bugün

alman bankasi deka-bank´in aslinda almanya nin krizdeki kaybini belirlemek icin yaptigi bilimsel arastirmanin verdigi sonuc. ekonomik ve bilimsel veriler gözönüne alinarak yapilan arastirmanin sonucunda almanya (haberler de söylenen sekline bakilirsa) krizden en cok etkilenen 8.ülkeymis. türkiye´yse ekonomik krizden singapur ve rusya´nin önünde ekonomik krizden en cok etkilenen ülke olarak 1.sirada bulunuyormus.

ama bu arastirmayi almanlar yaptigi icin sonuclar mutlaka taraflidir, kriz türkiye´yi asla vurmamis ve tamamen teget gecmistir.

de...biz gene de yazmis olalim.
teğet geçmiştir efendim. birazcık dokundurmuştur. o haberler yalandır, iftiradır. dış mihraktır. olamaz öyle bir şey değil mi? üzmeyelim kendimizi boşuna.
ithalata ve özelleştirmeye dayalı suni büyüme içerisinde olan türkiyenin krizde en çok hasar alması normaldir. zira ülkemiz de yüksek faiz düşük kur ve düşük kura dayalı, aramalı ithalatına dayalı bir ekonomik politika uygulamıştır. döviz kurununda bu kadar değerli olması yerli sanayicinin ağzına sıçmıştır.
Türkiyede sadece 32900000 (otuzikimilyondokuzyüzbin) kişiye kriz teğet geçmiştir(%47).geri kalan 37100000(otuzyedimilyonyüzbin) kişi(%53) salaktır verselerdi oylarını AKP ye kriz onları da vurmazdı.Türkiye de zarar görmezdi.
Not:geçersiz ve kullanılmamış oylar eşit olarak paylaştırılmıştır.Yani kurunun yanında yaşta yanmıştır eğer paylaştırmada %53 tarafında kalmışlarsa.ama öbür tarafta kalmışlarsa kesin bir tanıdıkları vardır.
ülke başbakanına* göre yanlış bir önermedir. nitekim teğet geçmiştir kriz türkiye'yi. tabi başbakan ve onun şerefsiz yandaşları evlerinde, senin benim paramla kıçlarını sildikleri için onlara koymamıştır. gelsin bi' hafta bizimle yaşasın, o zaman teğet mi değil mi anlar...
(bkz: krizin teğet girmesi)
yalan olduğu batan ülkelerin olmasından kolayca anlaşılabilecek durumdur. nasıl krizmiş bu, başka yerde ülkeler iflas ediyor, bizde bir ötv indiriminde daha mevcut bulunmayan üç ay sonra üretilecek binlerce araba satılıyor. vurmuştur elbet, global kriz bu, ama en çok türkiye'yi vurmuş deyip burdan ak partiye saldırmak için sadece at gözlüğü gerekir.
başbakanla türk halkı arasına nifak tohumları eken bir alman bankası araştırmasıdır. inanmayınız efendiler buna. alın verin can verin. zaten ne diye yaşıyoruz biz? tabiki vergiler ve zamlar için.
- başbakanınıza mı inancaksın yoksa bu gavur bankasının araştırmasına mı?
- ama abi işsizlik oranı %17 olmuş , bütçe açığı desen ona keza tarihi rekor kırmış %14, işyerlerinin kapanma oranı son 25 yılın en yüksek seviyesinde %54 ve doğal olarak ta krizin başladığı 2008 ağustosundan bugüne kadar işsiz kalanların sayısı ortalama olarak 485,000 e dayanmış, özellikle seçimden sonra yapılan zamlar ve dolaylı dolaysız vergi artışları tavan yapmış.
- inanma olum bunlara kim yapmış bu araştırmaları ki?
- türk ekonimistleri, istatistikçileri vs.
- türk lerin yaptığı araştırmaya mı güveniyon niyazi.
- ama gavura da güvenme dedin hakkı abi.
- ...-........,....allah belanı versin niyazi, çay kap gel!
yok öyle bir şey. tamamen psikolojik.
deka (deutsches kapital) bankasinin (alman invesment kuruluslarinin en tepesindeki bir bankadir) yaptigi "kriz arastirmasi"ndan sonra cikan sonuctur.

konuyla ilgili, de türkiye kismi almanlari fazla ilgilendirmedigi sadece almanya´nin 8.olmasi vesilesiyle ilgili olarak, arabayla giderken radyoda denk gelip de dinledigimiz kadariyla (ben almanya´dan yaziyorum, sözlük yazari bu adam arabayla giderken nasil alman radyosunu dinliyor demesin) yapilan röportajlarda söylendigi kadariyla, yukarida da yazildigi gibi endüstrisi tam oturmamis devletleri krizin en aci bir sekilde vuracaginin zaten isin basinda da belli oldugu, almanya´nin 8.olmasininsa almanya´nin panige kapilmadan, ama fazlaca da gevsek davranmadan pacayi yavas yavas kurtarma yolunda oldugu söylenmistir.

ben türk oldugum icin türkiye´nin,yapilan tarafsiz bir arastirma da böyle büyük kayipta cikmasina cok sasirmis bulunuyorum. burada kriz teget gecer seklinde bir söylemde bulunulmamis, ama hasarin "en az seviyede tutulacagi" seklinde söylemlerde bulunulmus, millet tasarrufa tesfik edilmisti. benim bu entry´de söyleyebilecegim sey, bu kadar tasarrufa ragmen almanya´ nin 8. olmaktan nefret ettigi ve bunu büyük bir basarisizlik olarak gördügü konusu olabilir.

ancak konuyla ilgili ayrintili bilgi edinmek isteyenler, almanca biliyorlarsa bugünkü bilimum alman gazetelerinde konuyla ilgili ayrintili bilgiler verilmistir. acsinlar okusunlar. biz ekonomist olmadigimiz icin, bu konuyu nasil hesapladiklarini, neleri baz aldiklarini, bilemiyoruz.

bugünkü frankfurter allgemeine, süddeutsche zeitung ve daha niceleri konuyla ilgili ayrintili bilgiler icermektedirler. mutlaka türkiye´nin bu konuda neden 1. ciktigi hakkinda da haberler mevcuttur.

ayrica http://www.deka.de konuyla ilgili arastirmayi yapmis olan banka´nin internet sayfasidir, ilgilenenler bu sayfanin ingilizcesinden konuyla ilgili ayrintili bilgilendirme edinebilirler.