bugün

bir dişi bile olmasa hayatı kararacakken 32 dişin neden ve niye oluştuğunu açıklayamayanların merak ettiğidir.
Kitaba iman diye bir sey var. ispatlasaydik zaten sorgu olmazdi.
inanç konusunda ispat olamaz. Somut kavramlar ispatlanabilir. inanç alanına giren kavramlar, bir takım akıl yürütmeler sonucunda, varlığına veya yokluğuna karar kılınan kavramlardır.

Başlıkta bahsedilen soruya karşı ise, orta çağ karanlığında deve çobanlığı yapan bir kimsenin ulaşamayacağı bilgilerin verilmesi, bu bilgiler verilirken, harika şiirsel üslubun bozulmaması gibi örnekler cevap olarak gösterilebilir.

Kur'an okunarak "kur'an tanrı'dandır" veya "kur'an insandandır" sonucuna ulaşılabilir fakat ilk önce okunmalı.

Lakin dikkat edilmesi gereken husus şu,
"Yaaa topraktan yaratma felan diyor ehehe bu ne ya?" gibi bir düz mantıkla okunmamalı.

Çünkü bana göre bu kitabı tanrı da yazsa, size göre muhammed de yazsa,

Kitabı okumanın kuralı şu:

(Bu Kur'an,) Ayetlerini, iyiden iyiye düşünsünler ve temiz akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. (Sad Suresi, 29)

"AYETLERiNi iYiDEN iYiYE DÜŞÜNSÜNLER...DiYE"
zaten bunu ispat etsek afedersin altına sıçarsın!

bunun adın inanç.

eski tarihlerde insanlar kurban ediliyormuş bu inanç uğruna. bunun ispatı olur mu?

ister inanırsın, ister inanmazsın olay bu.
(bkz: derdini sikeyim)

işsiz güçsüz kişi suali. bu mu ulan derdiniz cidden. sen bana türler arası değişimi ispat edebilir misin peki, der geçerim.
Şu hikaye gibi düşün;

seni seviyorum, inan bana...

-beni sevdiğine dair kanıt göster.

-kanıt inancı öldürür. eğer kanıt gösterirsem seni sevdiğimi bilirsin. ben seni sevdiğimi bilmeni değil,seni sevdiğime inanmanı istiyorum..

-neden?

