bugün

büyük paradoks. içinden çıkılmaz tartışmadır.

birinde talebi arttırırsın üretim artar denir, karşı çıkan deflasyon der.

diğerinde üretimi arttır alım gücü yükselir denir, karşı çıkan alan olmayınca nereye üretiyorsun birader der.
(bkz: açılın ben ekonomistim)
üretici ve tüketici olarak sınıflandıraksızın alt sınıfın desteklenmesi ile aşılacak sorundur.
krizin sebebinin ne olduğuna bağlı olan sorudur. eğer sebep likidite sorunuysa, direkt tüketici desteklenmelidir ki bol bol harcasın ortama likit girsin. eğer kriz üreticinin üretimini engelleyen bir sebepten çıktıysa, mesela sanayi girdilerindeki yüksek vergiler gibi, bu durumda da üretici desteklenmelidir.

yani durumdan duruma değişen bir durumdur da tek sorun şudur:

bir kazanan bir de harcayan vardır. aslında herkesin yemek, içmek, uyumak, sosyal yaşam gibi ihtiyaçları olduğu düşünülürse, herkes bir tüketici yani harcayandır. ekonomilerin canlı durmasının temel faktörü insanlara harcatmaktır. ancak harcatmak için de kazandırmak gerekir. iş bu noktada, herkes kesinlikle bir tüketici ve ihtimal dahilinde bir üretici olduğuna göre, kriz dönemlerinde genel olarak tüketicinin desteklenmesi her türlü ekonominin hayrına olacaktır.
yastık altından paralar çıksın - tayyip amca der böle
be amına kodum çocuğu yastık altında para mı kaldı hazırda onlar da olmasa ölmüştük ! - ağzı laf yapan babamda böle cevap verir...

durmak yok yola devam !

tüketicinin cebine para girerse zaten üreticide gelişir ... tüketiciyi desteklemek en önemlisi
kriz dönemlerinde üreticinin üzerindeki maliyetler azaltılarak ( vergi, ssk primleri, girdi maliyetleri ) pekala destek olunabilir ancak tüketiciye direkt olarak maddi destek verilmesi mantıklı değildir. üzerindeki yük hafifleyen üretici işçi çıkartmak zorunda kalmaz ve dişliler normal seyrinde dönmeye devam eder.
şimdiye kadar ne zaman tüketici desteklendi ki? üreticiyi desteklemek adına sürekli alım gücü düşürüldü. alım gücü düştükçe ekonomik kriz oldu.
hiç şüphesiz her ikiside. ama hiçbir şey üretmeyen telekominkasyon şirketleri ve bankalar değil tabiiki üretici derkene. (bkz: fabrikatör)
hiç şüphesiz her ikiside. ama hiçbir şey üretmeyen telekominkasyon şirketleri ve bankalar değil tabiiki üretici derkene. (bkz: fabrikatör)
güncel Önemli Başlıklar