bugün

Bu komuta "Ay 5 dakika daha ya" derseniz tamam peki uyu uyu diyip yanağınızdan öpüp üstünüzü örtüyorlar.
Bizimki palaskayla vururdu demirlere.
Abla sen kalkmasan da olur kalkmaktan başka bir şey yapmıyorsun zaten.
Ranza demirlerine kasatura sürtmek suretiyle koğuşu uyandıran nöbetçi çavuşlar da yok değildi.
25 günlük bedellide gördüğüm rüyalar.
Komutana, Yav dur ya komutanım tam da uykunun en güzel yerinde ohoo. Marmaradayız biz kim gelecek Yunan mı vuracak Allah aşkına demek elzemdir.
rüyanın en güzel yerinde sabahın altısında nöbetçinin koridorda bağırarak söylediği klişe. bir de dolaplara falan da vururdu ve anasına avradına söverdi herkes, evet.*
2-4, özellikle de 4-6 nöbeti sonrası uykuya dalınmışken duyulunca pek bir ağır gelen nida.
zaten sabaha kadar bu osuruklarından arasında cok mu uyuduk ki komutanım?
Off ama ben uyumak istiyorum, başçavuşum 5 dakika daha ama. Demek isterdim.
Öperek uyandirmasindan iyidir benraziyim. Kasaturayi demir Tanzanya vurarak konuş kalk. Ulan yavsak yeni geldim nöbette diye çok bagirdigimi bilirim..
bir uyarı ve emir.
Çavuş tarafından söylenir ve kalın sesli olurlar genelde. Ya çavuşçum lütfen bir saat daha demeyin valla barfiks direğinde ve amuda kalkık bir şekilde kendinizi bulabilmeniz an meselesi olabilir.
Kısa dönem olarak koğuş temizliğine başlardık hemen.
kısık sesle söylenmemiş, söylenemeyen ve söylenemeyecek olan cümle.

kulaklarda çınn eder. çünkü aynı zamanda metal dolaplara vurulur. askerde her sabah yaşanan lanet anlardandır.
Askerde ilk sabah duymayı beklediğim ama duymadığım komut.

ilk sabah kendiliğimden uyandım. baktım kimisi giyiniyor, kimisi uyuyor. içtimaya 30 dk var. Çavuşun birine 'yahu koğuş kalk dendi mi?' dedim. Bedellilere koğuş kalk demiyoruz. Işığı açıyoruz siz kalkıyorsunuz dedi. *
O an anladım ki bedelli askerlik yaptığım en akıllıca yatırımmış.
Askeriyenin vazgeçilmezi,bak gene kulağımda yankılandı yahu.:)))
Yatılı okulda sıkça duyulan, sabah uyandırma şeklidir. Hey gidi günler...
Acemi askerlerin sık sık duyduğu söz.
-allahu ekber

-emret komutanım, özür dilerim başörtünüzden dolayı karıştırdım.
imparatorunuz geldi, günaydın yavru kurtlarım sağ baştan say.
kalk, kalk, kalk. ana ocağımı lan burasııııı!
askerlik süresince 1 kere duymadığım.
acemibirliğinde hergün, usta birliğinde ise sadece acil durumlarda duyduğum uyandırma sözcüğü. çok şükür 1 senedir duymuyorum.
bir de dolaplara vurdular mı küfür katsayısı artar.