunlar kurandan âlimlerce cımbızla ayıklanmıştır resmen.

kuranı herkes okuyup anlayabilir ama herkes derinlere inemez diye düşünüyorum.
görsel

akıllara rahmetli kürşet hoca'yı getirmiştir.
tanrı niye indirmiş okuyun diye dimi. tek kuran yetmez tanrının dinini anlamak için bütün kutsal kitapları(tevrat/eski ahit, zebur/eski ahit bölümü, incil/yeni ahit, kuran/tamamlayıcı onaylayıcı) okumak lazım. belki enok/hızır peygamberinde kitabı da buna eklenebilir. hatta en ilkel inanç şekilleri olan idolizm ve şamanizm ile uzak doğu felsefelerini bile incelemek gerekebilir. yani anlayacağınız okuyun araştırın arkadaşlar. g*tü b*klu şeyhlerin cemaatçilerin her dediğine inanmayın. unutmayın tanrının tek dini vardır ama bulması size kalmıştır.

(bkz: peygamber enokun kitabı)
(bkz: tevrat)
(bkz: zebur)
(bkz: incil)
(bkz: kuran)
(bkz: budizm)
(bkz: konfiçyusizm)
(bkz: taoizm)
(bkz: şamanizm)
(bkz: idolizm)

Edit: haha siyasal islamcılar eksilemiş. Bunlar anlayamadıkları herşeye karşı. Sanki kötü bişey yazdık sadece araştırın dedik.
Doğrudur ve onlar da tam anlayamaz sadece ayetlerin indiği andakiler tam anlamıştır başka da kimse tam anlamaz ne kadar net yazdım ben bile anlamadım.
kuran'ı sadece belli bir zümrenin anlayabileceğini düşünmek en başta allah'a hakarettir. fakat dümdüz okuyup arka planını bilmeden anlamaya çalışmak da olmaz. tefsir bunun için var.
Bu yalana ortak olan herkesin aq.
Bazı gruplarda takılıyorum bazen. Bakıyorum adamlar haftalarca hafız gibi sadece hadis üzerinden bir hükmü tartışıyorlar. Bu kadar da geri kafalı olunmaz amk ya. Hadis dediğin nedir ki? Bir de kızamıyorum, medrese okumuş adamlar. Beyinleri yıkanmış zaten. Bakın Kur'an demiyorum, sadece hadis üzerinden bir konuda hüküm vermeye çalışıyorlar.
Ondan sonra Kur'an hakkında gel tartışalım desen "sen hadisleri inkâr ediyorsun zındık!!1!" Diye kovarlar. Tartışma adapları tamamen hadis kitapları üzerinden konuşmak.
Ümminin (ilim tahsil etmemiş okuma yazması olmayan, alim olmayan kişi) ümmiye imameti caizdir.

"ilim bir nokta idi. Onu insanlar çoğalttılar" imam hz. Ali (r.a.)

Bu iki girizgahtan sonra konumuza dönelim. Şimdi deniliyor ki, kuranı anlayabiliriz. iyi anlayın. Sorun yok. Mesele anlamakla kalacaksa eğer herkes aklı ilmi ve bilgisi mesabesinde anlasın. Ama mevzu anlamak değil ki yaşamak. Yani ortada bir fiiliyat var olmalı. O halde devreye hukuk giriyor. Yani kanun anayasa ve yönerge yönetmelik usul kaide karar içtihad ve hüküm. Şimdi desekki al anasayı ceza hukukunu eline git mahkemeye hakimlik yap. Yapabilir misin? Yapamazsın. Niye hukuk eğitimin yok. Davaya esas Kanunların Hangisi esas hangisi usul hangisi eski yeni hangisi danıştaya emsal teşkil hangisi red yemiş bilebilir misin? Bilemezsin. Avukat değilsin savcı değilsin hakim değilsin danıştayda yargıç değilsin. Ama dini hüküm vermeye gelince ben anlarım ben yaparım ben bilirim diyorsun. Afferin sana..

