bugün

Birbirine zıt düşen ve insanı düşünceden düşünceye salan ayetlerdir.

Bakara/256: Dinde zorlama yoktur.

Tevbe/5: Müşrikleri, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün.
yunus suresi-99: ''rabbin dileseydi, yeryüzünde bulunanların hepsi inanırdı. oyle iken insanları inanmaya sen mi zorlayacaksın?"

tevbe suresi-29: "kendilerine kitap verilenlerden allaha ve ahiret gününe iman etmeyen, allahın ve resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din islamı din edinmeyen kimselerle elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın."

ariyat 56: ''ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.''

araf/ 179: ''andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır.''

açık çelişkinin yanında, dikkat edilmesi gereken bir de zariyatta ben, arafta biz yarattık denilmesi.

zariyat 56: ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.

araf/ 179: andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır.

açık çelişkinin yanında, dikkat edilmesi gereken bir de zariyatta ben&araf’ta biz yarattık denilmesi.

bakara-256 'dinde zorlama yoktur...'

nisa-89 'onlar sizin kendileri gibi kafir ve böylece eş olmanızı isterler. allah yolunda göç etmedikçe onlardan dost edinmeyin. bunu kabul etmez de yüz çevirirlerse onları tutun, bulduğunuz yerde öldürün...'

tevbe-5 'hürmetli aylar çıkınca allah'a eş koşanları nerede bulursanız öldürün. yakalayıp hapsedin. gelip geçecekleri bütün yolları tutun. fakat tövbe ederler, namaz kılarlar ve zekat verirlerse onların peşini bırakın...'

enfal-65 'ey peygamber inanları savaşa teşvik et. eğer içinizden sabırlı yirmi kişi bulunursa onların ikiyüzüne galip gelir. ve eğer sizden yüzkişi olursa, kafirlerin binini yener. cünkü onlar hicbir şeyden anlamaz guruhturlar.'

enfal-66 'şimdi allah yükünüzü hafifletti. bildi ki sizde muhakkak bir zaaf var. artık sizden sabırlı ve metanetli yüz kişi olursa ikiyüzünü yenerler. eğer sizden bin kişi olursa, allah'ın izniyle ikibine galebe çalarlar. allah sabır ve sebat edenlerle beraberdir.'
..

gibi birçok örnek verilebilir.
hayatı boyunca bir kere dahi Kuran'ı eline almamış, okumamış, anlamaya çalışmamış kitapsızların söylemidir.
madem kur an çelişkili ayetlerle dolu bu ateistcikleri niye geriyor hiç anlamıyorum? kur an, aklı başında okunduğu sürece çelişkili ayetleri yoktur lakin allaha inanmayarak maneviyatını kaybetmiş kişilerin şimdide über akıllarıyla gelip, kur anda çelişkili ifadeler var demesi de ayrı bir saçmalıktır zaten. kur an a inanan adam zaten inanacaktır siz şu ayetler çelişkili demenizle ancak kendinizi kandırırsınız.
bu kitabın yüzlerce yıldır, yüzlerce milyon insanın hayatını derinden etkileyebilme gücü nasıl açıklanacak. kuran'ı küçümseme ile bu etki de çelişki değil mi.
kuran gerçekten inmişse bile ona müdahele edildiğine kanıttır bu. Tanrı mükemmeldir. Böyle çelişkilere yer bırakmaz.

bu kitabın yüzlerce yıldır, yüzlerce milyon insanın hayatını derinden etkileyebilme gücü ise insanların cahilliği ile açıklanabilir elbette. DAhası; islamiyetin hakim olduğu coğrafyalara bakmak bile yeterlidir. Önemli olan eğitimli, dünyadan haberi olan bir insanı ikna etmesidir Kuran'ın. Bunu da anladığım kadarıyla yapamıyor ki; avrupalı aydın insanlar bu kitabı baz almıyor.

