bugün

Sürekli okuyoruz ya koronavirüs testi koronavirüs testi diye. Nasıl yapılıyor diye arayınca burundan çubuk sokup örnek aldıklarını gördüm. Test yaptıran iki kişiyle telefonda konuştum. Biri acıtıyor biri acıtmıyor diyor.

https://www.formsante.com...l-yapilir-7-soru-7-cevap/
Geçmişte burnu çatlamış biri olarak düşüncesi bile ürpertici. En iyisi hiç şüpheye dahi yer vermeyecek şekilde koronadan korunmak.
Genzi biraz zorluyor birkaç saniyeliğine.
benim burnum estetik nasıl olacak.
Yalnız epey bir kişi test yaptırmış burada gelen yorumlara göre.
yüzlerce ve hatta binlerce kere test için örnek almış bir hekim olarak hastalarımın tamamı acımadığını fakat rahatsız edici bir his olduğunu belirtiyor.
Kolay gelsin hocam. En zoru sizin işiniz bu dönemde, hekimlere bol bol sabır, sağlık diliyorum.
Yaptıranlar genelde bir dahakine belirti taşırsam kendimi kaderime terkederim o testi yapmam diyor.
Mutsuz bir sağlık görevlisine gelince acı kat be kat artabiliyormuş.
Eh Türkiyede mutlu insan bulmak altın bulmaktan daha zor.
rektal tuşe yapıyorlarmış. ben korktum gitmedim
Götünüzden kan almadıkları sürece sorun yok.
bir arkadaşımın söylediğine göre çok küçük bir sızı oluyormuş.
Hayırlısı.. Acısa da öldürmez.
Dün oldum, hafif boğaz gıcıklaması ve burunda hafif gıdıklama oluyor. Gözler yaşarıyor değişik bir his.. ama 10sn sürmüyor..
bir arkadaşımın " burnuma cetvel soktular" şeklinde bir ifadesi olmuştu.

görsel
kesinlikli acıtıyor, gözümden yaş geldi ya.
Acı yok. Sadece insanın hayatı boyunca gırtlağına sert cisimler girmediği için garip geliyor.

Ha girenler de vardır elbet. Onlar zorlanmaz.

Edit: test çubuğu yukarı doğru değil omurilik soğanına doğru yani burunla paralel ilerler.
acıtıyor tabi ki.
haberlerde görülebildiği kadarı ile yapan kişiye göre değişkenlik göstermektedir. birkaç kere o çubuğu mızrak gibi kullanan sağlık çalışanlarına denk geldim izlerken ama genel kanı acıtmıyor şeklinde olmuş.
Sağlık çalışanının tecrübesi ve halk deyimiyle elinin hafifliğine göre değişim gösterir.
Pek keyifli olmadığı kesin tabii ki.
Fırıncı küreği misali dalıyorlar ağzına, burnuna ama bir avazda bitiyor, panik yok.
Kişiden kişiye acı hissi değişebilir zannımca. Bana göre acı hissiyatı hissettirmedi. ikinci testi olacağım acaba acır mı ulan diyorum ama hayır..
Yaptırmadım fakat duyumlarıma göre çok rahat bir süreç olmuyormuş.
Acıtmıyor.
Sürüntü testi yağ gibi kayıyor. Boğazdan ve burundan da test yapılıyormuş tabiki hastaneye gidince. Benim testimi binanın önünde yaptılar . Diğer türlü bile olsa çok fazla acıtabilecegini sanmıyorum. Ne acılar çektim. Bizi boşverin minicik çocuklar nelerle cebellesiyor hastanelerde. insanların biraz utanması lazım bu kadar mızmızlanırken.
ben pcr alıyorum. acıtmıyor ama yüz buruşturuyor. insanlar kafasını çekmese 3 saniyede bitecek işlem ve bu kadar büyütmeleri ilginç. '' bu kadar mı ? ay bende korkuyordum.'' diyeni çok gördüm.

bir soru. evet.
Burun deliğinize küçük bir çubuk sokuyorlar onu 8 kere fln çeviriyorlar sonra diğer burun deliğinize aynı uygulamayı yapıyorlar. Yukarıda denildiği gibi mideye kadar sokuyorlar fln komple abartıdan ibarettir. Acımıyor sadece rahatsız edici.

görsel