1. 1.
  maalesef doğru olan şeydir. türkiye'mizin diğer avrupa ülkelerine nazaran geri kalma sebebi korsan yayıncılıktır. oysa ki insanlar üç kuruş fazla verip her şeyin orijinalini alsa sanatçılar kazanacak, sinemacılar kazanacak, torbacılar kazanacak, cd yi satan dükkanlar kazanacak, kısacası ekonomi gelişecek. ama 2 lira verip bir filmi yamuk yumuk izlemek dururken ne gerek var değil mi böyle şeylere? ya da nasıl olsa net var, kim gidip müzik alsın? yazık vallahi, ülkem insanının bu tutumu beni çok üzüyor, kişiselliğimi yitirip albüm yapasım geliyor sonra, bedava orijinal cd dağıtayım da görsün sefolar.
  2 ... cool adam
 2. 2.
  yanlış bir önermedir. aynı zamanda geçen haftanın münazara konularından biridir (korsan yasağı getirilsin/getirilmesin). işte argümanlarım:
  - bilgiye daha az para verilerek ulaşılmasını sağlar. insanlar bugünlerde ekmek almak da bile zorlanırken, gidip orjinal ürün almazlar. bu konuda gerçekçi olmak gerekir. evet kesinlikle sanatçıların emeklerine saygısızlık yapılmış oluyor ama sanatçıların gelirleri tek bir kaynaktan gelmiyor. korsan, insanların daha az paraya daha fazla ürün alarak bilgide çeşitlilik yaratmasını sağlıyor. korsan sayesinde insanlar karşılarındaki çeşitlilikten faydalanıp daha çok konuda bilgi sahibi olabiliyor. buna şunu örnek verelim: kitapçıya gidip on beş liraya orjinal bir kitap alıyorsunuz. fakat korsan aldığınızda beş liraya üç farklı kitap alma şansınız var. yani, bu bir konuyu ya da birden farklı konuyu farklı kaynaklardan okuyabilmektir. bu da toplumda geri kalmışlığa değil, bilgi seviyesindeki artışa neden olur.
  - korsanın önlenmesi için devletin yasa çıkarması gerekir. ve bunun için bizi denetleyecek olan " korsan avcısı polisler" adı altında polisler her mahallede türeyeceklerdir. bu da her gece birimizin evinin basılacağını ve tutuklanma ihtimalimizin artacağını gösterir. çünkü her ne kadar inkar edilse bile herkes hayatında en az bir kere korsan ürün kullanmıştır.
  - aralarında james blunt gibi ünlü müzisyenlerin kurduğu şirket amerika'da korsan yasağının kalkmasını savunmuş. söylemek istedikleri şey :"bazen sanatçıların para derdinde olmasından çok, yaptıkları eserleri halka sunmaları daha ön planda olmalıdır. ve eğer o halk yaptıkları eseri pahalı buluyorsa aynı eserin daha ucuz olanını alabilir." hem şu mantığı kurabilmek zor olmamalı:
  sanatçının eseri fiyat olarak pahalı olduğunda daha az insana ulaşır. ancak asıl önemli olan yaptıkları sanatın daha fazla insana ulaşması. sanatın, ürünün asıl amacı insanlara ulaşabilmesidir.
  - ayrıca korsanın yasaklanması limewire gibi dünyaca ünlü müzik indirme programlarının sonunu getirecektir.
  - korsan sayesinde çoğu şeyi internetten izleyebiliyor, okuyabiliyoruz. bu da teknolojimizin internet kullanımı adına geliştiğini gösterir. peki elimizde böyle bir teknoloji varken bunu neden kullanmayalım? her zaman olmasa bile herşeyin orjinal olabilmesi için bunu köreltmeye gerek yok.

  yine de korsan, eserin sahibinin emeğine atılmış en büyük kazıktır. fakat eserinin halka ulaşamaması da sanatçıya atılan en büyük kazıktır.
  1 ... bayankonsolos
 3. 3.
  korsan insanların(yazarların,sanatçıların) emeklerini piç eden türkiyenin temel sorunlarında bir tanesi ve insanların buna taviz verdiği son derece yakışıksız durum ve büyük emek hırzılığıdır ama video oyunlarında sonuna kadar benimsediğim allah razı olsun bir oyun 100 lira baydırmadı dedirten sanatçılarında korsanın yapılmamasını istiyorsa kasetlerini yada kitaplarını daha ucuza satması ve devletin korsana karşı(video oyunları hariç çünkü fiyatları felaket kazık) sert yapması gerekmektedir
  ... legacy31