Bir de tabii, kuran gibi dili ağır ve sıkıcı şekilde yazılmış, okuyanın bir türlü bir hışımda okuyamadığı bir kitap olması var ki, bu özelliği sayesinde de kimsecikler okumuyordur. Haa inandıklarını düşünüyorlardır ama; oradan buradan duyduklarıyla. Hiçbiri açıp okumamıştır adam gibi.

Ayrıca elbette ki; bu kadar milyon insanı derinden etkilemesi bazı güçlerce sağlanacaktır ki, ileride insanları en zayıf noktasından burabilmek mümkün olmuş olacaktır. Örnek mi istiyorsunuz? (bkz: protesto etmek günahtır)
bir şans daha verilmelidir. kimse mükemmel değil sonuçta. yeniden kaleme alınarak çelişkili ifadeler düzeltilebilir.
daha kuran-ı kerimi yazmayı beceremeyen ateist özentisinin çelişkileri buldum diye açtığı başlık.
bazı imamların iktidarsız olmasına neden olan ayetlerdir. *
(bkz: iktidarsiz imam)
tamamını okuyun. ancak o zaman Kur'an hakkında yorum yapabilirsiniz. hatta belki müslüman bile olmanız mümkün olur.
verilen ayetler seçilmiş. Bulundukları surelerin tamamını buraya koyarsanız iddianızı kendiniz çürütmüş olacaksınız. Ayetlerin bulundukları sureleriN TAMAMINI okuyun...
olmayan durumdur. çelişki yoktur. çelişki insanın beynindedir. o ayetlerin hepsi tefsirde gayet güzel açıklanmıştır. tembel asalaklar okumaya üşendiklerinden akılları sıra allah ın yaratmış olduğu beyinleriyle, allah ın ayetlerini eleştirmeye çalışırlar. allah gene merhametli de gökyüzünü tepelerine geçirmiyor. hey rabbim sen nekadar yücesin!
ayetlerin birbirleriyle alakası bile yok. hepsi farklı durumlar için inmiş.
dinde zorlama yoktur, doğrulukla eğrilik artık birbirinden ayrılmıştır. bu ayet son dönemlerde inen ayetlerdendir. kimsenin boğazına bıçak dayayıp iman et denmez. herkesin yaptığı kendine. kim iman ederse kendi lehine, kim iman etmezse kendi aleyhinedir.

onları bulduğunuz yerde öldürün ise müşriklerin fitne ve fesat çıkardığı dönemde inmiş ayettir. yani terörist gibi davrandıkları zmaan. şu an nasıl teröristlerin öldürülmelerinin sebebi din değilse onların da öldürülmelerinin sebebi dinleri değil, toplumda fitne ve fesat çıkarmalarıdır.

ayetlerin öncesi ve sonrasına, iniş zamanına, iniş sebebine bakılması gerekir. kuş beyinlerinizle alıp bir meal, nerde çelişki bulabiliriz diye okursanız olduğunuz yerde döner durursunuz.

neyse.. amaan bugün uğraşamayacağım sizinle. zaten bu şehirde kar yağmıyor, moralim bozuk. inanmayın kardeşim, "her nefis ölümü tadacaktır, sonra bize döndürüleceksiniz." * o zaman allah a sorarsınız bu çelişkileri ahirette. *
tümden, cımbızla çekilen parçalardır. parçadan çok bütüne yönelmek gerekir.
naçizane önerim; incelenen ayetlerin ne zaman indirildiğinede dikkat etmeli ve bu şekilde değerlenderilmelidir.
müslamanın derdi seni niye gerdi denilesi türden yazıdır. bunlar nedense dine inanmazlar ama hatalarımızı bizden daha çok bilirler. insanın en iyi eleştiren kendisidir. önce kendini eleştir, sonra dini eleştirirsin.

