bugün

Ne bir insana, ne bir firmaya, ne devlete tek kuruş borcu olmayan birisi olarak kredi çekmek delilik gibi geliyor.
Elinde sicak paran yoksa ve uygun, ucuz, yatirim yapilabilecek bir firsat gectiyse eline... dusunulebilir. Yapar miyim ? Sanmiyorum.
Bir arkadaşım anlatmıştı. Para biriktirip ev almak imkansız. Sen ne kadar biriktirirsen, ev fiyatları onun bir tık üstünde artmakta. Sanki görünmez bir göz senin ne biriktirdiğini görmekte. Durumu tüm ev satanlara duyurmakta demişti...
götü kaybetmek part : 1
hayatının en güzel yıllarını bankaya para kazandırarak geçirmektir. yani kısacası modern köleliktir.
modern kölelik gerçek kölelikten bile zalimdir. çünkü bildiğimiz kölelikte; sahibin için çalışırdın o da sana ölmeyecek kadar yiyecek ve donmayacağın kadar birçatı verirdi.
modern kölelikte ise; sahibin yani şirketler için çalışıyorsun karşılığında karnını doyuramayacağın ve donmayacağın bir çatı sahibi olamayacağın kadar az miktarda bir maaş veriliyor ve sende karnını doyurmak ve başını sokmak için bir şeyler almak için geleceğini sahibine tamamen ipotek ediyorsun.
kısacası sahibin senin karnını doyurmaktan ve barındırmaktan kurtuluyor bu sorumluluğu sana yüklüyor. karşılığında da sana faizli para verip maaşından kesiyor.
Bi çeken bir daha çekiyor.bu net.
Bir sefer çekip bırakan yoktur herhalde.
Katlarını geri ödemekle sonuçlanacak hadise. Kredi çekmeyi düşünmem hiç ama Biriktirdiğim parayla araba almayı düşünüyorum çünkü bir tek o kaldı.
Memurun şu zamanda yapabileceği tek mantıklı hamle. Çünkü 10 yıl önceki memur maaşıyla 20-25 çeyrek altın alınırken, şimdi 10 tane bile alınmıyor.
Yatırım dahisi değilsen 10 yılda birikim yaparak bu makası kapatmak imkansız. Kredinin hesabı kitabı belli, düzenli maaş ve düşük faiz oranı varsa affetmem.
iki sene önce babamın zoruyla ev almıştık kardeşimle.O zaman çok kızmıştım çünkü evimiz vardı.Şimdi bakınca haklı çıktığını anladım.Şu an kredi çekip ev almak hayal.Maaşla bir şeyler yapmak bile mümkün değil.Allah herkesin yardımcısı olsun.
aldığınız şeyin son kullanma tarihi geçtikten sonra bile borcunu ödemeye devam edeceksiniz.