bugün

görsel temsili
(bkz: )Söylenecek çok şey var ama söylesen de kim anlayacak ki?

KPSS'den 100 puan alan vatandaş hizmetli olarak atandı

Bugün KPSS sınav sonuçları açıklanırken, yayımlanan listede yapılan bir atama herkesi şaşırttı. Sınavdan aldığı 100 puan ile Türkiye birincisi olan aday sigortacılık ve özel emeklilik düzenleme ve denetleme kurumuna hizmetli olarak atandı.
Öte yandan 2 kişilik kadroya atanan ikinci hizmetli adayın ise 98 puan aldığı görüldü.

https://www.haberler.com/...gi-kadro-13866502-haberi/
ben 64 puan aldım lağımcı diye bir kadro var mı. 100 alan temizlikçi oluyorsa.
Şoför KPSS ile atanırken, aynı şartlara haiz yöneticisi atama ile geliyor. bu ne yaman çelişiki.
Ortaöğretim düzeyinde giren adamı genel müdür yapacak değiller heralde.
Kadrolar, 55 alan akp'liler ile doldurulduğu için şaşırmamak gerekir. 20 kişilik listenin, sonuncusunun mülakattan geçirilip, birincisinin işe alınmamasını milyar kere gördük.

alayınız şerefsizsiniz oğlum.

elbet bu devran dönecek.

işte haklarını yediğiniz bu insanlar asacak sizleri.
hani torpil vardı?
Normaldir. Sizin dünyadan haberiniz yok galiba ebelik bile 90 üstü istiyor artık.
Ben milletime nasıl faydalı olarım diyen diplomasız eski şoförden milletvekili (yeliz) yapan sistemin şaşırılamayacak getirisidir.
Torpilciliktir. Gayet iyi biliyoruz ki 100 üzerinden 300 puan alan bile torpil olmadan atanmaz devr i akp'de...

Neyse, az kaldı, kurtulacağız bunlardan...
Bizim kurumda bir tane öyle var. Lise mezunu 98 ile atandı. Kendisi fen bilgisi öğretmenliği okuyor ve mezun olduğu zaman öğretmen olacak. Zaten lise kpss den 100 puan alanların çoğu öyle. Adamlar para kazanmak için yapıyor bunu geçici iş yani.
Bazıları kpssden bütün soruları doğru cevaplayıp tam puan almayı ne kadar da kolay sanıyorlar böyle. Ne içiyorsunuz bize de söyleyin. Ortaöğretim kpssden tam puan çeken adam direk bakan olacak adam. Bilgi ve zeka küpüdür. Sıkıysa sizde alın
Burada yazanlar kpss'ye hiç girmedi herhalde dedirtendir. Arkadaşım ortaöğretim kpss ile diğerleri arasında neredeyse hiç fark yok zorluk olarak girdim oradan biliyorum. Bu adamı küçümseyenler 80 bile alamaz aynı sınavdan. 100 puanla hizmetçi olmayı normal görüyorsan ya hiç sınava girmedin ya da malsın.
haber olduğuna göre yakında fetöcü diye açığa alınacak kişinin olduğu atamadır.
Bunun nesi tuhaf anlamadim adam kotu nir uerde memurluksa istedigi yerde hizmetliligi yeglemis. 100 aldi diye bölge müdürü mu yapalım adamı.
105 alması gerekirdi çünkü burası türkiye.
Yazarların çoğu boş konuşuyor. Ortada bir başarı var ve sistemin ucubeliği yüzünden başarının sahibi başarısının karşılığında daha azıyla yetinmek zorunda kalıyor. Bu olayın dışında da işler farklı yürümüyor. Bet bereket yok arkadaş. işveren işçi aramıyor, işçi iş arıyor günümüzde. "ingilizcen var mı? Var. Ya ehliyet? Var. Mezuniyet, diploma? O da var." diye giden konuşma sonunda ya sen işveren olarak ne vereceksin, sorusunun yanıtı: Asgari ücret ya da az fazlası. Böyle sistemin neyini savunuyor bu Recep'çiler, anlayamıyorum.
ortaöğretim kpss ile lisans kpss soruları arasında hiç bir fark yok.

