bugün

neredeyse tüm korku filmlerinin geçtiği mekanlardır. korku unsurlarının altını çizmek için tercih edildiği bilinen bir gerçek olsada ''e gömecem başka mekanlar yok mu anasını satayım'' dedirten mekanlardır.

- gavur mezarlıkları,
- gizemli şehirlerden uzak bir kasaba,
- deli doktorların ve hastaların yer aldığı hastaneler,
- inin cinin top oynadığı eski harabeler,
- okullar, başlıca mekanlardır.
genellikle bu mekanların bulunduğu yere durmaksızın yağmur yağar.
geceleri göl kenarları....
(bkz: kilise)
kütüphaneler, hastaneler, mağaralar, oyun parkları, merdivenli evlerde özellikle merdivenler, internet siteleri, süper marketler, gemiler, uçaklar, dağlar, taşlar, sözlükler...
bordum katları ve çatı katları.
-terkedilmiş evler.
otoban kenarındaki otellerdir
forestgamp kampı. * *
otoban kenarındaki otellerdir
gotik uslüp taşıyan bütün mekanlar bu gruba dahildir.
banyo: duş alan bir kadın ve duşun perdesinde elinde satırla yaklaşan bir adam silüeti
türk korku filmlerine göre edirnekapi umumi helasi. öcüye möcüye gerek yok varliği yeter.
(bkz: asansör)
gıcırdıyan bir kapıya sahip karanlık bodrum.
uzun uzadıya giden, içerisinde kimse olmayan, eskimiş bir kilise, ya da girip de zıçanın, işetenin belli olmadığı umumi hela, wc.
film setleridir efenim. ayırt etmeden bütün filmlerin ortak klişe mekanıdır.
aynalı dolap önleridir. kapağı açar içinden bişi alır, kapatır ve aynada sapık katili görür.
florasanları* yanıp sönen uzun bir koridor.
elm street.
gençlerin yaşayacakları olaydan habersiz bir şekilde ev partilerinde eğlenmeye başlamışlardır,içki de su gibi akmaktadır. bu partide illa bir çift kuytu köşeye çekilmiş ve malum görüntüyü sergiliyorlardır.* sonra biranda korkunç olaylar gelişmeye başlar. şimdiye kadar bu tarz görüntü kaç filmde gördüm sayamadım.*
havuzlardır.suyun altından gelen bir yaratık sizi aşağıya çekip öldüren yada suyun altında küçük bir kız görülen bir korku mekanıdır.
kızların soyunma odası, özellikle duşlar...
(bkz: bakteriyel rezidans)
terakki lisesi * *.