1. 1.
  2006 mezunları arasında bulunduğum okul. her sene yüzde yüz başarısıyla övünen bu okul bu sene tarihinin en kötü sonucunu almıştır. pekçok hocası işe yaramaz, içten pazarlıklı, yalaka olsa da matematik odasına girdiğinizde sadece adam gibi birkaç hocayla karşılaşabilirsiniz. 2 sene boyunca siz bizim de çocuğumuzsunuz diyip lise son a geçip de karnesinde 1 olan öğrencileri kapı dışarı eden bi okuldur kendisi. ama tabiki de 2 sene boyunca onların parasını yemeyi de çok iyi bilirler.
  ... st27
 2. 2.
  benim de mezun olduğum aslında ordan mezun olmaktan da gurur duyuğum okul. bu sen kantinine plazma tv deri koltuklar koyan okuldur. alt kattaki kolej kısmıyla tek bağlantısı karnesini bğenmediği öğrencileri oraya göndermesidir.bir kaç kafa hocadan başka pek fazla adam yoktur. matematik konusunda aşmış bir hocası bulunmaktadır. bu sene öss de pek bir şey elde edememiştir artık seneye diyoruz burdan kendisine.
  ... eudaimonia
 3. 3.
  sanıldığının aksine karnesini beğenmediği öğrencileri kültür kolejine gönderemez. çünkü kültür koleji kendini fen lisesiyle, olmayan tatlı bir rekabetin içerisinde görmektedir.
  ... st27
 4. 4.
  Büzüsülesi kültür koleji'nin "sığıntısı" konumunda bulunan okul-cuk..içinde bolca faşist "öğretmenin" "hocalık" yaptığı yapılanma...öğrencilerinin "alttakiler" diye nitelendirdikleri kültür koleji öğrencileriyle aynı ortamda bulunmamasını, dahası onlarla herhangi bir "temasa" geçmemesini isteyen ve arada bir "ayrım" olduğunu ısrarla vurgulayan; bu tavırlarıyla sosyal yaşamlarındaki faşist duruşu sergileyen "hocaların" cirit attığı "ilim-irfan yuvası.." ve bu düşüncelerin pompalandığı öğrenciler yetiştiren okul..öğrencilerin ""sahte gucci" giyerken "ben gucci giyiyouuruuumm(=takarıorrm)) diye hava attığı, "marka" kavramının had safhada olduğu, göşteriş meraklısı, ezik ruhlu asosyal insanların yetiştiği lise...

  ancaak hakkını vermek gerekir ki kendilerine dayatılan ayrımcı-faşist eğitime rağmen çevresindeki kapanı kırıp parçalıyan cesur,onurlu,bilgili öğrencilerin de varlığı mevcuttur... fen lisesindeki genel tabloya rağmen sosyalleşmeyi becerebilmiş, düşünen, "iletişim" kurabilen, insanlara karakterlerine göre davranmayı bilen öğrenciler de yetişir.. sayıları oldukça azdır ve kendileri gittiğinde sadece yokluğu kalmaz bu insanların; arkalarında ona benzemeye çalışan özenticikler bırakırlar...(tecrübeyle sabittir..bizim bi alt jenerasyon açısından)

  ve yine hakkını teslim etmek gerekir ki "yabancılaşma" kavramıyla boğuşan, onu yaşayan - çevresine yaşatan IB öğrencilerinin yanında olmaktan huzur duydukları bir hoca mevcuttur kültür fen lise'sinde.. kendisinin tanımıyla "beynelmilel" bir adamdır kendisi...onunla çiğ köfte yenir, "her türlü konu" mevz-u bahis edilir ve sohbet edilirdi..uluslararası bakalorya sınavları arası derslerden kaçıp yanına gitmek ve karşımızda gülümseyen bir surat görmek bizleri mutlu ederdi..kendisi okuldaki hiyerarşi içindeki ünvanıyla "laborant", benim-bizim tanımımızla "yusuf amcadır"..çok yaşasındır...eli öpülesidir...kendisiyle uygun bi zamanda küba'ya gidilecektir..ve her fırsatta bizim onun yanına gitmemizden dolayı çok mutlu olduğunu belirtirdi...diğer entry'lerde onunla ilgili bizi yaran 2 anı da anlatılacaktır tabi...

