bugün

şöyle kendini belli edebilecek karakterdir ;

- orda bir şey var.
+ sakin ol hayatım sadece gölge.
- açmış sallıyo lan neyi gölge amuna goyum.
+ anas.nı sik.m kaç lan kaç kaç kaç.

(bkz: az önce romantik takılıyodun pezevenk)
(bkz: kaç kaç kaçmış)
bu gerizekalı kimse ona inanmadığı için hayaleti gördüğü odaya yatmaya gider birde.
lan arkadaşım sen manyak mısın hadi onlar inanmadı sen niye olağanlaşıyosun!
genellikle korku unsuru olan şeyi ilk olarak gören kişidir. senarist bu kişiye inanılmaması için bu kişiye bazı zayıf noktalar verir, örneğin pasiflik, hastalık, psikolojik rahatsızlığı olma durumu gibi. bu kişi diğer karekterlere olanları anlatır ama diğerleri ve özellikle de en populer olanı bu hasta karaktere inanmaz ve diğerlerini de bu kişiye karşı kışkırtır. en sonunda dediği haklı çıktığında ise bu kişi zaten ölmüş olacaktır.
an gelir ayağına kapanırlar ama. değerleri sonradan anlaşılır, düğüm noktası olurlar.
genellikle ana karakterlerdir.
kendisine inanmayanların ölmeleriyle birlikte onlara g.tüyle gülen başkahramandır.
(bkz: iyi oldu lan size)
psikopat katilli filmlerin değişmez özelliğidir. bir kerede inanılsın, onu dinleyen polis gitsin vursun katili değişiklik olsun...
klişeleşmiştir.
- olum bu herif hepinizin sikinizi kesip ağzınıza vericek allahsızım.
+ ahahah biz hiçbir şeyi umursamayan zenciler olarak sikimize sonsuz güveniyoruz ve bu arkadaş dört arkadaşımızın da sikini kesip ağzına vermiş olsa da senin telkinlerine kulak asmıyoruz.
- olum lan sik diyorum ağzınıza lan.
+ umrumuzda değil dostum.
- benim sikim sanki .mına koyuyum. benim sik güvende! milletin sikinin peşine düşücem sanki.. inanmayın da alın sikinizi ağzınıza... olum çok fena olcak bakın dinleyin beni.
+ ...
- çoktan siki vermişler ağzınıza! demiştim amcıklar! ühühühü... benim sik güvende allahtan..
bu karakterlerin en belirgin özelliği gözlüklü ve efendi olmalarıdır. bazı filmlerde bu özelliklere ek olarak şişman ve sivilceli oldukları da görülmüştür. ortamda pasif kalan, grup içinde önderlik vasıfları olmayan bu karakterlerin bu nedenlerden dolayı ne gördüklerine inanılır ne de duyduklarına. ve yine her nasılsa filmde ilk ölen de bunlar olurlar. görmüşsün işte birader ne dolaşıyosun o kuytu köşede çek git evine. yok illa merak edecek, gezinecek o kuyunun etrafında.
canavarı yada yaratığı herneyse işte korkutan objeyi ilk farkeden zavallı, zaten ilk kurbanda o olacaktır çok yüksek bir ihtimalle.
en sonunda (baktı olmuyor) ötekileri kurtarmaktan vazgeçip " lanet olsun dostum ben hemen buradan gidiyorum" diyerek topuklayacak karakterdir.
Hep o tip ezilir ve dışlanır ama sonunda haklı çıkan odur.
korku filmlerinin vazgeçilmez, klişesidir. karakterin "orada birşey gördüm, şu neden kıpırdıryor?" sorusuna, "sadece bir kedi." cevabı verilmesi de bir başka, korku film klişesidir.