1. 1.
  ülkemize göçmen kuşlar vasıtası ile gelmiş ve bir anda ülkemizin gündemine oturmuş grip çeşidi.
  3 ... zall
 2. 2.
  bütün dünyada sadece 140 kişinin öldüğü,türkiye'ye gelince aslan kesilip kısa bir sürede 3 kişiyi öldüren ve yüzlerce insana bulaşan hastalık.
  2 ... mavijojoba2
 3. 3.
  Altıparmak'daki tavuk dönerciye "Tavuk döner (gripsiz)" diye yazı astıran illet.
  3 ... delikanlımühendis
 4. 4.
  Ölüm oranının Türkiye dışında %52 olduğu fakat Türkiye'deki ölümlerle birlikte ortalamanın %50.8 lere gerilediği hastalık.
  1 ... anthrax
 5. 5.
  türkiye'de 2006 yılına damgasını vuracak gibi gözüken illet.
  1 ... coincidental magic
 6. 6.
  önlenme yolları olarak şunlar tavsiye edilmiştir:

  1.kuşunuzla fazla oynamayın
  2.kuşunuzu başkalarına ellettirmeyin
  3.başkalarının kuşunu ellemeyin
  2 -1 ... palta
 7. 7.
  kanatlı hayvanlar arasında salgınlar yapan, kitle halinde ölümlere yol açan hastalıktır.geçmişte kanatalı hayvanlarda hastalık oluşturan influenza a grubu virusların zaman içinde uğradıkları değişme sonucunda insanlarda hastalık yapabilme özelliğini kazandıklarını görüyoruz. bu çok önemli bir bilgi. daha önceden de çeşitleri görülmüştür. fakat kanatlı hayvandan insana geçiş burada rastlanmaktadır.
  bir sürü grip çeşidi * genelde güneydoğu asya , çin , hong kong, danimarka vs. * ihmalkarlık sonucunda oluştuğu saptanmıştır. bu virusun çeşidi H5N1 dir.
  1 ... kacak kelebek
 8. 8.
  asıl en önemli ve korkulan , bilim adamlarının korktuğu şey ise * kanatlı hayvandan insana geçen bu virusun zaman içinde mutasyona uğrayıp değişim sağlayarak insandan insana geçmesidir. bu bir felakettir. şu andaki sonuçlarda virus bunu yapacak özelliğe sahiptir fakat bağışıklık sistemi yoktur ve buna uyan reseptörü. aşı çalışmaları şu anda devam etmektedir.
  tekrar üzerinde durulması gerekn asıl konu, solunum yoluyla bulaşmasından dolayı , tüylerin yolunmasından veya ellediğiniz zaman yüzünüze sürmenizden veya derisinde mevcutsa onu yüzünüze veya burnunuza dokundurmanız vs.. bu virüs yüksek sıcaklıkta yaşayamaz. herhangi bir şekilde kaynatılırsa bir sorun oluşmaz.
  ... kacak kelebek
 9. 9.
  en çok konuşulduğu dönemde aramızda;
  ayı=a ben=gk
  a: lan gk, sizin orda kuş gribi hiç vakası yokmuş (bkz: antalya)
  gk: bizim orası sıcak olum, nasıl grip olsun hayvanlar.
  şeklinde bir diyalog geçmesine neden olan hastalık.
  ... gazoz_kapagi
 10. 10.
  ingilizcesi bird flu'dur.
  ... scarlet