bugün

Bitmeyen borç.
bugün elime ulaşıp sahip olduğum finansal ürün.
daha önce 5 bankadan Red yemiştim.
artık iddaa ve kontör yükleme için atm ye gidip para yatırmaya gerek kalmayacak. nakitsizlikten sigara alamama sıkıntım olmayacak.
güzeldir, iyidir, hojdur, kullanışlıdır..

ancak maalesef zararları, eğer doğru kullanılmıyorsa yararlarından çok daha fazladır. manipülasyon için birebirdir. insanı alışverişe bağımlı yapmaya çalışandır.

2021 Ağustosta ilk kredi kartımı garanti bankasından almıştım. 1500TL limiti vardı. Sonradan ben bunu manuel olarak önce 3200, ardından 6400, ardından ise 9700'e yükselttirmiştim. kendime güveniyordum. belli başlı ihtiyaçlarım vardı, ki üstesinden de geldim borçların neredeyse hepsi bitti.

sonra bu limitle 9-10 ay kadar devam ettim. bugün akşam üzeri bankacılık uygulamasında bir işim vardı, onu halletmek için girmemle, bir detaya gözümün takılması, ardından da koskoca hass*ktir çekmem bir oldu. limit, 20.000TL olmuş a*ınakoyayım! lan, hayırdır ne oluyor şimdi? Hiçbir limit yükseltme talebi vermememe rağmen nedir bu şimdi? düzenli limit artışı bir nane var kart ayarlarında falan, ondan dolayıdır diyeceğim ama 9-10 ay aralıksız o 9700 limitte kalmazdım ki o zaman. daha fazla yükselmesi gerekirdi. bu işin içinde var bit yeniği.

ben düzenli ödeme yapanlardan biriyim. kredi notum yüksek, böyle olması normal aslında. ama çok anormal geldi bu durum herneyse. düzenli ödeme yapanları bankalar sevmez. çünkü gecikme olmadığı için o borçları faizleriyle birlikte fersah fersah alamazlar. muhtemelen ben de sevilmeyen müşteriyim ki, dayıyor da dayıyor limiti maaşalah! istediğinizi yapın a*ınakoyayım asla icralık olmayacağım. neyi nasıl kullandığımı çok iyi biliyorum.

şimdi limit yükselmiş oyeee, bu iyi bir şey diyebilirsiniz. ancak o iş tam olarak öyle değil. çünkü o para sizin değil. o sadece sizin harcama sınırınız. kredi veya da bankadan borç alırmış gibi düşünün. yani bilinçsiz insan çok. ki ülkemizde maalesef kredi kartları yüzünden batan birsürü insan var.

akıllı olun! düzenli ödemenizi yapın, bankaya da manipüle olmayın. oyunlarına gelmeyin!
taksitli nakit avans 3 ayla sınırlandırılmış amk yerinde.

100 lira lazımdı. 500 liradan düşüğü olmayınca 500 lira çekmek zorunda kaldım.

umarım başım ağrımaz.
şahsıma 5000 lira limitli ikincisi çıkan finansal ürün.

Edit: 2 ay önce merkez Bankası'nın aldığı kararla taksitli nakit avans sanırım 3 ayla sınırlandırıldı. Ağır ekonomik kriz yaşadığımız dönemde çok kötü oldu. Cimer'e yazdım. sizin de yazmanızı rica ediyorum.
Banada gönderdi 91000 limit hepsini doldurdum işte varsa 45000 borcunuzu alırım.
Her ay kendiniiz ayarlarsınız asgari ödeye ödeye tatlı tatlı gidersiniz taki başka bir borcunuz çıkana kadar yada işsiz kalana kadar.ozaman kenarda nakitiniz yoksa kredi kartı sizi çok güzel patlatır.kredi veya kredi kartı kullanımının en mantıklı yolu hedge mantığıdır borcunuz olduğu kadar nakitiniz kenarda olmalıdır.
patlamaya yer ararken bir gözü götümde olan banka dostudur.
hesap kesim tarihinde 1000 lira borcunuz varda ve son ödeme tarihini asgari ödeme tutarını yatırmadan geçirirseniz hepimiz için yazdım çüklere gelmişsiniz demektir.

asgari ödemeyi yatırmışsanız pipilere gelirsiniz.

on bin-10.000 lira falansa borcunuz , kamaşullah'a gelmişsiniz demektir ,zeus bile acımaz 6 ay içinde ana paraya yaklaşır faiz, 1 yıl olursa şiva bile kurtaramaz sizi ...

işte kapitalizm budur siz hala komünizmi kötüleyin,...

ama kuzey kore'de ham hum ham ,zart zurt pırt.

sike sürülecek akıl olmayınca ???????

notingen zeusyan; yazdıklarım işçi sınıfınadır ve emekçilere, köylüye acıyan eşektir.
cırt cırt türkiye, temassız var mıydı?

--spoiler--
Son bir yılda kredi kartı harcamaları yüzde 155 arttı. 19 Ocak 2024 haftasında kredi kartıyla 1 trilyon 172 milyar Tl'lik harcama yapıldığı belirlenirken, 19 Ocak 2023'te ise bu rakamın 459 milyar TL olmuş olması dikkat çekti.
--spoiler--
Üzerimizdeki paranın adeta erimesi, bir değerinin kalmaması nedeniyle para taşımak sıkıntı hale geldiğinden; son yıllarda kullanımı feci artan bir şey.
kullanım miktarı ekonominin iyiliğini ya da kötülüğünü göstermez. sadece enflasyonun yüksekliğine dair fikir verir.

enflasyonun yüksek olduğu ortamda insanlar kredi kartı kullanır çünkü 100 liraya bir şey alırsın, enflasyon aylık yüzde 5'se artık o değer (fiyat değil!) 95 lira olur. bir ay sonra yatırdığın için de 5 liralık değer cebinde kalır.
insanı bankalara köle yaptıran sihirli plastik.