bugün

çevremde kullanan arkadaşlarımın hayvan gibi kullanmasından sonra tamamen geri adım attığım cisimdir.
parası varsa harcayan yoksa da ne yapalım kısmet değilmiş deyip yoluna bakan insandır. gerçekten ihtiyacı olmayan şeyler için dünyanın parasına taksit taksit borçlanmaz. maaş kartıyla internetten alışverişini de yapar, market harcamasını da öder. bilinçli tüketicidir.
Benimdir..

60 bin lira limit full. Kullanamıyorum..
Buyrun benim. Kapitalizmin yel değirmenleriyle çarpışan don kişot gibi, roma imparatorluğuna başkaldıran asi köle spartacus gibi, uzun bacaklı edward'a karşı isyan bayrağını açan william wallace gibi ben yani son kale hayatım boyunca kredi kartı sahibi olmadım olmayacağım da...
faize bulaşmak istemiyor olabilir.
hiç kullanmadım, kullanmak zorunda da bırakmasın allah.
ayrıca insanda karta güvenip sürekli harcama yapma isteği uyandırabilir.
sonrası ise dün yediğin hurmalar hesabı.
Son 1 yıl öncesine kadar ben. Bu yıl kredi kartı istediğimde çok zorlandım, zira bankacılık sistemine göre yaşamıyordum.
Var öyle tanıdıklarım, kullanmıyor değiller. Kullanamadıkları için kullanmıyorlar. Kredi kartının bir borç olduğunu ve ayın sonunda geri ödemesi gerektiğini idrak edemiyorlar. Zaten bı tipler kullanmasın. Yoksa cepte tomarla para taşımak çok büyük saçmalık.
görsel
Tırsak tiptir. Saftır.
artık ben.
Yıllarca bendim. Ama şartlar gereği kullanıyoruz mecbur.
Gelecegini ipotek altina aldirmamis insandir. Gelecegi odeyecegi taksitle taksitlerle degil yasayacagi muhtemel olaylarla tasvir eder.
Benimdir o ama en yakın zamanda kullanmayı düşünüyorum fakat ölçülü bir şekilde.
Hiç almadim kullanmadim gerek yok sevmedim sevemedim.
aslında bunu başaran en iyisidir ve taksitli harcama yapan geleceğini ipotek ettirmektir. kredi kartının en güzel yanı nakit taşımamak ama en kötü yanı psikolojik olarak olmayan bir parayı sana harcatması. mesela ben 2 tane 10 bine yakın limitli kredi kartı kullanıyorum ve 11 yıldır kullanma hayatımda hiç patlamadım hatta ilk günü öderim asgari nedir bilmem. bu iş iradeyle alakalı. yanlız şunu farkettim ucuz indirim kampanya ayağına ihtiyacım olmayan şeyleride almışım biraz savurgan oluyorsun o nedenle kullanmak istemiyorum birikim yapmama engel oluyor. birde anlamadığım 2000 tl maaş alan birine deki en fazla 2 bin tek çekim taksitlede taksit bedeli 2 bini geçmeyecek şekilde veririm ama adama 20 binlik kart veriyor e adamda yetiremeyip açılıyor sonra başka kart yatır çek dönderle biraz öde sonra asgari tabi adam biyerde patlar.
Henüz bataklığa batmamış, fakat her an batmaya aday insandır.
Benimdir. Henüz yenilmedim.
benim. intihar etmeye en yakın hissettiğim sıra kullanmaya başlayacağım.
Yıllar önce kullanmayı bıraktım. Kafam rahat. tavsiye ederim.
Kredi kullanmamak bir seçimdir ve tartışılmaz.

Lakin bütçe konusunda planlı ve disiplinli bir insan için kolay ve konforlu bir kullanımdır.
Kantararın topuzunu kaçırmadan kullanılabiliyorsa, günlük yaşamı kolaylaştıran bir etkendir.
Yıllardır tek kredi kartı kullanırım ve hiçbir vukuatım olmadı.
Taksitlendirmem, asgari ödeme tutarını ödemem, ay sonunda, ne kadar harcama yaptıysam hepsini öder ve kartı sıfırlarım.
Buna özellikle dikkat ederim ve başım hiç ağrımaz.
Tavsiye ederim!
Ben eskiden çok kullandım bir faydasını görmedim bende kapattım.

