1. 1.
  kullanma alışkanlıklarına bağlı olarak her ikisi de olmaya aday.

  şöyle ki,

  90'lı yıllara kadar hatta 90'lı yılların bir bölümü de dahil olmak üzere, kısa vadede paraya ihtiyaç duyduğunuzda, dosta-akrabaya yüz kızartıp ricacı olur, böylesi bir yakınınız yoksa çok yüksek faizlerle para satan banker veya tefecilerin kucağına düşerdiniz. böylelikle, ya yakınlarınıza ekonomik sıkıntılarınız ve boyutları ile ilgili detaylar vermek zorunda kalır ve bunların sülale içinde hakkınızda binbir türlü dedikoduya malzeme olmasına izin verirdiniz ya da banker veya tefecinin kucağında 'hoppidik!' yapardınız.

  bu bağlamda kredi kartı, kısa vadede bir yaraya merhem olacak küçük borçlanmalar için her derde deva niteliğindedir. bildiğim kadarıyla şimdilerde 1000 tl'ye kadar nakit avansı, maksimum 12 ay içinde geri ödemek koşuluyla, hiçbir ilave belge ya da prosedüre ihtiyaç olmadan, doğrudan bankamatiklerden çekebiliyorsunuz.

  insanların yaşam standartları, aldıkları ücrete bağlı olarak değişiyor günümüzde. dolayısı ile ne kadar para kazanıyor olursanız olun size kazancınızı harcatabilecek bir yaşam standardı, hemen kapınızda içeri girmeyi bekliyor zaten. hatta, şimdilerde işler daha da ileri gitti. öyle ki kredi kartı denen nesne, 'taksitli ödemeler' adı altında sadece bir sonraki ay kazanacaklarınızı değil yakın gelecekte kazanacak olduklarınızı da harcamanızı sağlıyor.

  konu bu açıdan düşünüldüğünde, kontrolü kaybettiğiniz anda ipin ucunun da kaçacağını göz önünde bulundurup harcamalarınızı mutlaka o dönemin ödemelerini kapatabilecek düzeyde tutmanız, geleceğiniz açısından hayati önem taşıyor. aksi halde büyük bir sarmala düşmeniz sadece birkaç ay içerisinde olası ve sizi kucağına alıp 'hoppidik!' yaptıran banker veya tefecilerin yerini bu defa banka alıyor. ancak, bir farkla ki köşe başında sıkıştırılıp hırpalanmak veya topuğunuzdan kurşunlanmak gibi bir riskiniz olmadan, tamamen hukuka uygun olarak, alıyor da alıyor!

  almanın haddi hududu yok! af buyrun donunuza kadar! üstelik, gözünüzün yaşına dahi bakmadan. böylesi bir durumda kredi kartı tam bir illete dönüşüyor.

  - onu usulüne uygun olarak kullanmak, her şeyden önce bilinçli bir tüketici olmayı gerektiriyor.

  eğer öyle iseniz, kuşkusuz bulunmaz bir nimet.
  ... pimpirikli meyhor