1. .
  insanın yüzünü güldüren bir gelişmedir. haber aşşağıdadır ve aktifhaber.com dan alıntılanmıştır.

  --spoiler--
  Belge almayan çiftçilere kamu desteğini engelleyen düzenlemeyle küçük esnaf da, 50 YTL harç ödeyerek edineceği esnaf belgesi karşılığında vergiden istisna tutuluyor.
  Taslak, taksicilerin de aralarında bulunduğu meslek grupları için 6 aylık asgari ücretten az olmamak kaydıyla her işkolu ve bölge için ayrı ayrı yıllık kazanç tespitini de öngörüyor.

  Vergi Konseyi koordinatörlüğünde Konsey, Gelir idaresi Başkanlığı ve Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanarak Maliye Bakanlığına sunulan Gelir Vergisi Kanun Taslağı üzerindeki çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor.

  Maliye Bakanlığı bürokratlarınca madde madde yeniden ele alınarak düzenlenen Taslağın bayramdan sonra Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile yapılacak değerlendirmeler neticesinde son şeklini alması bekleniyor.
  -Gelire yeni tanım: Gelir, "bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği girişim kazançları, ücretler, sermaye kazançları ve diğer kazançların safi tutarı" olarak tanımlanıyor. Yeni düzenlemede, ticari, zirai ve serbest meslek kazançlarıyla arızi kazançlar, "girişim kazançları" adı altında toplanıyor.

  "Kiralama gelirleri, menkul sermaye gelirleri ve elden çıkarma kazançları", "sermaye kazancı" olarak değerlendiriliyor. Karşılıksız edinimler ile kazanç sayılan harcama fazlalığı da diğer kazançları oluşturuyor.
  -Gelir vergisinde oran sayısı 4'den 3'e inecek. Halen yüzde 15, 20, 27 ve 35 olarak uygulanan oranlar da yüzde 10, 20 ve 25 olarak düzenlenecek. Dilimler de 7 bin 500 YTL, 20 bin YTL ve 40 bin YTL olarak sıralanacak.

  Buna göre, gelir vergisine tabi girişim kazançları ve ücretlere isabet eden vergi matrahının 7.500 YTL'ye kadar olan kısmından yüzde 10 gelir vergisi alınacak.
  -Ücretlilerin asgari geçim indirimi, yeni sistemde de aynen yer alacak.
  -Sporcular da serbest meslek erbabı sayılacak. Hakemlere yapılan ödemeler ise ücret olarak değerlendirilecek.
  -Küçük esnafa istisna: Bir iş yeri açmaksızın gezici olarak ve doğrudan doğruya tüketiciye iş yapmak kaydıyla, hallaç, kalaycı, lehimci, çilingir, boyacı, berber, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı, badanacı, çamaşır yıkayıcısı ve hamal gibi kimselerin veya küçük tamirat ve tadilat işleriyle uğraşan küçük sanat erbabının bu işlerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden istisna olacak.

  Maliye Bakanlığının düşündüğü sisteme göre, istisna kapsamına giren küçük esnaf, her yılın ocak ayında vergi dairesine giderek, 50 YTL karşılığında istisnaya ilişkin küçük esnaf belgesini alacak. Temmuzda yeniden vergi dairesine gidilerek, belge onaylatılacak. Temmuzda da harç alınıp alınmayacağı, çalışmalar sonucunda netleşecek.
  --spoiler--
  1 -2 ... acz ve fakr
 2. .
  (bkz: hastanelere de nüfus kağıdı ile girilecekti)
  2 ... a la folie
 3. .
  (bkz: dokunulmazlık da kalkacaktı)
  1 ... bodrumtorbası
 4. .
  küçük esnafı biraz daha rahatlatması kesin olan durumdur.

  başka bir konuya gelecek olursak, başlığı açan çok muhterem, az * arkadaş hariç, kimse, bu vergi olayı hakkında yorum yazmamış. her zaman yaptıkları gibi sadece akp'yi eleştirmek ile ne olduklarını bir kez daha göstermişler.

  (bkz: başlık hakkında yorum yapmadan zırvalamak)
  (bkz: sen de adam olacaktın)
  -2 ... secret1907
 5. .
  ''başka bir konuya gelecek olursak, başlığı açan çok muhterem, az * arkadaş hariç, kimse, bu vergi olayı hakkında yorum yazmamış. her zaman yaptıkları gibi sadece akp'yi eleştirmek ile ne olduklarını bir kez daha göstermişler''
  (bkz: #4014811)

  tanım: gerçekleşmeden iyi bir yorum yapılması mümkün olmayandır ne yazık ki. ve ne yazık ki eleştirdiğimiz gibi daha önce verilen sözlerin yapılacak denilerin yapılmamasındandır öfkemiz.

  (bkz: elektriğe 4 buçuk yıldır hiç zam yapmadık) diyen sonra da 1 senede %65 i evlat acısı gibi oturtan bir hükümetin icraati olacaktır, olabilirse. işallah olur da bizler tükürdüğümüzü yalarız.
  ... bodrumtorbası
 6. .
  elektriğe 4.5 yıl zam yapmadık demekten, elektriğe hiç bir zaman zam gelmeyecek mantığını yürütenlerin, inanmayacağı vaattir.
  daha önce verilen bir söz değildir, elektriğe hiç bir zaman veya ikinci iktidar döneminde zam olmayacağı. elbette, iktidarın her dediğini gerçekleştirdiği söylenemez, ama daha önce verilen sözlerin yapılmaması demek, tümden iftira atmaktır. iftiracı bir kişiliğe sahip olmaktır.
  ... secret1907
 7. .
  küçük esnafta verilecek para kalmadığının anlaşıldığı durumdur.
  ... altair