bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  (kronik farenjit)

  Kronik farenjitin tedavisi oldukça zordur, cok sinir bozucu bir hastaliktir; sürekli nükseder ve sürekli grip olmaniza neden olur. Hem doktorun tedavi uygulaması hem de hastanın bazı durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak yine de kronik farenjit çoğu zaman tam olarak ortadan kaldırılamaz. Tedaviyi belirlemek için kronik farenjiti ortaya çıkaran başka bir faktör olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer bulunursa önce onun tedavisi gerekir. Alerji, burun kemiğinde eğrilik veya burunda et, sinüzit, mideden asit kaçağı(reflü) gibi hastalıklar uygun şekilde gerekirse ameliyatla düzeltilmelidir. Antibiyotikler genellikle faydasızdır. Geniz akıntısını azaltıcı ilaçlar veya ağız gargaraları sık kullanılırlar. Bazen mideden asit kaçağını önleyici ilaçlarda verilebilir. Hastanın dikkat edecği durumların başında sigaranın dumanından bile uzak kalmak gelmektedir. Dikkat edilecek durumlar şöyle sıralanabilir:

  -Sigara ve alkol almamak
  -Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak
  -Aşırı sıcak ve soğuk gıda almamak
  -Üşümemeye çalışmak
  -Alerjiye neden olan faktörlerden uzak kalmak
  -Reflü düşünülen hastalarda akşam saatlerinde çay-kahve-alkol almamak ve mideyi aşırı doldurmamak
  -Boğazı temizlemeye çalışmamak

  Uygun tedavi ve hastanın maksimum dikkati bile kronik farenjitin bulgularını ortadan kaldırmayabilir. Ancak bulgular hafifleyebilir veya geçici olarak kaybolabilir.
  5 ... kopush
 2. 2.
  müzmin, süregelen farenks (yutak) iltihabı.
  1 ... umutluyum hala
 3. 3.
  bu hastalığın mağdurları cola gibi gazlı içeceklerden, turşudan, acı yiyeceklerden, aşırı soğuk, aşırı sıcak yiyeceklerden, ekmeğin sert kısmı gibi yutarken zarar verebilecek yiyeceklerden uzak durmalıdırlar.

  sigara içmeselerde her doktora gittiklerinde sigara içmemeleri konusunda uyarı alırlar. bulundukları ortamda pasif içici durumuna düştükçe içlerinden derin derin söverler.

  kronik faranjit 4 mevsim etkilidir. hava sıcaklığındaki değişim zamanları hastaların en zayıf dönemleridir.

  balgamın da oluşmaya başlamasıyla yutkunmakta büyük güçlükler oluşur ve zoraki öksürükler boğazın kötüye gidişini artırır. faranjit hastalarının burundan nefes almaları önemlidir ancak hastalık sırasında burnun tıkanmasıyla istemsiz olarak ağızdan nefes alınır. özellikle uyurken hep ağızdan nefes alınması sebebiyle sabahları boğaz ağrısı artmış şekilde uyanılır.

  kronik jaranjiti olanlar hasta olmamak için çok dikkat etmelidirler. çünkü hastalık başladıktan sonra ilaç tedavisi uygulanmadıkça kendiliğinden geçmez. bu yüzden yukarıdaki etkenlere dikkat edilmeli bununla beraber ağız ve diş sağlığına özen gösterilmelidir.

  sene içinde faranjit hastalarının en çok zorlandıkları durumlar grip ve faranjitin beraber nüksetmesidir. senede bazen 2 ya da 3 defa olabilen bu durum hastanın vücut direncini büyük ölçüde kırar. yatağa düşmeden doktora gidilmelidir.

  kronik faranjit günümüz şartlarında tamamen yokedilememektedir. Bu yüzden faranjit pekçok kişi için bir yaşam şeklidir.
  4 ... the gadani alirim man
 4. 4.
  (bkz: allah belanı versin)
  (bkz: allah seni kahretsin)
  1 -1 ... deluruk
 5. 5.
  kronik faranjitten sıtkı sıyrılmışlara minik öneri:
  **bir tatlı kaşığı kekik ve kimyon, bir çay bardağı sirke ilave edilir, karışımın üzerine iki bardak su ilave edilerek kaynatılır. soğuduktan sonra gargara yapılır.
  *kronik faranjitiniz varsa, rahatsız değilseniz bile, arada bir, tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.
  ... hafisko
 6. 6.
  pastillere bağımlı kalma durumu.
  ... passion
 7. 7.
  allah cezasını versin.

  http://www.uzmantv.com/farenjit-nasil-tedavi-edilir
  ... cymbeline
 8. 8.
  Farenjiti olanlar nelere dikkat etmeli?

  http://www.uzmantv.com/fa...nlar-nelere-dikkat-etmeli
  ... cymbeline
 9. 9.
  eğer sigara kullanıyorsanız işiniz zor, müzisyenseniz daha da zor. kronik farenjit sürekli pusuda yatan bir rahatsızlıktır. soğuk bir şey içildiğinde boğaz hemen şişer, şarkı söylediğinizde ses kavuşur ve hemen şarkıcı nodülü dediğimiz şeyler yerini alır boğazımızda, sigara fazla içildiğinde de tuhaf bir yangı yapar. anlamlandırılamayan ve genizden gelen sürekli akıntı da cabası. değişik bi hastalık.
  1 ... teslanin aduketi
 10. 10.
  yok mu üstadım bir tedavisi? bıktırdı ya.. evde sigara içen de bir peder olunca(laf anlatamıyorsun) sürekli azıyor. alternatif çözümlere açığım..
  olum tıp nasıl ilerledi lan! kıçı boklu farenjitin çözümü yok amk.
  2 ... whoareyou