1. 1.
  Pamuk, yün, ipek vb. nden makinede dokunmuş her türlü dokuma.
  ... redwinemania
 2. 2.
  (bkz: hint kumaşı)
  ... vernon sullivan
 3. 3.
  Kumaşlar yıkandıktan sonra çeker. aslında kumaş ıslanınca lifler şiştiğinden kumaşın az biraz uzaması gerekmektedir. Ama bükümlerin açılarındaki deformasyonun yarattığı çekme kuvveti daha fazla olduğundan sonuçta kumaş boydan kısalır. Kumaş yıkandıktan sonra kurutulduğunda şişmiş lifler eski durumlarına gelirler. Ama kumaş ilk ölçülerine dönemez. Su, yüksek ısı, çalkalama, sabun hepsi kumaşın çekmesini kolaylaştırır. Kumaş birkaç kez yıkandıktan sonra ölçüleri belli bir dengeye ulaşır ve ondan sonra yıkandığında çekmez.
  ... leto
 4. 4.
  (bkz: fabrik)
  (bkz: fabric)
  ... dalton ana
 5. 5.
  Örme, dokuma ve dokusuz yüzey olarak üç yöntemle üretilir.

  Oldukça fazla varyasyona sahip olması, Esnekliği, mukavemeti, rahatlığı ve yumuşak tuşe hissiyatı ile piyasada bulunan hazır giyim kumaşların bir çoğu örmedir, ilmeklerden oluşur.

  Dokuma ise genellikle gömleklik, döşemelik, pike, nevresim takımı vs gibi eşyalarda kullanılır. Tutumu örmeye göre sert, deforme olmaz ve aynı zamanda esnekliği olmayan çözgü ve atkı ipliği olarak adlandırılan ipliklerin birbiri üzerinden geçerek oluşturduğu yapılardır.

  Dokusuz yüzey ise üzerinde dikiş bulundurmayan ve daha ziyade spor için üretilmiş malzemelerde kullanılır. Bazı formalar buna örnektir.
  2 ... lightsaber