bugün

başka bir eve gittiğinizde "6'da atv mi olurmuş yea", "ulan mallara bak 8'e kanal d' yi kaydetmişler" ve benzeri tepkilere neden olan, "ben yaptım oldu"cu yaklaşımın eseridir. fi tarihinde evlere ilk televizyonlar girmeye başladığında ve yavaş yavaş özel kanallar çoğaldığında rastgele kaydedilen kanallar yıllar yılı değişmemiş, artık o rakamla anılır olmuştur. başka evlerde istediğin kanalı iki saat arayıp 9'a kayıltı bir star'a şaşırman bu şartlanmışlığın sonucudur. senin evinde hangi numarada kayıtlı ise en doğrusu, en makulu oymuş gibi gelir. ancak bazı yeri sarsılmaz kanallar da yok değildir. misal trt 1 muhakkak 1' de olmalıdır. onun yerini değiştirmek ana-babayla kanlı bıçaklı olmak demektir. cnbc-e yi ilk 10 almak istememeleri de ayrı bir gerginlik konusudur. bunun sebebi ilk 10'a girmeyen kanal tırttır düşüncesidir. kapanana kadar kanal 6' da 6 numarayı yok yere işgal etmiştir.
digiturk'te böyle bi durum mevcuttur.
kanal yapımcıları da bunun farkındadır. kumandada kısa erişimi sağlayan ilk 10'a girmenin önemini bilirler.
bu sebeptendir ki kanal 7'de bir zamanlar bunu sağlamak için bir kampanya bile başlatılmıştır.
şöyle ki: bir kameraman bir de sunucu düşüyorlar yollara. -tabii ne kadar gerçek bilemiyoruz- rasgele bir eve misafir oluyorlar. girdikleri evde kumandayı alıp 7(yedi) tuşuna basıyorlar. eğer 7'de kanal yedi kayıtlıysa birbirinden güzel hediyeler veriyorlar. yani öyle ki kanal 7'yi 1'e kaydetseniz kabul olmuyor, illa yedi olacak.

hani bazı şeyler vardır hem götünüzle gülersiniz hem de ''acaba'' dersiniz, işte bu durumda ben de bunu yaşadım. aileden gelen ''salak mısın lan sen'' baskılarına rağmen kanal 7'yi kumandamızın en görkemli tuşu olan 7'ye kaydettim.
sonuç; bir yılı aşkın süre kanal 7, yedi nolu tuşumuzda kaldı. bu sürede toplasan 3-5 kez kullanılan 7 tuşu (yanlışlıkla falan basıldı), diğer tuşlar yalama olmasına karşın sapasağlam kaldı. başka hiçbir tuşun üstündeki yazıdan eser kalmadı ama ''7'' yazısı parıl parıl parladı. biz de 9'a basma akabinde artırma tuşuna basmaya alıştık. süper oldu.
1 - TRT 1
2 - TRT 2
3 - TRT 3
4 - Star
5 - CNBC E
6 - ATV
7 - Show TV
8 - TV 8
9 - Kanal D
10 - NTV

bu saatten sonra kralı gelse değiştirtemez!
bugüne kadar en fazla karşılaştığım banko kanallar: en az 8-10 farklı yerde görülmüştür
1- trt 1
4- kanal d
7- atv
8- show tv
misafirliğe gidildiğinde farkına varılan olay;

misafirliğe gelen şahıs: şampiyonlar ligi maçı var ya 3 e bassana. (star tv yi kastediyor)
misafir eden şahıs: hahaha 3 te maç mı olur. ( cnn turk'ü kastediyor)
aile arasinda söyle diyaloglara yol acan durumdur:

