1. 1.
    Ulu önder başbuğ gazi mustafa kemal atatürk dür.
    Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır hocaya çevirtilmiştir .

Atatürk, Kur’an’ın Türkçeye çevrilmesi düşüncesini ilk kez 14 Ağustos 1923’te devletin eğitim politikasını belirleyecek heyete anlatmıştır. Heyette çeşitli görüşler ortaya atanlar olmuştur. Kur’ân’ın Türkçeye çevirisi konusu, 21 Şubat 1925 tarihinde TBMM’de Diyanet işleri Başkanlığı’nın bütçesi görüşülürken, hatalı ve eksik Kur’ân tefsirlerinin yapıldığı gerekçesi öne sürülerek gündeme gelmiştir. 

Kur’an’ın o güne kadar pek çok tefsiri yapılmış, ancak, bu tefsirlerin istenilen düzeyde olmadığı tartışmaları yapılmıştır. Oysa, Kur’ân söz konusu olduğunda, Müslüman Türk milleti kadar titiz davranan ve saygılı olan bir başka ulus olmamıştır ve bu yüce Millet, Kur’ân’ı yüreğinde duymaktan ve başının üstünde tutmaktan son derece mutlu olmaktadır. Bu alandaki eksikliğin giderilmesini isteyen ve Türk ulusunun okuduğu Kur’ân’ı anlayarak okumasına dikkat çeken Atatürk, ‘bütçeden büyük bir pay ayırarak’ Diyanet işleri Başkanlığı’nın öncülüğünde ve denetiminde Türkçeye çevrilmesi işini tüm eleştirilere rağmen başlatmıştır. Atatürk, Kur’ân’ın Türkçeye çevrilmesine yönelik emrini şöyle bildiriyor:

-Kur’an’ın tercüme edilmesini emrettim… ilk defa olarak Türkçe’ye tercüme ediliyor. Hz. Muhammed’in hayatına ait bir kitabın tercüme edilmesi için de emir verdim.
    3 ... marvolo riddle 2
  2. 2.
    vatan haini olsaydı asılırdı demekki vatansevermiş . allah rahmet eylesin bu arada Muhammed Hamdi Yazır okan bayülgenin atalarından biriymiş duyunca şaşırmıştım.
    ... marvolo riddle 2
  3. 3.
    ahahahaha diye yarmış hadisedir..

hani güneşi sıvayalım hem de balçıkla sıvanıp sıvanmadıgı umrumuzda degil diyip yardırıyor adamlar.

ulan atatürkün silah arkadaşı bakın silah arkadaşı diyorum ki bu adam atatürkü yakalama emrinin çıktıgı yıllarda atatürke paşam demiş onun sözünden çıkmamış bir insan ki istese yapmayabilirdi, bu adam çıkıp kuranı neden türkçeye çevirttigini anlatıyor ya.. atamız diyor ki kuranı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara dönmüş gençlerimiz gerçekleri ögrenecekmiş..

başka bir yerde şöyle diyor, arapoğlunun yavelerini (saçmalıklarını ) çocuklarımıza ögretmeyecegiz falan diyor.

.... arabın uydurdugu din diyor..

hadi kuranı türkçeye çevirtmekle yırtınız da gerisi var bunun..

onları hangi münasip yerinize..
    1 -1 ... zargna
  4. 4.
    ellerinden öperim.
    ... polatwrong