son 8 yıldır yapılan sınavlarda az netle ortaöğretim puanı 5-6 puan daha yüksek geldiği için lisans daha zormuş gibi bir algı oluştu. ama ortaöğretimden az nete biraz daha fazla puan gelmesi durumu sınava giren kişilerin çokluğundandır. 17 yaşından 60 yaşına kadar ortaöğretim kpss ye bir umut giren aday sayısı fazla olduğu için ve bunlar sallarım tutar mantığıyla çalışmadan girdikleri için ortalamayı düşürür. düşen net ortalaması da her zaman fazla puan getirir. lisans kpss de ise az çok herkesin hedefi vardır ve çalışan kişi sayısı fazladır. birde lisansta alancılar ve özel sektördeki öğretmenlerde soruyu göreyim ego kasayım mantığıyla sınava girdikleri için net ortalamaları yükselir. yani lisansta yüksek puan almak için ortalamadan 5-6 net daha fazla yapmak gerekir.

yani iki sınav arasında müfredat açısından hiçbir fark yok. hatta bazı yıllar ortaöğretim soruları lisanstan daha zor olabiliyor. mesela 2016 önlisansın genel kültürü kütür kütür iken lisans genel kültürü 2 ay çalışma ile 45 net yapılacak düzeyde idi.

neyse konumuza gelelim ortaöğretim kpss den 100 alan biri lisans kpssden de en az 97-98 alır arkadaşlar. burada aa lise mezunuymuş diye bir bok bilmeden atıp tutmuşsunuz.

fakat burada hem sistem bok. hemde ataması yapılan kişinin vizyonsuzluğu harmanlanınca böyle ütopik şeyler çıkıyor karşımıza. ama bana çokta mantıklı gelmiyor böyle atamalar gerçekten 100 aldığına da inanmıyorum.

dediğim gibi kpss ler arası fark yok bu eleman gerçekten de 100 aldıysa matematiği zaten su gibi çözüyordur. ara ara tekrarla bu eleman 2 yıl sonrada hemen hemen aynı puanı alır şans faktörü vs en fazla 1-2 soru oynatsa bu eleman yine en kötü 92-93 puan alır.

önlisansta düz memurluk atama puanları zaten ortalama 89-90. mesela bu eleman önlisansta siktiriboktan bir bölüm okusa bile 87-88 puanla rahat atanır.

hatta bana fırsat verilse lisans hakkımdan vazgeçip gider 2 yıl önlisans okuyup atanırdım ama salak gibi lisans okuduk ve 85 puanla da bir bok olduğu yok.

henüz üniversite okumayan varsada siktir edin gidin önü açık bir önlisans bitirin 80 alın atanın mk.

birde son zamanlarda devlet kadrolarına inanılmaz bir talep var. millet artık 1000 lira eksik alayım da hafta sonum olsun sabit saatim olsun kafasında. millet fiziksel işlerde çalışmak istemiyor bırak memurluğu düz personel alımlarında bile mülakat taban puanları lisansta 84 ün altına inmiyor aq. maaşıda 3400 tl. bu parayı zaten normal bir işte de alırsın ama millet yorulmak istemiyor oturduğum yerden sabah 8 akşam 5 hafta sonum tatil bana yeter gözüyle bakıyor. valla ne diyim insanları vizyonsuzlaştıran, üretmekten korkan, rahatına düşkün bir toplum yarattılar son 20 yılda.
Hayırlı uğurlu olsun.
Einstein bizde olsa herhalde onu da hasta bakıcısı yapardık. Kpss gibi zor bir sınavdan bütün soruları eksiksiz doğru cevaplamak için dahi olmak gerek. Evet adam dahi ama atandığı kurumda hizmetli yerleri silecek. Eğitim sisteminin içine düştüğü durum.
En azından atanmış.ya kpss de yüksek alıp mülakatta elenen hakkı yenenlere ne demeli.
en azından artık bir işi var işsizlikten kırılıyor memleket.
Verilen değer.

#yazik.