bugün

koğuşta bulunan eşyalara mukayet olunması için tutulan nöbet.
tutmayanın bilemeyeceği ve de hariçten gazel okumasının uygun olmadığı karakollarda silahların koğuşta bulunduğu varsayılırsa silahları gerektiğinde askerlere teslim etmesi için, ayrıca da koğuşa giriş çıkışın yasak olduğu zamanlarda koğuşta bulunan tüm eşyanın düzenini korumak için tutulan nöbet.
usta askerler tarafından uyuyarak hatta yataktan dahi kalkmadan tutulan nöbettir. Bu nöbetin Amacı koğuştaki hırsızlıkları önlemek ve devriye onbaşının nöbetçilerini uyandırmaktır. Zor bir nöbettir uykunun en tatlı yerindeki bir askeri uyandırmak kesinlikle çok zor bir iştir.
Özellikle gece o kokular eşliğinde tutulan nöbettir. Tabi ayazda dışarda tutmak yerine asker ayak ve gaz kokularına karşın yine de sıcak bir ortamda bulunduğu için şikayetçi olamaz.
saatlerine bağlı olarak göründüğü kadar kebap olmayan nöbettir.
aniden deprem olursa koğuştakileri "deprem, deprem!" diye bağırarak uyandırmaya da yarar.
hiç tutulduğunu görmediğim nöbettir. yatış nöbetidir bi yerde...
görev talimatında üstü açık olan arkadaşlarının üstünün örtülmesi yer alan ilginç nöbet..
her seferinde gece 3-4 nöbeti tutarak bir rekora imza atmışlığım vardır.
güzel bir radyo kanalı ve sıcak bir çay ile oldukça rehabilite edici bir aktivite(ydi).
özellikle acemi eğitim merkezlerinde, yeni askerleri nöbete alıştırmak için tutturulan, askeri bot dahil tam tekmil kıyafetle tutulması istenen nöbettir. Gece yatarken, sizden önce nöbet tutacakları hesaplayıp, sıranın size saat 04.00 de geleceğini düşünerek uyursunuz. Saat, 01.30 da biri sizi dürter, hemşerim haydi kalk, sıra sana geldi. Tüm koğuş uyuduğundan, çemkirecek bir ortam bulamazsınız. Ha, bi de horlayan arkadaşları dürterek uyardığınızda, ne horlaması yaa ben uyumuyorum bileden başlayan, boğazınıza sarılmaya kadar gidebilen tepkilerle karşılaşmanız olasıdır.
bu nöbetin iki güzel anı vardır. birincisi, senden sonraki nöbetçileri uyandırmaya gittiğin an. defterden koğuşlarını bulursun, girişinde kokunun artık görünür olduğu bir odaya girer, doğru yatakları bulmaya çalışır, saniyeler sonra başına geleceklerden habersiz olan yeni nöbetçileri uyandırırsın. sonra sıkıntılı bekleme zamanı başlar. kalktığını görürsün adamların, ama yeniden yatağa dönmediklerinden emin olmak için beklemen gerekir. üstlerini değiştirip senden kolluğu aldılar mı, ikinci ve o müthiş an başlar. pijamaları geçirip 2-3 saat daha uyuyacaksan tamamdır.
zor yanı şu saatlerde bastıran uykudur. hiç bir uyku gece uykusu kadar tatlı değildir. o yüzden uyku problemi olan kişiler için biraz sıkıntılı bir iştir. iyi yanı gündüzün stresinden uzak kalınmasıdır.
iki tiptir. birincisi acemilerin tuttuğu bir saat nöbet ikincisi usta askerlerin tuttuğu taşak nöbeti. zevkli olan ikincisi. ha ben gece onbaşısıydım ama koğuşun sorumluluğu da bana ait olmasına rağmen hiç uymadım. ben yemekhanede uyurdum.
usta birliğinde yapılanı pek bi' "yatış" olan nöbettir. genellikle sabaha kadar tutulur. tabi sözde tutulur. gece yatar gündüz yatar gece koğuşçusu. az mı kıskandık...
baağzı eşyaların kendi kendilerine yer değiştirmelerini önlemek amaçlı tutulan nöbettir. oluyor çünkü öyle paranormal şeyler askerdeyken. botlar, terlikler falan kendi kendine tövbe estağfurullah.
güncel Önemli Başlıklar