1. 1.
  hala da bazı tarih bilmez gerizekalıların "i risimdiki yiviz diğil şih ismiil" diyerek savunmaya çalıştığı durumdur.

  Şah ismail bu:
  koskoca islam halifesinin küpe takması
  Kendisi gayet saçlı, yakışıklı bir adam. ilgili küpeli tipsiz şahsa hiç mi hiç benzemiyor.

  Bu kişi yavuz sultan selim'dir. Diğer resimleriyle de tutuyor görüldüğü gibi:
  koskoca islam halifesinin küpe takması
  koskoca islam halifesinin küpe takması
  2 -1 ... otoriter kemalizm
 2. 2.
  sözlükteki alevi yazarların kuyruk acısı olduğunu ispatlayan başlık.
  3 -3 ... atthespace
 3. 3.
  Küpeli resimde elmaslı taç var. Halbuki hiçbir osmanlı padişahı taç takınmamıştır. Sultanların kâllâvi kavukları meşhurdur. O küpeli resim şah ismaile ait. Zaten şah ismail kalenderi bir şiadır. Küpeyi kalenderiler takar. Ehli sünnette erkeğin küpe takması yoktur.

  --spoiler--
  “BU RESiM YAVUZ SULTAN SELiM’iN DEĞiL ŞAH iSMAiL’iN”

  Yavuz Sultan Selim’e ait olduğu iddia edilen küpeli fotoğraf bakın kimin çıktı… 
  Bütün tarih kitaplarında Yavuz Sultan Selim’in temsili resmi olarak gösterilen tablonun iran Şahı ismail’e ait olduğu iddia edildi. Habertürk gazetesi yazarlarından tarihçi Murat Bardakçı yazısında yer verdiği bu konuyla ilgili ezber bozan açıklamalarda bulundu.

  iŞTE BARDAKÇI’NIN YAZISININ iLGiLi KISMI…

  Yavuz Selim bahsinin geçtiği hemen her kitapta, hükümdarın mutlaka kulağı küpeli bir tablosunun fotoğrafı da yer alır. Ama bu tablo aslında Yavuz’a değil, iran Şahı ismail’e aittir. Küpe, Şah ismail’in Şiiliğinin yanı sıra Hay deri-Kalenderi dervişi olmasının sembolüdür ve Hayderîler bu küpeye “mengûş” derler.

  BU RESiM BU ADAMIN DEĞiL

  iddia ilk defa bundan 25 sene kadar önce, eski bir gazeteci olan Nezih Uzel tarafından ortaya atıldı ve Uzel bir antika dergisine “Bu resim bu adamın değil” diye yazdı.

  Söylediği “adam” bizim meşhur Yavuz Sultan Selim, bahsettiği resimde, Yavuz’un taa ilkokullardan itibaren hemen bütün ders kitaplarına girmiş olan küpeli tablosuydu.

  O FOTOĞRAF YAVUZ’UN CAN DÜŞMANININ
  Yazılmasının üzerinden çeyrek asır geçti ve konu oderginin sayfaları arasında unutulup gitti. Nezih Uzel tablonun Yavuz Selim’i değil, aksine onun can düşmanı iran Şahı ismail’i gösterdiğini söylüyordu ve söylediği doğruydu.

  Yavuz’un küpe taktığı yolundaki söylenti, döneminden sonraki tarih yazarları tarafından ortaya atılmıştı. Resim ise saray nakkaş hanesinde ama Yavuz’dan çoksonraki dönemlerde yapılmış, asırlar öncesine dayanan bazı efsaneler neticesinde, hükümdarın kulağına bir de küpe oturtulmuştu.

  KÜPE iNANCIN BELiRTiSiYDi
  Küpe, aslında Şah ismail’e aitti ve Şah’ın inançlarıyla ilgiliydi. Şii olan Şah, aynı zamanda 13. yüzyılda ortaya çıkan bir yola, Haydarî-Kalenderi tarikatına bağlıydı ve kulağındaki küpe de bu inancının belirtisiydi.

  https://www.saskarahaber....ah-ismailin/?fdx_switcher=
  --spoiler--
  4 ... gazeloglu