1. 1.
  insanlar için dünyayı yaşanmaz kılan, savaşlara, kavgalara sebep olan kötülük.

  ilginçtir, islam da en büyük günah kul hakkı yemek olduğu halde insanlar namaz, oruç, giyim kuşam gibi sadece yapıp yapmayan kişileri ilgilendiren meselelerle ilgilenip, başkalarının ibadetlerini sorgular, baskı kurarlar.
  banka hortumlayan, rüşvet yiyen, görevini hakkıyla yapmayan, çalan çırpanla pek ilgilenmez insanlar. hatta yeri geldiğinde "helal olsun" bile derler.
  2 ... zehiri alınmış kobra
 2. 2.
  Allah'ın huzuruma 2 şeyle gelmeyin dediği günahlardan biridir.
  Eğer kul hakkı yediğiniz kişi ahirette size hakkını helal etmezse cezası cehennemdir.
  3 ... bugun variz yarin yokuz
 3. 3.
  Kıyamet günü, hak sahibi, hakkından vazgeçmezse, bir dank [yarım gram gümüş] hak için, cemaat ile kılınmış, kabul olmuş yediyüz namazı alınıp, hak sahibine verilecektir. (Dürr-ül Muhtar)

  Üzerinde kul hakkı olan buna tevbe için, kul hakkını hemen ödemeli, onunla helalleşmeli, ona iyilik ve dua etmeli. Mal sahibi, hakkı olan ölmüş ise, ona dua, istiğfar edip vârislerine verip ödemeli, bunlara iyilik yapmalıdır. Çocukları, vârisleri bilinmiyorsa, o miktar parayı fakirlere sadaka verip, sevabını hak sahibine bağışlamalıdır. (Sefer-i Ahiret)

  Bir kimseden haksız olarak alınan bir kuruşu, sahibine geri vermek, yüzlerle lira sadakadan kat kat daha sevaptır. Bir kimse, Peygamberlerin yaptığı ibadetleri yapsa, fakat, üzerinde başkasının bir kuruş hakkı bulunsa, bu bir kuruşu ödemedikçe, Cennete giremez. (Mektubat-ı Rabbani c.2, m.66, 87)

  Kibri, hıyaneti ve kul borcu olmayan mümin, Cennete girer. (Nesai)

  Kul hakkı, müminin aybı, kusurudur. (Ebu Nuaym)

  Üzerinde kul hakkı bulunanların ruhları Cennete girmez. Salihlerin ruhları kabirlerine gelerek, cesetlerini ziyaret ederler. Vefat eden müminlerin ruhları gelip, dünyada tanıdıklarını sorarlar. (Feraid-ül-fevaid)
  2 ... la paz
 4. 4.
  allah tarafından affedilmeyecek 2 günahtan biri.
  bir diğeri ise; allah'a şirk koşmak.
  1 ... nunu
 5. 5.
  kul hakkı yiyenin, cezasını ahret de ağır bir cezaya çarptırılacağı bir çok ayet ile belirtilmiştir.
  ... hildeshaym
 6. 6.
  Ağırdır.
  1 ... freedom
 7. 7.
  farkında olmadan ya da bilerek yapmaktan en çok korktuğum şey.
  3 ... wega
 8. 8.
  Yapılmaması gereken çok yanlış bir harekettir. Diyelim ki yapıldı o zaman helallik alınmalıdır. Ayrıca bu konunun sadece islamiyetle, imanla da alakası yoktur. Diyelim inanmıyorsunuz o zaman da iyi bir insan olmak için diğer kişilerin hakkında saygı göstermeniz gerekir. Bu bakımdan da önemlidir.
  3 ... onceoelibiinndir
 9. 9.
  überdincilerin pek umursamadığı günah. sokaklara taşarak namaz kılmak güzel, hem gösteriş, hem kendini sunuş. ama ya kul hakkı yememek? salla gitsin onu yoksa niye yapıyoruz şovu?
  1 ... david addison
 10. 10.
  Peygamber Efendimiz(sav) in bile ölmeden önce yanındakilere ben de hakkı olan var mı diye sorup ne kadar önemsediğini gördüğümüz hakkı yemektir.
  çok dikkatli olmak lazım.
  1 ... blackhole