  son bir not: ayrıca kültür düz lisesi-kültür ib- kültür fen lisesi ayrımını keskinleştiren, derinleştiren hocalara da zamanında çok güzel dersler verilmiştir...
  (bkz: fen lisesi kankacanlara karşı) (bkz: kankalar herkese karşı)
  (bkz: biz de insanız hakim bey)

  haa unutmadan elemanların öss başarısı göz ardı edilemeyecek derece gözönündedir.. (bkz: lakin adam olamamışsın neye yarar)

  daşşak konusu kızları-hocaları-olayları da mevcuttur..

  (bkz: -laanm olm bu inekler damlıo yine, bi bak
  *abi dayak yemiyelim sonra, bırak eğlenssinler :pPpPp
  -yok bea olm hadi bi "el atak")

  ib'deki vazgeçilmez muhabbettir..özel anlamı imgelerle bezenmiştir...savruktur...kopuktur.."yarandır.."
  1 -3 ... radikalcevap
 5. 5.
  "kültür 'bir insan nasıl kazıklanır?' Ltd. Aş."nin 4 kolundan 3.sü.

  2.kol olan "kültür koleji - düz lisesi" ve "kültür fen lisesi" başlığı altında, tek çatı altında barınmak zorunda olan
  okuldan bir tanesi.

  yaşanılan, görülen, duyulan, kaydedilen ve de gizliden gizliye araştırılan bilgilere dayanılarak oluşturulmuş "kültür fen lisesi" dosyamıza bakacak olursak:

  1-)kültür fen lisesi ve de kültür düz lisesi hiç bir zaman iyi geçinememiştir.

  2-)kültür fen lisesi, kültür düz lisesi'ni sevmez.

  3-)kültür fen lisesi, en yukarıdaki 2 katta sürünmek zorunda olan ve yukarı çıkıldıkça oksijen azalmasından kaynaklanan ve sonuç olarak beyin işlevsizliğine dayanan bir aptallık, bir ne ya da kim olduğunu bilememe, sonuç olarak da; bir güzel yozlaşma barındırır.

  4-)kültür fen lisesi, yemek yemek için en alt kata inmek zorunda kalır. bu sırada da "mecburi" olarak kültür düz lisesiyle aynı ortamda bulunur. genelde de ya dayak yer, ya da dayak yer.

  5-)kültür fen lisesine öğrenci alımı şu şekildedir;
  a.öğrenci "tamamiyle" aptal olacak.
  b.öğrencinin "parası" olacak.
  c.öğrenci "tamamiyle" aptal olacak.
  d.öğrencinin "parası" olacak.
  e.öğrenci, a-b-c-d ve de e şıkkındaki kurallara uyacak. uymaz ise kültür fen lisesi bünyesine kabul edilmeyecektir.

  6-)kültür fen lisesi genel anlamda atatürkçü geçinen, milliyetçi, içten içe "tek din, tek dil, tek ırk, tek bayrak!" sloganları atan, derslerde sevgili tarih hocalarının da verdiği 'ultra gaz'la her ders en az, benim bildiğim kadarıyla, 15 dakika "memleketin hali" ve de "bu memleket nasıl kurtarılır?" konuşmalarına katılan ama ne hakkında konuştuklarından en ufak bir fikre bile sahip olmayan, güzel mi güzel öğrencilerden oluşmaktadır.

