1. 1.
  Asyadan sonra Türkiyede de hızla yayılmaya başlayan kuş gribi, bütün dünyada global grip salgını korkusunun artmasına yol açtı.

  Dünya Bankası Kasım ayında hazırladığı raporda salgının yayılmasının dünya ekonomisinde 800 milyar dolarlık kayıp yaratacağını yazmıştı. Almanya;da yapılan tahminler de, orta çaplı grip salgını başgöstermesinin bile ekonomik büyüme hızını eksiye çevirmeye yeteceğini gösteriyor. Alman şirketlerinin grip salgını ihtimaline göre aldıkları tedbirleri Klaus Ulrich araştırdı:

  Hemen hemen bütün büyük Alman şirketleri kuş gribinin global salgına dönüşeceği ihtimalini göz önünde bulundurarak tedbir alıyorlar. Haftalık ekonomi dergisi ;Wirtschaftswoche;nin, birleşik borsa endeksi DAX;a kayıtlı 30 tröst arasındaki anketini derleyen editör Wolfgang Welp, özel sektörün kuş gribinin seyriyle ilgili bütün gelişmeleri yakından izlediğini söylüyor:

  En büyük Alman şirketlerinden biri kuş gribinin yol açabileceği gelişmelere göre acil eylem planı hazırladı. Sırf bu konuyla ilgilenmek üzere şirketlerin bünyesinde özel ekipler kuruldu. Bu ekipler sürekli bağlantı halinde oldukları ilgili merkezlerden hastalığın seyriyle ilgili bilgileri toplayıp hastalığın salgına dönüşmesi durumunda ne gibi tedbirler alınabileceğini düşünüyorlar

  Personel bilgilendiriliyor

  Özel sektör, işletme bünyesindeki haberleşme ağı üzerinden de personele aydınlatıcı bilgi veriyor ve onları kuş gribi riskinin yüksek olduğu bölgeler hakkında uyarıyor. Bir çok şirket gerektiğinde personele dağıtmak üzere yüksek mikttarda Tamiflu ve Relenza gibi grip ilacı alarak stokluyor. Welp şöyle konuşuyor:

  Şirket mensuplarının gereksiz yere paniğe kapılmasını önlemek için kuş gribiyle ilgili ayrıntılar her fırsatta ortaya dökülmüyor. Ama konunun önemi önümüzdeki aylarda daha da artacak.

  SAP'nin acil eylem planları

  Dünyanın en büyük bilgisayar programcısı SAP son derece ayrıntılı acil eylem planları hazırlamış. Hatta salgın patlak vermesi durumunda holding merkezinin nasıl tahliye edileceği bile şimdiden belli. Welp,

  ilk hastalık haberi gelir gelmez holdingin Walldorf’taki merkezi kapatılıp bu binada çalışan herkes eve gönderilecek. Personelin bilgisayar ağı üzerinden evde çalışabilmesi için gerekli her türlü teknik önlem alınmış. Ticari bankaların da buna benzer tahliye planları varsa; diyor.

  Önlemler işe yarayacak mı?

  Bütün bu tedbirlerin kuş gribinin Almanyada salgına dönüşmesi halinde işe yarayıp yaramayacağı ise meçhul. Çünkü Almanyada kimse, salgın hastalığın nasıl paniğe yol açabildiğini tecrübe etmiş değil. Welp, şöyle konuşuyor:

  "Şirketlerin alışık olmadıkları bir durum. Her büyük şirketin risk yönetimi var ve 11 Eylülden sonra bu konuya daha fazla önem vermeye başlandı. Ama bütün bu planlar terör, deprem ya da yangın gibi durumlarda altyapının uğrayacağı hasara göre hazırlanmış. Ama kuş gribi farklı. Salgın patlak verdiği takdirde çalışanların yarısının işe gelmeyeceği tahmin ediliyor. Çoğu hasta olduğundan değil, hastalık kapmaktan korktuğu ya da hasta aile fertlerine bakmak zorunda olduğu için işe gitmeyecektir.
  ___________________________________________________________________
  not: bir alman dergisinden Klaus Ulrich'in yazısından esinlenilmiştir.
  1 ... indoor rain
 2. 2.
  unakıtan ailesine getirdigi karın yanında sozu edilmeyecek maliyettir
  (bkz: unakitan pastorize yumurta)
  2 ... dopdop
 3. 3.
  ne itlaf'ı kardeşim ben kesip yiyecem diyen masum köylülerin hiçmi hiç zarar etmediği de görülmüştür...
  -1 ... haznedaroğlu
 4. 4.
  kuş gribinin ekonomiye maliyeti CPI(Consumer Price Index)in sorunlarından biri olan Unmeasured Quality change'e örnek verebiliriz.
  ... ozlm
 5. 5.
  iki taraflı bir maliyet analizinin yapılması gerekir.

  1. kuşlara
  2. insanlığa *
  ... semsettin bin arabaya