bugün

gelir yok ise karşılığında giderek borçlanıldığının göstergesidir.
ayağını yorganına göre uzatmamak.
göte girebilir.
Gerçekten paranız yoksa kesinlikle açılmayacak olan eylemdir.
(bkz: kaydi para)
Çok zevk verir ama günü geldiğinde sonunu düşünmeden......
çaresizliktir, yurdum insanın içine düşürüldüğü durumdur. (bkz: 100 lirayla 1 ay geçinmenin sırları)
bu tabir toplum tarafından kabul gördü, kredi kartı kullanmasını bir türlü öğrenemeyen, ekonometrik işlemleri analiz edemeyen bireyin söylemidir ve tek sefere mahsustur. yani sadece bir ay kredi kartı kullanmış ve hepsinde de borcu tavan yapmış ergen tüketicidir.
x bankasının hesabıma vermiş olduğu limiti 3000 tl olan kredi kartından tek seferde yapacağım alışveriş miktarı 3000 tl olursa dediğiniz doğru sahip olunacağını tahakkuk etmiş olduğum parayı harcamış oldunuz.
fakat x bankası aslında sizin böyle bir tüketim yapmayacağını bildiği için sizin harcamanızdan asgari ücret ödemesi istemektedir. bu da sizin her ödediğiniz paranın tekrar size dönmesiyle birlikte olusan faiz anlamına gelir.
x bankasının verdiği 3000 tl kredi kartından ilk ay 1500 tl harcadım, 400 asgari yatırdım, bunun % 4'ü faiz. ikinci ay 1000 tl harcadım, 2200 borcu kapattım, yine %4 faiz. işte bundan sonrası artık sizin harcadığınız paradır ve bu limit her zaman sizin kartta yatıracağınız parayla birlikte birikecek- harcanacak ve ancak faiz hep bankaya gidecektir.

demek istediğim bankanın sahip olunmayan parayı bizleri vermesi meşrulaşırsa aldığı faiz ve faiz oranlarıda meşru demektir. bu ince hassas teraziye dikkat etmeliyiz. ödeceğimizi devlet garantisi altında bizlere borç verip aynı zamanda limit sınırlı bir kartın yatardığım tutarın içinden harcadığım paranın faizini almanız meşru olmayacaktır.
o bankalardaki paralar bizimdir hepimizindir.
cepte ve cüzdan da ateşi ile tahrik eden paranın harcanmaya kıyılamamasından dolayı başvurulan yöntem.
Gelecekten borç almak demektir.
eğer yeterli miktarda gelecek paranız yoksa, ya mecburiyetten ya da aptallıktan yapılan davranıştır.
eğer yeterli miktarda size gelecek olan para varsa, normal bir davranıştır.
eğer yeterli miktarda paranız olduğu halde bu yol tercih ediliyorsa, yine mantıklı bir harekettir. 2000 TL tutarında bir alışverişinize nakitte indirim yapmıyorlarsa, gider karta taksit yaptırırsınız (atıyorum 6 ay olsun). 6 ay boyunca 2000 TL paranızı vadeli hesapta tutar, altın alır veya B tipi likit fon alır ve meblağı 2000 TL'nin üzerine çıkarırsınız. Meblağın ne kadar üzerine çıktıysanız bu sizin o üründen o kadar indirim almış gibi olmanızı sağlar. dolayısıyla, kart kullanmak faydalı bir gereçtir, hesabını bilene de ülke ekonomisine de.
(bkz: al ver ekonomiye can ver)
adı üstünde kredi kartıdır. kredi sağlar. banka dan borç almaktır. yalnız bizim ülkemizde, bankanın bu parayı kendine hibe ettiğini zanneden bolca kefal olduğundan iki üç yılda bir krizler patlak verir. milyonlarca insan kredi kartı mağduru ilan edilir. neyin maduriyeti bu arkadaşım? paranı mı gasp ettiler, kafana silah dayayıp zorlamı kullandırttılar?
bankanın parasını harcadığını sanarak özgürce alışveriş yaparken, banka tarafından alış kısmının çok acıklı gerçekleştirildiği bir eylemdir.
(bkz: götü kiralamak)
gelecekteki gelirlerini kısıtlamaktır.

gelirin yüksek değilse, aile ekonomisinde büyük bir buhran olacaktır.

bankanın donunuza kadar istemesiyle sonuçlanabilir.
Ayranı yok içmeye, tahtıravalliyle gider sıçmaya.
umut kokan bir harekettir.
"tatlı yemenin acı osurması vardır" sözünün en büyük göstergesidir.
niye hatirlattin ya ben unutmustum. bak simdi icime bir okuz oturdu.
sonu kötü olabilir.