  7-)kültür fen lisesinin en çok olay yaratan "olay"larından bir tanesi de 'kız kavgaları'dır. güzel bir kız diğer güzel bir kıza ya küfreder, ya durduk yerde hiç bir sebep yokken tokat atar, ya da orasını burasını eller; sonra da pek güzel bir kavga çıkar. genelde bu tarz olaylar kantinde yaşanır. kültür düz lisesinden ziyade önce kültür fen lisesinden bir kaç "delikanlı" ordan bi yerden çıkar ve "hop! noluyo burda" gibisinden mevzuya karışır, kızları ayırayım derken, "pek de güzelmiş vallahi..."ye getirir durumu. e kültür düz lisesinin de başı kel değildir hani...

  gibisinden notlara rastlamak mümkündür. Bu "çok gizli" dosyamız yeri geldiğinde tekrar açılıp, konuya yabancı olanları tekrar tekrar aydınlatacaktır. bilginize...
  -2 ... doom caller
 6. 6.
  asla mükemmel olmayan, olamayacak ancak bu kadar bok atılmaması gereken okul. bu okulda para konuşur doğrudur ancak belli bi yere kadar. yönetimin başındakiler paragöz olabilir, bazı öğretmenleri gerçekten zeka seviyesi olarak alt düzey olabilir ama hakkın yenmemesi gereken hocalara ve de öğrenceilere de sahiptir.

  yaşanılan, görülen, içinde bulunulan duruma göre bir önceki entryde bahsedilen olaylara içten bi göz olarak kendi naçizane yorumumu yapmak istiyorum.ayrıca da doom caller ın kim olduğuna dair en ufak bir fikrim bile yoktur bunu da belirteyim.

  1-) kültür fen lisesi ve de kültür düz lisesi hiçbir zaman iyi geçinememiştir. bu doğrudur tabi ki de istisnaları saymazsak.

  2-)kültür fen lisesi kültür düz lisesini sevmez genel olarak ama ben severdim mesela. sanıyorum ki düz liseden de fen lisesini sevenler olduğu açıktır. ayrıca da kültür fen lisesinden de pekçok kişiyi sevmediğim düşünülürse bunun düz lise ya da fen lisesi olarak bi ayrıını yapmak zordur.

  3-)bütün kültür okullarında olduğu gibi kültür fen lisesi ve kültür düz lisesinde baba parasıyla okula yazılan kafasında işe yarar 3-5 tahta bile bulundurmayan insanlar vardır. elden gelecek bişey yoktur. tutup yöneticilere değiştirin lan şunları diyemezsiniz. çok zeki derecelik öğrenciler olduğu gibi her sene barajı zar zor aşan veya bu sene olduğu gibi aşamayan insanlar da barındırır bünyesinde. ayrıca da bilimsel olarak eğer yukarıda oksijen azalıyorsa (ki kendisi entry girerken bilimsel olmaya çalışmıştır doom caller kişisi) alyuvarların (editlemeden önce buraya yanlışlıkla alveol yazmışım kendiliğimden uyandım soradan nedense) taşıdığı oksijen miktarı artar ve alçaklara inildiğinde kan oranı da daha fazla olur. futbolcular bu yüzden yüksek yerlerde kampa alınırlar.(çok basit anlattım ki herkes anlayabilsin diye) tabi kültür düz lisesinde bu gibi bilgiler ya hoca tarafından verilmez ya da öğrenciler tarafından alınmaz.

  4-)kültür fen lisesi yemek için en alt kata iner (ayrıca aysonun yemekleri ayrı bi kazıktır ama bu başlık altında incelenmemeli diyerek bu konuya fazla girmiyorum) bu sırada mecburen kültür düz lisesiyle aynı ortamda bulunur. arkadaş olanlar sonunda muhabbet edecek zaman bulduk diye seveinir ya da ben öyle yapıyodum ki benim dönemime denk gelmemiştir belki kayda değer büyük bi kavga olmamıştır. dayak yeme olayı da kültür düz lisesinin hayal gücünün ürünüdür.

