1. 1.
    bilinen yalın mekaniğin nesnenin konum ve momentumundan yola çıkarak ne şekilde hareket ettiğini saptamasından farklı olarak bu probleme dalga fonksiyonunu da katmış bir mekanik terimi. *
    3 ... lordofthething
  2. 2.
    mühendislik bölümlerinin bazılarında müfredatta yer alan sağlam ders.
    -1 ... olur mu
  3. 3.
    einstein'in dogumuna sebep oldugu, daha sonra ise olene kadar fizigin diger ana kolu olan "buyuk gok cisimlerinin mekanigi" ile celistigine hukmedip, bu teorinin pesinden gidenleri "tanri zar atmaz" diye terledigi, kisaca evlatliktan reddetmeye calistigi teorisinin ispatlanmis hali. yasayip kanitlandigini gorebilseydi ne yapardi, sarilip "sen de benim yavrumsun, gel barisalim" der miydi acep?
    2 ... baftan
  4. 4.
    klasik mekaniğin tıkandığı sırada ortaya atılan fiziğin bir dalı. klasik mekanikte momentum ve zamanın aynı anda ölçülemediğinden mütevellit bu olay kuantum teorisi ile açıklanmaya çalışılmıştır.

(bkz: heisenberg belirsizlik ilkesi)
    ... sansoyununusansabirakmayanadam
  5. 5.
    dört harf ve basit sayılabilcek bir teoriyle atomik orbitalaleri tanımlayan kuantum teorisinin, fizikçi akrabası olur kendisi.
    ... melekgirmezli
  6. 6.
    temeli kuantum teorisiyle atılmıştır. atomaltı düzeyde taneciklerin dalga hareketi yapan kütleli tanecikler olduğunu savunur.
    1 ... ayyash07
  7. 7.
    gelişmesinde önem taşıyan bazı kilometre taşları şunlardır:

karacisim ışıması - max planck
    fotoelektrik olay - albert einstein
    alfa saçılması ve atom modeli - ernest rutherford
    atom spektrumunun kuantal açıklaması - niels bohr
    madde dalgası kavramı - louis de broglie
    dalga denklemi - erwin schrödinger
    belirsizlik ilkesi - werner heisenberg

bu çok önemli fizikçilerin sayesinde, klasik fiziğin açıklayamadığı olayları kuantum fiziği ile açıklamayı başarmışlardır.
    1 ... conibiiguud
  8. 8.
    Postula denilen, herhangi matematiksel kanıtı olmayan varsayımları vardır.

1.Postula: iyi tanımlanmış her bir fiziksel gözlenebilire bir çizgisel Hermitsel operatör karşılık gelir.

2.Postula: Bir A gözlenebilirine karşı gelen Hermitlik operatör  ise A'nın kesin ölçümünün sonucu Â'nün kesikli veya sürekli özdeğerlerinden biridir. A'nın ölçümü Â'nün an özdeğerini verdi ise sistem bir özdeğere karşı gelen un özdurumlarındadır.

3.Postula: Sistemin herhangi bir tanımdaki durumu dalga fonksiyonu da denilen sürekli türevlenebilir ve gerekli sanal değerli olan dalga fonksiyonu ile verilir.

4.Postula: Dalga fonksiyonunun zaman içindeki evrimi, zamana bağlı Schrödinger Denklemi ile verilir.
    3 ... kizkisi
  9. 9.
    (bkz: meantum kukaniği)
    1 -1 ... fayko1907
  10. 10.
    ulan sınavdan çıkınca tekrar otobüse binecek, marketten yoğurt alacak insana niye kuantum mekaniği çalıştırıyorsunuz. dr. who muyum ben aq? dediğim zikik derstir.
    3 ... byriddick