+ 2'yi acsana mac baslayacak
- olmaz 3'ü ac dizim var
* ya oooofff ben 5'i izlemek istiyorum yarisma varrr!
^ susun hepiniz! ben 12'yi izleyecegim belgesel var.
+ - * offffffff!
Eskiden Kanal 7, televizyonunda 7. kanalda kanal 7 kayıtlı olan vatandaşlara televizyon hediye ediyordu. Defne joy misali çat kapı o ev bu ev gezerek ödül dağıtıyorlardı. Böyle bir durum işte.
1 ile 4 arası trt serisi sonrasında diğer trt kanalları.
herhangi bir mantık götürmeyen bir sıralamayla kayıtlı olan kanal sırasına bir süre sonra alışmanız ve değiştirdiğinizde kendinizi acaip rahatsız hissetmenize neden olan durumdur.
bu durum sıralamaya kafayı fena halde takan tiplerde görülür. * 7. sırada show tv'nin, 4. sırada kanal d'nin, 6. sırada star tv'nin olmasına atv'nin ise 5. sırada yer almasından büyük keyif duyarım. sırası bozulduğu anda ** sinirlenirim. en tez zamanda eski düzenini veririm.
toplumumuzun obsesif yanını ortaya koyan bir durum. *
1. trt1
2. trt2
3. trt3
4. star tv
5. show tv
6. haberturk
7. kanal d
8. atv
9. cnbc-e
10. kanalturk *
her zaman ve her yerde, kanal d, atv, show tv ve star tv'nin peş peşe dizildiği listedir...
her evde 1-trt 1.her şey değişir ama bu asla değişmez!!!
1- trt 1
7- kanal 7
8- tv8
24- kanal 24 gibi özdeşleşmelerdir.

yurtdışına göre bakacak olursak bu durumda;
almanya'da 1 numarayı das erste * , fransa'da 5 numarayı tv5 kapmaktadır. * *
çizgilere basmadan yürüme eğilimiyle aynı türden bi durum bence..türklere has bi özellikte olabilir.
kanal 7 bir zamanlar kumandanı 7le kazan binlerce hediye adında bir yarışma yapmıştı. evlere girip kumandanın 7 tuşuna bastıklarında ekrana kanal 7 çıkarsa hediye veriyolardı.
başlığı görünce trt1'in hangi kanalda olduğuna baktım ve anladım ki bizim evdeki trt1 hiyerarşisi çoktan yıkılmış.
11-trt1
12-trt2

1-cnn turk
4-kanal d
5-cnbc-e
7-atv
1-trt1
2-show
3-atv
4-kanald
5-star

ayrıca eve gelip bir grup insandan bu konuda azar yemişliğim ve sonrasında değiştir kızım şu kanalların yerini diye ayar yemişliğim de vardır.
ntv orda mı olur... cnbc-e elinin altında olcak bik bik..**
5'in starla özdeşleşmesi olayıdır.
1- Kanal d
2- star
3- atv
4- show
5- tgrt/ tv8/ fox gibi saçma bir kanal.
6- astv
7- olay
8- cnn turk
9- ntv

trt ise 0'dadır, efenim boşuna tartışmayın.
1-trt1
2-tr2
3-tr3
4-trt4
5-star
6-show
7-atv
8-ntv
9-boş
10-fox
11-olay
12-cnn-türk
13-boş
14-samanyolu
15-astv
16-kral
17-kanal7
18-boş

gibi gibi...
1- trt 1
2- show tv
3- star tv
4- atv
5- tgrt
6- kanal 6 *
7- cnn turk
8- kanal d
9- ntv

diye devam eder ama şöyle bir gerçektirki kumandanın üzerinde 7-8-9 tuşları parmağınıza daha yakın durduğu için onlara kayıt yapmak daha anlamlıdır
10 yıldır şu şekilde ;

1-trt 1
2-kanal d
3-ntv
4-atv
5-Star tv*
6-Show tv
7-Kral
8-Cnn
9-Olay tv
0-Fox(tgrt)
aynı zamanda kanalları ayarlayan kişilerin hayat görüşlerini* de ele verebiliecek özdeşleşmelerdir bunlar,

0- kanald
1- trt 1
2- cnbc e
3- ntv
4- cnntürk
5- star
6- fox
7- show
8- atv
..
güncel Önemli Başlıklar