  5-)kültür fen lisesine öğrenci alımı şu şekildedir:
  -babası zengin olacak ya da lgs/oks de hayvan gibi aşmış bi puan yapacak ki burs verebilsin
  -taban puan sınırlamasının (lgs olduğu döneme göre hesaplarsak) 750 olduğu rivayet edilir ancak bizim dönemde 698 de vardı. ha adam şimdi üni ye girdi mi derseniz girdi elbette.
  -başka hiçbir şart yoktur alımlar için kaşınız gözünüz önemli değildir ama kültür fen lisesinde kaydınızın yenilenmesi için çok berbat notlar getirmemeniz gerekmektedir.

  6-)eğer tarih dersinde konu "bu ülke nasıl kurtarılır"a geldiyse tarih hocasının klasik lafıyla "hergün bu ülkede kahvehanelerde orda burda kaç tane ülke kurtarılıyo sizin haberiniz var mı? o yüzden şimdi derse dönüyoruz" kapanır bu konu. her türlü milliyetçi, komünist, şeriatçı insanı bile bünyesinde barındırır bu okul. ama doğrusunu isterseniz çok sağlam düşünen sadece 3-5 kişi vardır. en çok araştıran okuyan komünizm yanlısı öğrencisi bile tommy gömlekten vazgeçemez. (neden kominist yazdığımı bilmiyorum orda yanlışlıkla aynı hatayı 2 kere tekrarlamışım. bok atmaya çalışmaları komik tabi)

  7-)kız kavgalarına bişi demiorum doğrudur severek izlerim olsa. ancak şu da bir gerçektir ki kültür düz lisesi kavga konusunda bir numaradır. ota boka saldırırlar. kendi aralarında bile yıllardır kardeş geçinen insanlar bi kız yüzünden can düşmanı olmuşlardır.

  şimdi gelelim ekstralara:

  8-)eğer biri kültür okulları adı altında "bizim binadaki diğer okul" şeklinde bahsediyorsa bu kesin kültür düz lisesidir. çünkü kültür fen lisesi -abazan erkekleri hariç- kültür düz lisesinde kim napmış ne etmiş umursamaz. ezme girişiminde bulunmaz çünkü muhabbetleri düz lise şöle yapmış böle yapmış değildir. (burdaki umursamamak sizi siklemiyruz manasında değil sadece siz ayrı bir okulsunuz kendi içinizde ne olmuş ne bitmiş bizi ilgilendirmez manasındadır)

  9-)kültür düz lisesinin kültür fen lisesine esas kin besleme sebebi hocaların devamlı bir karşılaştırma içinde olmasıdır. fen lisesi müfredatının çok daha ağır olmasından ötürü elbette ki düz liseden daha çok bilgi sahibi olunur. ama suç hocalardadır ki düz liseye "yukarda zehir gibi çocuklar var hiç sizin gibi değiller" fen lisesine "aşağıdaki salak çocuklar gibi davranmayın" düşüncelerini empoze etmeye çalışırlar. şu da bir gerçektir ki sayısalcı onlar sadece dense de aynı gün aynı sorulardan yapılan tarih sınavında sözel sınıfta en yüksek not 45i aşamazken fen lisesinden 100 çıkmıştır.

  sonuç olarak kültür fen lisesi de kültür düz lisesi de fahamettin bey ve ailesine para kazandırmaktadır.

  diğer yazarlara not: eleştirmek demek sadece bok atmak demek değildir. bir yerle veya şahısla ilgili eleştiri yapılıyorsa artısı eksisi bir arada verilmelidir. eğer sadece eksilerden bahsediyorsanız ya kıskanıyorsunuzdur, ya gaza gelmişsinizdir, ya çok derin bi kuyruk acınız vardır, ya da söylediklerinizin hepsi yalandır.