Kuranda çeşitli ayetler var. Bunların hangisi ahkam (hüküm) hangisi muhkem hangisi müteşabik hangisi tesbihat bilgi hangisi tarihi hikaye hangisi nasih / mensuh (değişime uğrayan) biliyor musun? Hayır. Ayetlerin tarih sırasına göre mekki medeni olmak üzere nüzul (indirilme nedeni olaylar) sebeplerini biliyor musun? Hayır. Ayetler ezberinde mi, Kuranın tamamına hafız mısın? Hayır. Peki ahkam hadislerini biliyor musun? Hayır. Sünneti seniyye içerisindeki ister ibadet ister hukuka ait uygulamaları tek tek biliyor musun? Hayır. Hulefai raşidinin (4 halife ki uygulamaları sünneti seniyye sayılır) Ashabın bu konulardaki görüşlerini ve içtihadlarını (kararlarını) biliyor musun? Hayır. Tabiinin, ardından gelen tebei tabiinin (selef imamları) uygulamalarını biliyor musun? Hayır. Mezhep imamlarının hükümlerini biliyor musun? Hayır. Ardından bugüne kadar gelen Sair ve cevair tüm ulemanın görüşlerini biliyor musun? Hayır. Güncel meselelere ait fetvalardan haberin var mı? Hayır. imamı azamın belirttiğine göre sadece namaza ait 12 bin küsur mesele vardır. Bunları biliyor musun? Hayır. Arapça gramer elsine bina v.s. ilaveten Tefsir hadis kelam akaid ve bunlarla birlikte lazım olan mantık matematik astronomi v.s. gibi fen bilgilerine sahip misin? Hayır. Bunların Hepsi birbiriyle bağlantılı. Bunları bilmiyor ve anlık değerlendiremiyorsan neye göre hüküm vereceksin? Kıt Aklına göre mi? Yoksa olmayan bilgine göre mi? O zaman tüm bunlara ne gerek var??

Ve sen ortaya çıktın ben kendi kafama göre kurandan okurum anlarım yaparım dedin öyle mi?? Binlerce alim gelmiş, anlayıp idrak edip bildikleri halde ayrı bir yol açmayıp 4 mezhebe tabi olmuşlar sen ne cesaret hiç de allahtan korkmadan ben bu işi yaparım diyorsun öyle mi?? Vallahi bravo sana. Takdir ettim cesaretini..

islam Fıkhında (hukuk) ortalama 1000 tane mesele olsa ve her konunun tafsilatta yine ortalama 1000 ayrı hükmü olsa ki namazda bu daha fazla (yaklaşık 10-12 bin) sair hemen hemen 1 milyon tane fetva yapar. Hepsini biliyorsun yani öyle mi?? Sen aşmışsın baba..

Sadece fetevayi hindiyye 18 cilt. Durrul muhtar haşiyesi reddül muhtar emanet ehliyet ömer nasuhi bilmen kardavi el-hidaye kütübü sitte celaleyn fahreddin razi ibni kesir diyanet v.s. diğerleri yaklaşık toplamda ortalama 500 er sayfadan 100-200 cilt kitap eder. Muazzam bir külliyat. Koca bir kütüphane. Ne zaman okudun? Ne zaman bitirdin be mübarek??

Maşşallah sübhanallah tebarekallah sana. Anayasanın a sından haberin yok danıştayda hakimlik yapmaya kalkıyorsun. Bu işin vebalinden haberin var mı? Yok. Kardeş, bu iş çocuk oyuncağı mı? Sen ne yaptığının farkında mısın? Din demek sorumluluk demek. Bu vebali kaldırabilecek misin?? Hiç sanmıyorum..

Yok abi ben yaparım.. ee bildiğin gibi yap o zaman kardeş, allah yolunu açık etsin daha ne diyim ki. Küçükken biz poliscilik oynardır. Seni anlayabiliyorum, alimcilik oynamak istiyorsun. O zaman Sana hayatta başarılar kardeş..

Edit: örnekleme yaparken hukuki terimlerde hata etmiş olabilirim. Hukukçu arkadaşlar mazur görsün lütfen..