bugün

kesinlikle tıbbi bir adı olan eylemdir * ilk önce bir sıvı bir hafta kadar kullanılır daha sonra böyle doktor tarafından temizlenir. *
sağlık açısından faydalı ve gerekli olan ama çoğunluğu istikrarsız olan halkımız tarafından bi kere yıkattınmı hep yıkatmak gerekir diye tavsiye edilmeyen doktor tarafından yapılan uygulamadır.
Amcam yıkatıyor ama her yıl yıkatmak zorunda, alışıyor kulak bence hiç bulaşma derim.
Bağımlılık yarattığı söylenen işlem. Ben de yaratmadı lakin insan bi yıkatıp da ne var ne yok görmek istemiyor değil hani.
gerekiyor ama korkuyorum.
Çıldırıcam. Daha sene i devriyesi gelmedi yıkatalı. Yine duymada azalma başladı.

Her kulak aynı değilmiş arkadaşlar. Bazı kulaklar çalışkanmış ve kulak kirini kendi kendine atabiliyormuş. Ama bazı kulaklar da tembel mi tembelmiş. Kulak kirini atamıyormuş. Eğer kulağın tembeline denk geldiyseniz o kulak yıkatılacak. Kulaklarım bile tembel!
Nefret ediyorum bu işten. Niyeyse beni biraz da geriyor. Tek başıma olunca gerginlikten tansiyonum çıkıyor. Manitanin elini tutmadan yaptıramıyorum. En fazla on dakika sürüyor. Kulak yolu küçükse ve kulağınız kiri atamıyorsa bu şart. Kulağa ne olduğunu bilmediğim bir su döküp kulak kirini vakumlu bir cihazla çekiyorlar. Ama tabi bir şekilde sinirlere filan gelince insanı bir zıplatıyor. Aslında çok kolay bi işlem sadece benim canım çok kıymetli.
Riskli işlem. Kulak zarınız zarar görürse duyma kaybı yaşanabilir.
Kulağınızı yıkatmadığınızda da duyamiyorsunuz.
Küçükken defalarca kulaklarımı yıkadılar ki benim küçüklüğümde farklı materyaller sokup Bildiğiniz kazıyorlardı içini. Her seferinde çok ağlardım. Şu an yakalandığım hastalıkta da enfeksiyon sağ kulağıma vurdu. O kadar az duyuyorum ki çok sinirlerim bozuldu. Düzelecek mi düzelmeyecek mi belirsiz. Sırf hortumla çekiyorlarsa hemen KBB'a bir randevu alayım ama çocukluğumdaki gibi demir çubuklar sokuyorlarsa bir kaç gün düşünürüm.
Bi defa görmüştüm ama öyle biseyler sokmuyolardı, ilaç gibi bisi sıkıyolar sonra hortumla çekiyolardı.
sütlü'nun kulağına darbeli matkapla girmişler gibin . devir değişti sütlü yazar rahat ol !
artık yıkama kalmadı. hava ile aspire ediliyor.
benim kulaklarımı da doktor yıkayacakmış içi kirli diye.
Zaman zaman yüksek sesle müzik dinleme sonucu çınlayıp kir birikimiyle kapanan kulağa uygulanan tedavi yöntemi.
Artık yapılmıyor. Vakumla temizleniyor. Daha kolay, pratik ve de temiz.
kulağınızı banyoda yıkar mısınız...
Kulağımdan sürekli sorun yaşayan biri olarak hiç yıkatmadım, kulak içi yapılar kulak kirini dışarıya iterek kendini temizler, sadece dış yapılarını kişisel bakım olarak biz temizliyoruz.

Kbb uzmanına gidilirse, gerekliyse daha uygun yöntemlerle buşonlar temizlenir. Ama kulak yıkatmak sıcak baktığım bir şey değil.

Bonus olarak, kulağınızla kendiniz uğraşmayın, o buşonları daha ileri itersiniz farkında olmadan. Kurcalamayın kulağınızı *
Anneannemin önceden öyle bir şeyi yokken; 80 civarı bir yaştan itibaren her sene kulağı kir birikmesine bağlı tıkanmaya ve duymamaya başladı. Normalde işitme problemi yok, yaşa bağlı hafif azalma var ama o da normal yani bu yaşta. Anneannemi her sene kulak kiri açtırmaya götürüyoruz. Kir birikmesine bağlı duyma problemi, kirin doktor eliyle çıkarılmasıyla yarım dakikada halledilebilecek bir şey. Yani yıkatmaya falan gerek kalmıyor. Kulak yıkatmak, mutlaka kbb uzmanı tarafından yapılması gereken ve kulak zarı gibi hassas bir bölgeye zarar verebildiği için risk taşıyan bir eylem.
Bende de üniversite dönemlerinden beri, kir birikmesine bağlı kulak ağrısı oluyor. Ben evde birkaç damla gliserin damlatıp birkaç saat bekletip, pamuklu çubuk yordamıyla hafifçe temizleyerek kurtulabiliyorum şimdilik.
güncel Önemli Başlıklar