  (bkz: saygılar)

  edit: yukarda bikaç yerde daha edit var ama buraya da yazmak istedim. bahsettiğim öğrenci 3 sene boyunca fen lisesinde okumuştur. yani ayrılma olmadan mezun olmuştur. neden başkalarıyla karıştırma/karşılaştırma gereği duyulduğu anlaşılamakatadır. yarası olan gocunurdur.
  3 -1 ... st27
 7. 7.
  girdikleri 'derin eleştirel' entrylerde pek çok mantık ve dilbilgisi hatası yapan mezunlara sahip okul...
  ... cryptic
 8. 8.
  (bkz: kominizm)
  (bkz: pis gominist)
  2 -1 ... doom caller
 9. 9.
  ordan burdan kültür halleri..

  öncelikle bi okulda "en çok araştıran "kominizm" yanlısı" öğrenci bile tommy giyiyorsa vay o okulun haline..demek ki okulun burjuva pi.leri götünde pulla dolaşıyor.. kültür fen lisesi ve yazılanlarla ilgili aklıma bi yığın değinilmesi gereken konu geldi lakin boş verdim..zira düşündüklerimi yazacak kadar uzun vaktim yok..

  ama ben yine de anlatmak istiyorum.. birincisi "kominizm" nedir abi?

  (bkz: komi) (bkz: komünizm) bahsedilen komünizm ise sanıldığı gibi o yenilecek bir şey değildir..bir ideolojidir...netten gerekli araştırma yapılabilir.. haa fen liseli eleman yeni bir kavram ortaya attı da bizim mi haberimiz yok... o zmn çok yazık doğrusu..

  haa fen lisesinde hayata dair bir düşüncesi olupta onu ifade etmeyi başarabilen ender kişilerin arasında "kominist" pardon komünist yoktur..(onlar sosyalist idi, aralarında fark vardır..)olsaydı bizim haberimiz olurdu.. "tommy gömlek giyio" diye itham edilen kişi içinse (aslında bilenler bilirler bu ithamla birisine -çok tatlı birisine- ufaktan dokundurma vardır ve bu dokundurmanın altında ağır bir kıskançlık vardır zira kültür fen lisesinden vakti zamanında ayrılmış birisine durduk yere sataşılması akranlarınca ne derece kıskanıldığını gösteren en büyük örnektir...kanımca.. haa haklıdırlar zira o tatlı kişi sosyaldir, tapılan çocuklar ona tapar, tatlıdır,güzeldir ve sosyal ilişkilerinin iyi olmasından dolayı 2 okulda da fazlasıyla çevresi vardır.. neyse sözlüğü daha fazla kişiselleştirmenin bi manası yoktur son kertede... (bkz: kıskançlık krizi) )

  neyse efendim, bir okulda isminden, geldiği yerden, kültüründen, inançlarından utanan varsa eğer "'kominizm' yanlısı öğrencisi"nin (bkz: nasıl bi tanımlamadır abi bu)
  bile 'tommy' giymesi normal karşılanmalıdır...

  yazacak çok şey var lakin yeterli vakit yok..gerekirse entrylere devam edilir..ancak bu bir sidik yarışıdır, uzatmanın bir anlamı yoktur... 45-50 senelik kültür kolejiyle 10-12 yıllık kültür fen lisesini karşılaştırmanın hiç bir mantığı yoktur.. ancak sonuçta ilk sataşmanın k. fen lisesi patentli olduğunu anladığımız öğrencielrden geldiği açıktır...(dolayısıyla kimin kuyruk acısı vardır tartışılır..)

  şunu söylemek de fayda var ki kültür kolejini en ağır ithamlarla karşıya karşıya getiren yine bizizdir...  sürç-ü lisan yaptıysak affola..

  (bkz: asıl saygı bizden)

  dur daha bitmedi...az kaldı...
  1 -3 ... radikalcevap
 10. 10.
  anadolu lisesinde okurken girdiğim fen lisesleri sınavının sonucunda kazandığım okul. sınıftan 10 kişinin aynı okulu kazanması nedeniyle kimsenin gitmek için bir hamlede bulunmadığı okuldur.
  ... fozgeg