bugün

kapitalizmin en janjanli icadidir. gelismis bir kapitalist sistem bunun uzerinde durur. ayrica para eline degdigi zaman hissettigin gercekciligi kaybettirir, bu hedeyi surekli kullaniyor olmak. ekonomi sistemini iyice karmasiklastirir bunun varligi. olmayan paralarla alisveris yapiyorsundur. alismak zordur velhasil.
lisede harçlıkları bigünde bitirme yetenegine sahip gençlerin.üniversiteye gelince hemen edinip bi günde limiti doldurup 4 yılda borcu kapatamadıgı lanet olasıca şey
(bkz: advantage)
Bir kredi kurumunun üye ve kart sahiplarine belirli yerlerde kredili alışveriş imkanı sağlayan kartıdır.Bu kartlar sadece kredi kartının geçerli olduğu mağazalarda geçerlidir.
efendim plastik olduğunu düşündüğüm bir malzemeden yapılmış olup, üzerinde kart hamilinin ad ve soyadının kart numarasının ve kartı son kullanma tarihinin yazılı olduğu cüzdandan kuruş işlemediği zamanlarda sahip olunmasına sevinilen fakat ödeme günlerinin gelmemesinin dilek olarak dilendiği lanet olası bir banka kazığıdır ki zaten peynir ekmek gibi sokaklarda dağıtılması da bunun en güzel açıklayıcısıdır.
mümkünse hiç alınmaması ve hatta 2 den yukarı varsa hepsinin makasla kesilip doğranması gereken cıssss kartlardır
(bkz: sokakta kredi kartı satan bankacılar)
para aracı görülmesi nedeniyle birçok ocağı söndüren acımasız plastik parçası.bilinçsizce yapılan harcamalar oldukça büyük yaralar açmıştır.
yeni kanuna göre nisan sonuna kadar temerrüte düşmüş olanlarına faizsiz 18 ay taksit imkanın sunulduğu, birçok insanın faydalandığı ödeme aracı..
genelde göte girer.
bilinçsizlik yüzünden nice ocaklar söndürmüştür.
kedi kartı
Aslında kullanmayı bilirsek *hırsızlar bu kadar çoğalmışken faydalı olabilecek bir icattır.Ama çok tehlikelidir.
(bkz: Yaklaşma cızz)
ucu kaçarsa belinizin dogrulması icin uzun zaman harcatacak,sizi kara kara düşündürecek banka ürünü.
pos makinesi olmadığında limitsiz de olsa 5 yeni kuruş etmeyen gavur icadıdır.

gavur:(mecaz)Merhametsiz, acımasız. (tdk sözlüğü)
gaza gelmeden kullanılması elzem şey. yoksa büyük belalar açar başa.
(bkz: düşmanın varsa cebine kredi kartı koy)
(bkz: taksit)
bankaların senelik 25 ytl masraf kestikleri kart.

bunu iptal ettirmek için,

call center aranır ve kredi kartımı yıllık kart bedeli sebebiyle iptal ettirmek istiyorum denir. aylık harcamalarınız çok az değilse ve düzenli olarak borcunuzu ödüyorsanız karşınızdaki kişi size kartı geçici olarak kapattığını ancak bankanın size tekrar geri dönüş yapacağını söyler. 2-3 gün sonra banka sizi tekrar arar ve kart ücretini iptal edeceğini kartı kullanmaya devam etmenizi söyler.(bu işlem arkadaş tavsiyesiyle yapılmış olup koşullara uyan herkese verilen tepkidir.)

ama bu işlemi yapmadan bankaya 'kart ücretini iade etmezseniz kartımı iptal ettireceğim' diye bir mail yazarsanız sizi arayıp 's.kimizde olmaz' anlamına gelecek sözleri kibar olarak söylerler. üstteki adımdan önce bu da yaşanmıştır.

edit: bu olaylar tek bir bankayla yaşanmıştır. her bankada tutacağının garantisi verilemez.
eskiden parası olanların kullandığı , şimdilerde ise parası olmayanların rağbet ettiği bankaların en büyük silahı..

(bkz: elini verip kolunu kaptırmak)
aldığınız ilk ay, bir ay sonraki maaşınıza güvenerek harcama yaptığınız, daha sonraki aylarda, artık maaşınız olmadığı için kölesi olduğunuz hede.
(bkz: nakit avans)
herkesin cebinde taşıdığı, bombadır.
1 temmuz 2007 tarihinden itibaren kullanıcı şiresinin bilinmemesi durumunda alışveriş için kullanılamayacak olan kartlar.
toplumun kısa zamanda müptelası olduğu, bağımlılık yapan araç.