1. 1.
  Konuyla ilgili pek bir bilgim yok ama şu haber ilgimi çekti. Okudum hiçbir şey anlamadım.

  http://www.webtekno.com/haber/amp/45785

  Belki konuyla ilgili sağlam bilgilere sahip bir yazar çıkar da aydınlatır bizi.
  1 ... kapi kolu piyadesi
 2. 2.
  (bkz: kuantum dolması)
  1 ... bir basur mor menekse
 3. 3.
  Diyor ki: telepati yok, telekinezi yalan.

  Bunu demenize gerek yoktu amk.

  Şaka bir yana, şu kelebek etkisi olayının atom altı parçacıkların birbirine temas etmeden bir şekilde oluştuğu bir model einstein tarafından düşünülmüş. Ama yapılan deneyle bu çürütülmüş. Aslında şu "büyük düzen"ciler şuraya gelse de bir anlatsa bence. Daha detaylı açıklasalar.
  1 ... coni gunahlar
 4. 4.
  populer bilim... bana ciddiyetsiz bir deneymiş gibi geldi. o kadar hakim değilim ben de ama ilgim var ve deneyin sorguladığı şey ve yöntemi çok ciddiyetsiz geldi gibi. kuantum düzeyindeki bir mekanizmanın, öngörülebilirliği veya öngörülemezliğinin, telefonlardan rastgele seçilen sayılarla nasıl bir bağlantısı var? yani tabii bu deneyin akademik çalışmalarına göz atmak falan gerekir, haberciliğe lafım. muhtemelen rezalet bir çeviri ve üstün körü bir haber. bir tahminim de şu, einstein'ın teorisinde kastettiği şeyle meydana gelmiş yanlış anlamalardan birini çözen bir deney olabilir. ben einstein'ın bu deneyin hayalini kurduğunda 10bin kişinin aynı rakamları girceğini beklediğini falan düşünmüyorum. çok saçma böyle bir beklentisinin olması. zaten bu rastgelilik ve düzen hakkında gerek bilimsel, gerek felsefik ortaya atılan her şey yanlıs anlaşılmaya çok müsait. ama toptan teoriyi çürütmesi bu deneyin, çok aceleci bir söylem gibi. click bait olabilir.
  2 ... nuclearbat
 5. 5.
  kuantum domalmasıdır o. elektron yörüngede çok hızlı dönerken nötronun ibnelik yaparak elektronu domaltıp yorüngeden fırlatmasıdır. *
  şaka şaka kardeş iki parçacığın birbirini etkilemesi ve zıt pozisyonu alması gibi bir şey aslında.mesela birisi saat yönünde dönerken diğeri tersinde dönüyor. arasında binlerce km olsa bile ikisi de birbirini etkilemeye ve bilgi paylaşmaya devam ediyor. not: uzmanlık alanım değil.
  1 ... takiaceae