bugün

bir de pepe le pew vardı. kafasına koyduğu kokarca kılığındaki dişi kediyi kovalardı. zavallı kedi saatte 3500 km hızla kaçarken pepe le pew arkasından hoplaya zıplaya gider ve mutlaka yakalardı.
(bkz: idol çizgi film kahramanları)
katilin yavaş hareketleri izleyiciyi daha fazla gerer ve istem dışı kaçan için 'koş koş daha hızlı kooşşş' diye bağırırsınız.
katilin buna rağmen kişiyi mutlaka yakaladığı da bir amerikan filmi klişesidir. hatta bir anda arkasına bakan kurban katili göremez ve ona çarpar. o anda zaten ölmüş sayılır.
ben kafaya seni öldürmeyi koyduysam mutlaka yaparım,hiç bir şekilde kaçarın yok düşüncesinin hakim olduğu katil bünyenin hal ve tavırlarıdır.
aslında bu konuda tamamen yanılmaktadır çünkü ölüm korkusuyla yusuf yusuf eden bir bireyin kendisini ,elleri cebinde * ağzında sakız sallana sallana takip eden bir katilden daha yavaş hareket etmesi olasılık dışıdır.
yoktur da öyle arkasına bakarak kaçıp duran arabaya çarpan beyinsiz insan modeli.
yok,vardır diyenleriniz var ise ne işiniz hayatta

(bkz: a dan z ye seri katiller ansiklopedisi)
(bkz: ölüm kaçınılmazsa zevk alıcaksın)**
kaçan adamı daha beter korkutacak eylem. bu adam er geç bulur beni, bir garantisi var demek ki..
senaryoya göre kaçanı mutlaka yakalayacağını bilen katilin sinir bozucu davranışıdır.
tamam senaryo öyle yazılmış olabilir ama herşey maktülden beklenmez ki kardeşim, sen de biraz gerçeklik kat, gerilim kat, koş be adam. demek istediğimdir.
şok diye bir film vardı zamanında. Ordaki katil aksaktı. haliyle yavaş hareket ediyordu. Ama hep yetişiyordu kurbanlarına. Sanırım bu örnek de alakalı konumuzla. Ha ne diyorduk, ''yavaş hareket eden psikopat katiller sonunda kurbanlarını delerler''. Kaplumbağa tavşana veriyor ya ayarı onun gibi işte.
katilin olay yeri üzerindeki bilgi birikimi sayesinde tüm kestirmelerden haberdar olmasıyla "nasıl olsa şurdan önünü keserim" düşüncesiyle gerçekleştirdiği eylem.
katilin yakalamayı düşündüğü kişiyi psikolojikman çökerttiği taktik.

kişi çılgınlar gibi elini kolunu sallayarak katilden kaçmaktadır. zar zor nefes alır, sırtı su olmuştur. ama katil bütün yavşaklığıyla sadece yürümektedir, sanki izmir kordon'da tur atmaktadır. utanmasa çekirdek yiyecek, o derece rahattır. sadece emin adımlara yürür. ulan komutan "uygun adım ileri marş" şeklinde birşey mi söyledi? yakalacaksan adam gibi yakala işte, ne o öyle sallamazlıktan geliyorsun? bu öldüreceğim tip çok sigara içiyordu, nasılsa birazdan tıkanır diyerek koşmuyor musun?

kaçan kişi de salaktır. sürekli avel avel arkasına bakar, bakarken de mutlaka bir taşa takılıp düşer. sen boşver kardeşim, koy deparını. yola çık bir şekilde, geçen arabaya otostop yap, binip kaç. o katil nasılsa yavaş yavaş gelecek.

germeyin ulan insanı, uyuyamıyorum sonra..