- çünkü bilmek beyinle inanmak kalple yapılan iştir. kalbini beynine tercih ederim.
Kur'an'ın Allah'tan geldiğini ispatlaması için müslüman bireylere sorulan saçma bir soru. Müslümanlık inancı tamamen teslimiyet ve iman ile ilişkilidir. Kitaplara iman etmek imanın şartından bir tanesidir. Açılan başlık başlığı açan kişinin bunun bilincinde olmadığını gösterir. Yani Müslümanlık sihirbazlık gösterisine inanmak demek değildir ki onun ilizyon olup olmadığını sana ispat etme derdinde olsun. Müslümanlık bir seçimdir ve iman etmek bu seçimi onaylamaktır. Sen iman etmezsin olur biter ama bu noktadan sonra müslüman bireye bu tip bir soru sormak kadar müslümanın kendince dinini savunmak allahiyve kutsal saydığı kitabını savunmak için aracı kişi rolüne bürünmesi de ahmaklıktır. Kutsal görülen Kur'an'ı Kerim'de Allah merak edilenler hakkında izin verdiği ölçütte cevapları sunduğunu beyan eder. Ha sen bunu yetersiz bulursun iman etmezsin bizene? müslüman bunu yeterli bulur iman eder sanane? Kısacası müslüman teslimiyet duygusu ile hareket eder. Müslüman kitabında yer alan Allah kelamı gördüğü hususları dikkate alır acaba bunu Allah'mı yazdı ya yazmadıysa diye düşünmez. Zaten böyle bir ikilem içerisine düşen kişiye değişir müslüman denmez. Ben dinle alakası olan biri değilim (inan inanma sana ispat etmek zorunda değilim) ancak birisinin inancı sana saçma geliyorsa inanma işine bak ne diye inanan kişiyi ve dinini sorguluyor veya sorguluyor ayağına hedefine alıyorsun? Var böyle tipler hayır ne anlıyorsunuz zevkmi alıyorsunuz? Sen zaten inanmıyorsun çıkıp sana Allah'ı gösterse inanmak istemediğin sürece hadi lan diyeceksin. Keza aynı şekilde müslüman neden ispatlamaya inandırmaya çalışır Allah'tan çok Allah'çı olmakta son yılların modası oldu. Herkes işine baksın birbirinizi rahat bırakın inanan inanır inanmayan inanmaz.
Allah'ın varlığından da şüphe eden insandır. Kainat yaratıcısı Allah (C. C) seni bunlara inandırmak için çaba göstermediği için kusura bakma. Ama onun senden istediği onu görmeden, onun sana kanıtlar yollamadan ona inanıp ve ibadet etmek. " Ben herkese düşünce ve irade verdim " , " Haydi kalk ve yorul " (Çabala, öğren , Zaman'ı israf etme diye düşünebilirsin yorumlanamaz ama senin ufkuna hitap etmek için) , " OKU " Kuran ı Kerim'den bazı ayetler yukarıda. Sen inanmak istemediğin sürece götüne saz girse onun saz olduğuna inanmazsın. O yüzden haydi kalk ve yorul - Oku .
Tek ispatı var aynısından bir tane daha yazıp getirebiliyormusunuz yapamıyosanız ki yapamayacaksınız o zamn anlarsınız diycem de siz ondan da anlamazsınız.
(bkz: enbiya 104)
(bkz: big crunch)
Kuranın allah'tan geldiğini kanıtlayamayız yada allahın varlığınıda kanıtlayamayız kanıtlayabiliceğimiz bir şey değildir lakin saygı duymamız lazımdır.
(bkz: 19 mucizesi)
Kuranın allahtan geldiğini kuran örneğini vermeden kanıtlayabilir misiniz olarak rötuşlanabilir.
Herkes kendinin ispatıdır.
Ben inanıyorum o halde bu böyledir.
görsel
inanç bir tercihtir, ya inanırsın ya inanmazsın...
Kimse sana burda bişey kanıtlamak zorunda değil...
Bunun gerçekliğini kendi çabanla bulmalısın...
inanmazsanda yine tercihindir, zira "dinde zorlama yoktur" diye ayette var.
Yeterki tüm dinlerin ortak DiL'i olan SEVGi'yi yakalamaya çalış...
ozaman muhiddiyn arabi'nin dediği gibi, arif olana din yoktur seviyesine erişebilirisin.
Yok muhammed okuma yazma bilmeden nasıl yazmışmış... Yok kolaysa sen bir ayet yazaymışsın....
Yahu siz neyin kafasını yaşıyorsunuz?
Ben kuran diye defalarca başka kitap mı okudum?
Yoksa siz mi okumadan kulaktan dolma sallıyorsunuz?
müşrikleri nerede bulursanız öldürün.
size tecavüz edene onun tecavüzünün misli ile mukabele edin.....
allah yolunda hicret edinceye kadar onlardan dost edinmeyin. eğer bundan yüz çevirirlerse onları yakalayıp tutun. ve nerede bulursanız öldürün. onlardan dost ve yardımcı da edinmeyin.
.
Siz burada benzeri yazılamayan mucizeler mi görüyorsunuz?
Al yazıyorum...
Sizin gibi düşünmeyenin anasını avradını skin ...
Al yazdım işte....
Aynı anlamda, kendi kelimelerimle...
Ne oldu, mübarek insanmı oldum?
Yalvarıyorum açıp okuyun şu kuranı kalkıpta forumlarda onu korumadan önce...
Açıp okuyunda, ne dediğinizi bilin en azından...
" insanların bir ayet benzerini yüzyıllardır yazamaması en büyük ıspattır. "
demiş kafası ayrı, koparması ayrı zat.

37/SÂFFÂT-147: Biz onu yüz bin yahut daha fazla insana peygamber olarak gönderdik.

şimdi bu ayetin daha iyisi yazılamaz diyorsan, bir sıkıntı var demektir.
neden mi ?
çok basit.
dna' lı rna' lı mükemmel tasarımın " sahibi " bir tek dna eksikliğinin veya fazlalığının nasıl ağır sonuçları olduğunu bilendir.
bu nedenle
" yüz bin yahut daha fazla "

cümlesinin " benzersiz " olması tam olarak kafa koparmaktan ibarettir.
kuranın aynısını yazın diyorlar ya. şaka gibisiniz. siz o zaman gidip tevratın aynısını yazın. sonuçta insanlar bunu bozmuş diyorsunuz siz de bozuk bir kitap yazın yahudiler bu sefer size inansın.
veya incilleri mesela size göre insanlar yazmış.(gerçi bana göre hepsini insanlar yazmış) demek ki insanlar yazınca bir sürü kişi inanabiliyor bir dine. muhammed neden yazmasın?
hayır bir hırisityan da o zaman siz bir tane incil yazın size inansınlar diyebilir. ya da kutsal kitapta bir tane çelişki yok da diyebilir ki zaten onlar da böyle diyor.
bu bir kanıt değildir.
şüphemiz yok ki ispat etmekle uğraşalım. biz inanıyoruz. o senin problemin canım.
Kur'an da yazıyor işte, bundan büyük ispat mı var?