Yalnız organize işlerde Üzeyir abiye selam çaktım.

Nurlar içimde uyu Erdal abi.
takdir edilesi insandır. malum özellikle nette lazım oluyor ama kullanıyorsan da borcun tamamını ödeyip faize bulaşmamak lazım ama bu zor.
Benim o, kesinlikle kullanmıyorum, internet alış verişinde de günlükte deMaaş kartını kullanıyordum, yanımda nakit taşımıyordum. Ama baktım öyle de çok gidiyor farkına varmadan, tamamen nakite döndüm.
cebinden başkasına eyvallahı olmayan insandır.

kullanan kullanır he deyip geçmeli saygı duyulmalıdır.

lakin prensip olarak kredi kartını ilham verici bulmayanlarada saygı duyulmalıdır.

zamanında işler iyi giderken bu kredi kartı furyasına dahil olmuştum.
ekonomik adımları dikkatli atmama rağmen zaman geldi ikinci kredi kartına geçip onuda doldurduk borçla.

sonra işler sarpa sardı birkaç ay ödeyemedik nedir ki hallederiz dedik.

başladı bankadan aba altından değnek göstermeler.

hele hiç unutmam bankadan elemanın teki aradı, karatekir beyle mi görüşüyorum dedi.
evet konu nedir dedim.
ödemesi geçen borcunuz var dedi.
neden ödemediğinizi öğrenebilir miyim dedi üst perdeden bir ses tonuyla!!!

ulan o an kötü hissettim.
hayatımda hiç görmediğim herifin teki beni azarlarcasina sorguya çekiyor!!!

sanane dedim elemana!
oysa o da işini yapıyor, eşşeklik bende.
neye güvenip onca harcadım sanki.

zaman az daha geçti.
şimdiki kadar akıllı cihazlardan bireysel bankacılık işleri yaygın değil.
diğer bankaya ait kredi kartının ödemeleri geçti. bir atm den bakayim dedim son durum ne.
kartı atm ye taktım o da ne!
atm uyarı verdi kartınıza el konulmuştur diye!!

ulan gene kötü hissettim.
bir makine bana şekil yaparcasına kartıma el koyup beni çocuk edasında azarlıyor, sen bu kartı kullanmayı beceremedin ver bakim o bende dursun diyor!!!

bankadan içeri girdim akabinde.
özgüvenim kırık, cepte param yok...

işlem için sıra aldım bekledim ve sıra bana gelince derdimi tam anlatmaya başlamıştım ki, beni ilgiyle 13 saniye kadar dinleyen adam birden konunun devamını tahmin etti.
ve ucuz bir sesle evet dedi borç ödenmezse icraya kadar gider.
nasıl yapıyoruz dedi!!!

berbat bir hisle bankadan çıktım.
ve o gün karar verdim bir daha kredi ve ürünlerine zorda kalmadıkça bulasmamaya.

sırf bugünün parasıyla hemen hemen 8-9 bin lira edecek bir borç için çıkmazda kalıp bu parayı ödeyebilmek adına saçma sapan bir firmada resmen gün sayarak çalıştım.

borcu kapadım.
sifirdim artık.

ve kendimce çok zengindim.

o gün bugündür kredi kartı kullanmadım.

kullanmanın nadiren şart olduğu yerlerde hatrımızın geçtiği eşten dosttan ücreti mukabilinde destek aldım.

eğer kenarda limitiniz kadar bir nakit paranız varsa kullanılabilir ve mantıklıdır sanki kredi kartı.

lakin kendi tasarrufunuzda olmayan bir paradan bahsediyorsak uzak durun derim.
Nakit parası olan insandır.
Var mı bu devirde kredi kartı kullanmayan insan ya