(bkz: mevlana hazretleri)

gel, gel, ne olursan ol yine gel,
ister kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,
bizim dergahımız, umitsizlik dergahı değildir,
yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel...
muhtemelen tamamını okumamış olmaktan veya sırasız okumuş olmaktan kaynaklanan sebeplerle yanlış yorumlanmış ayetlerdir.
kur'an okunan her seferde farklı bir anlam çıkarılabilen, islam dinine inanmayan biri için dahi felsefi derinliğinin etkileyici olacağı bir kitaptır. bu felsefi derinlik de bütünlüğünden gelir, zira bir kutsal kitaptan da aksi beklenemez.

bu başlık altında konuşulması veyahut tartışılması gereken elbette ki bu çelişkiye inanan kişinin inancını sorgulamak değildir zira "okumamışsın hepsini, atıp tutuyosun" , "sen gavursun"vari yaklaşımlar, tamamını okumuş zeki arkadaşların da bilecekleri üzere islamın mantığına terstir. böyle bir durumda bir inananın yapması gereken tek şey, karşısındakinin niçin böyle düşündüğünü sorgulayıp durumu en açık şekilde anlatıp yardımcı olmaya çalışmaktır.

farklı yerlerde ayrı ayrı okunmuş ayetler arasında beyin çelişkiler bulabilir, normaldir. zira herhangi bir kitabın 1. ve 57. sayfasından alınmış cümleler arasında da çelişki bulabilirsiniz. hatta bir kutsal kitabın tamamını okuyup, ezber edip yine de çelişki bulabilir kişi, bu durumda başka herhangi biri halt yemeyip sussundur efendim. en nihayetinde dini inanç bir tabudur ve zaten kişi öyle inanıyorsa sorgulanması gereken en son şeydir.
kuran ı kerim ile sahih hadisler dahi çelişmez iken kendi içerisinde çeliştiğini öngörmek pek gülünç bir durumdur.

dünyadaki tüm ehl i sünnet meşayıhı, kuran ı kerim 'i tefsirsiz okumanın hatalı düşüncelere kapılıp bilgisizlikle kendi kafasına göre hatalı yorumlanacağını ve sonucunda bu şekilde küfre düşüp dinden çıkma noktasına kadar gelineceğini de bildiklerinden arapçaya yeterince hakim olmayanların ya da bilmeyenlerin tefsir olmadan kuran ı kerim 'i mealden okumalarına asla müsade etmemektedir.

belli ki temcit pilavı kabilinden yine ortaya atılınca kimsecikler siklememiş de derhal aklıma sözlük dünyasının empirme kesimine özenen yeni nesilin otuzüçüncü dereceden emo, rocker, entel, obsesif, retrofuturistik, kemalist, solcu ayaklarına yatarken eline yüzüne bulaştıran nadanlar geldi.

gariplerim şimdi amerika 'yı yeniden keşfetmiş gibi önce kısa süreli bir bunalım yaşar sonra sevinir gider anasına babasına çatar bak ben ne biliyorum diye. illa bir dingil çıkar aradan.
(bkz: kuran okuyan ateist)
"tevbe/5: haram aylar çıkınca, size saldıran müşrikleri, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün."

taraflı gazeteci gibi cümleleri kesip biçip iftira atmayın gerizekalı mahluklar.
(bkz: evrim yok tire islam bilimi destekler)

uzun uzun yazmıştım abes ayetlerin bir kısmını.
bu çelişkili ayetleri anlamak için bir başka kutsal kitap dan bir kaç ayete bakmalıyız

-bedeni ve hayatı hor gören ''tanrı katını'' ve ''kurtarıcı kan damlasını'' bulan hastalardır. fakat bu tatlı ve karanlık zehiri bile bedenden ve yaşamdan alıyorlardı.

-sefaletlerinden kaçmak istiyorlardı. fakat yıldızlar onlara çok uzaktı o zaman içlerini çekerek: ''ne olur, başka bir varlık ve mutluluğa ulaştıracak tanrısal yollar bulunsa.'' dediler. böylece kendi çıkmazlarını ve kanlı içkilerini bulmuş oldular.