Dua ve rant ile.
Kur an ın kul uydurması olmadığına dair ispat isteyen sorudur.

" Yoksa onu Muhammed uydur mu diyorlar? Haydi siz de onun denginde bir sure getirin ve bu konuda kim varsa yardıma çağırın"

Yunus 38.

1400 yüz yıldır tek bir sure ile meydan okuyan kur an a kimse cevap veremedi.
" göğü büyük bir kudretle bina ettik ve biz onu genişletmekteyiz"

zariyat 47.

" insanların kendi elleriyle yaptıkları hatalar yüzünden karada ve denizler de bozulmalar ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için rabbin onlara yapmış oldukları günahların bir kısmını dünya da tattıracaktır"

rum suresi.

Diyanet işleri: Rüzgârları da aşılayıcı olarak gönderip yukarıdan su indirerek sizi onunla suladık. Onu toplayıp depolayan da siz değilsiniz.

hicr 22 .

Sayın ateyizler, dı meleyin!
Akşamdan beri takım yıldızları anlattım. Kurandan bahsederken Yıldızlardan bahsetmemek olmazdı zaten. Madem konusu geldi o halde devam edelim. Evet yıldızlar, kuranı kerimin allahın kelamı olduğunu doğrular nitelikte bilgiler verdiği gerçeğini astronomi ilmiyle ispat etmektedir. Buyrun,

--spoiler--

Vâkı'a sûresi 75 ve 76. ayette "yıldızların yerlerine yemin ederim ki, -eğer bilirseniz, gerçekten bu, büyük bir yemindir-" ne demektir? En şiddetli, en celalli yemini sanki yıldızlar üzerinedir; bunun nedeni nedir?

Yıldızların yerleri" Batı ve Doğu'da değişik şekillerde ele alınıyor. Mesela, Rus alimleri ona "yıldızların konduğu yerler!" diyorlar. Batı'da ise bu ifade daha ziyade kara delikler veya beyaz delikler şeklinde düşünülüyor. Aslında ilmin çözmeye çalıştığı meselelerin yanında, hala çözüm bekleyen o kadar çok muammâ var ki, bir meseleyi izah ettiğimizi sandığımız an, izah bekleyen iki veya daha çok mesele birden karşımıza çıkıyor. Mesela, küre-i arzın atmosferi ile, küre-i arzın kendisi arasında bir zıtlık var. Bu zıt durumun, dünya ve fezada, hatta bütün kainatta dengeyi tamamlayıcı bir faktör olduğu astrofizikçiler tarafından iddia edilmektedir. Kara delikler ile beyaz delikler, kainattaki umum denge için çok mühim ve birbirine iki zıt unsurdur.

Modern tefsircilere göre "Mevakiinnücum" ayeti kuasar ve pulsarlara da işaret etmektedir. Beyaz delikler, çok korkunç ışık ve enerji kaynaklarıdır. Bunlar artık günümüzde görülüp tespit edilebiliyorlar. ilim adamları bunlar için: "Beyaz delikler âdeta diğer yıldız ve sistemlerin onların bağrında büyüyüp gelişeceği birer tarla gibidir." diyorlar. Evet bunlar öyle korkunç ve muhteşem bir enerjiye sahiptirler ki; Samanyolu birden bire yok olsa bile, Allah'ın (cc) kudret ve iradesiyle bir beyaz delik, kendi bağrında yeniden bir Samanyolu'nun teşekkülüne medar olabilir. Bunlar, kainatın bağrına öyle ahenkli yerleştirilmişlerdir ki, hiç şaşırmadan, kendilerine ait o dehşetli vazifeleri, hem de en dakik biçimde yerine getirmektedirler. Evet, zâhiren kainat nizamına çok tesiri olan faktörlerden biri de yıldızların mevkileridir. Rus bilginleri bunlara yıldızcıkların, bağrında büyüyüp gelişeceği yerler diyorlar. Onların böyle demeleri bir yönüyle önemli sayılır. Çünkü böylece Kur'ân-ı Kerim'in geçmiş ve geleceği, bugün gibi bildiğini tasdikle bir de bu acayip dünyada "Mevakiinnücûm"a işaret edilmiş oluyor.

https://sorularlaislamiye...dizlarla-yemin-etmektedir

--spoiler--
okuma oranının yüzde 5'lerde seğirttiği bir toplumu kitapla eğitmeye çalışmak...tanrının espiri anlayışı budur sanırım.
güncel Önemli Başlıklar