-bu nankörler, böylece bedenden ve yaşamdan sıyrılabileceklerini zannetiler. oysaki bu sıyrılışın , çarpıntısını ve neşesini kime borçluydular? vücutlarına ve bu toprağa.

nietzsche
Zariyat Suresi

47. Göğü kendi ellerimizle biz kurduk ve biz elbette genişleticiyiz.

48. Yeri de döşedik. (Bak) ne güzel döşeyiciyiz!

49. Her seyden de çift çift yarattik ki, düsünüp öğüt alasınız. (Buraya kadar Tanrı konuşuyor ama bundan sonrasında Muhammed)
50.Fe firru ilallah inni lekum minhu nezirum mubin.
50. O halde Allah’a koşun. Çünkü ben, size O’nun katından (gelmiş) açık bir uyarıcıyım.

51. Allah ile beraber baska bir tanri edinmeyin. Zira ben size O’nun tarafindan (gelmiş) açık bir uyarıcıyım.

Hakka Suresi 40. Ayet

HAKKA 40. Hiç şüphesiz o (Kur’an), çok şerefli bir elçinin sözüdür.

Kuran 2:108 - Bakara Suresi 108. Ayet

BAKARA 108. Yoksa siz de (ey müslümanlar), daha önce Musa’ya sorulduğu gibi peygamberinize sorular sormak mı istiyorsunuz? Kim imanı küfre değişirse, şüphesiz dosdoğru yoldan sapmış olur.

ALLAH SONSUZ MERHAMET VE BAĞIŞLAMA SAHiBiDiR.

Zariyat. 13 : Ateşte kıvrandırarak yakar.
Vakıa. 52 : Yakarak cezalandırmak ona yetmez ; üstüne bir de zehirli zakkum yedirir.
Ğaşiye . 6 Sonra kuru diken yedirir, çalı yedirir.
ibrahim. 16 : Öfkesini Kontrol edemez ; üstüne bir de irinli su içirir.
Mümin. 72 Rad 5 : Boynuna zincirli demir halka bağlayarak seni yerde sürükler.
Hacc 19 : Kafana kaynar su döker
Muhammed 15 ve Vakıa 54 : Kafana dökmekle yetinmez, kaynar suyu ,içirererek bağırsaklarını parçalar.
Tevbe 35 : Kızgın demirler, alnını böğrünü sırtını dağlar.
Nisa 56 : Bütün bunları yaptıktan sonra yine öfkesini alamaz ve daha çok acı çekesin diye, derilerini tazeleyip tekrar tekrar yakar.
Buraya entry giren bir çok yazarın Kuran-ı okumadan ( tamamen ) internette bu ve buna benzer konular görüp, '' aa hakikaten bak nasılda çelişmiş gördün mü'' dedikten sonra buraya copy paste yaptıklarını düşündüğüm başlık. Diyanet işleri başkanı bile bu kadar çelişkileri bulabilecek kadar detaylı okumamıştır Kuran-ı yampirikler.
Birde sanki bunları kendi bulmuş, kendi fikriymiş gibi pastelerler.
celiski oldigunu dusundugu ayetleri bu sorulari soran kisilerin annelerini kucagima yuzu yuzume donuk olarak oturtup guzelce aciklayabilecegim ayetlerdir. kabahat onlarda ogrenmemis anlatmamis bunlara.
Çelişki olup olmadığı, ne zaman bir yobaz sürüsü bir yobazlık yapsa, örneğin kadın recm etse, kafa kesse, uçağı gökdelene çaksa, hemen ardından "ama onlar islamı yanlış biliyüüüüür, gerçek islam o değüüüül, onlar kuranı yanlış anlamışlaaar" diye çemkirenlerden anlaşılır .

Madem çelişki yok, madem yazılı bir metin var, madem bunlar allahın sözleri nasıl oluyor da herkes yanlış biliyor lan bu islamı.

Allah becerememiş mi okuduğunda herkesin aynı şeyi anlayacağı bir metini yazmayı.
metalimilitan'ın cevap vermesi gereken sataşmadır.
kendisi dinde çelişki bulma uzmanıdır.
birazdan gelecek ve gerçekleri açıklayacak...
güncel Önemli Başlıklar