1. 1.
  1950. ikinci dünya savaşını pekiştirme savaşı. amerika'nın japonya'dan sonraki çekik göz operasyonu. kızıllarla, kandan gözleri kızarmışların kore turnesi.

  rusya ve çin'in desteklediği kuzey kore ile, komünizmi veba gibi gören amerikanın dürttüğü nato destekli güney korenin savaşı.

  Birleşmiş milletler, üyelerinden biri olan sscb'nin yokluğunda, abd'nin ali cengiz oyunuyla güney koreye yardım kararı çıkardı. türkiye ise, meclisin değil, celal bayar başkanlığında toplanan bakanlar kurulu kararı ile koreye asker göndermeye karar verdi. yasal dayanağı yoktu. ama bir savaşa yasal dayanak bulmak kötüdür zaten, savaş yasadışı olmalıdır.

  ikinci dünya savaşında birleşmiş milletlere katılmamız için almanya ve japonyaya savaş ilan etmemizi şart koşan müttefikler, nato'ya girmemiz için de kore'ye asker göndermemizi istediler. bu salak oyun 30-40 yılda bir oynanıp duruyor. biz bir oynamıyorum demeyi öğrenemedik.

  sürekli en zor cephelerde savaştırılan ve sadece kunuri savaşında 237 şehit veren türk askeri, kore'den döndüğünde köy kahvesinde anılarını anlatırken, amerikalı askerler çeşitli sendromlarla holywood'a meze oldular.
  20 -1 ... caty blake
 2. 2.
  binlerce yıl aradan sonra çekik gözlülerle yine karşılaştığımız savaş.amerika istedi biz savaştık denebilecek bir durum.
  7 ... disco inferno
 3. 3.
  dp adlı şerefsizler örgütü abd ye nası yalaklık yapacağız derken o sıralarda kore savaşı patlak vermişti biz milli mücadele dönemlerinde ezilen doğu halklarını desteklerken abd yalakaları natoya girebilmek için binlerce askerimize de binlerce koreliye de yazık etmişlerdi.Şu an ordumuzun(natodan habersiz hiç birşey yapamaz) ve tc nin abd ye bağlanması bu olayla başlamıştır, ayrıca dp o dönemlerde cezayir i işgal eden emperyalist fransız hükümetine destek vermiş türkiyeyi küçük amerika yapacağız sözü de dp li celal bayar tarfından söylenmiştir.(bi de bunlar komünistlere vatan haini der söylein kim vatan haini)
  8 ... ozgun
 4. 4.
  bu sabah 718 * askerimizin şehit olma nedenini öğrendiğimiz savaş.
  onlar ingilizce bilmiyorlardı geri çekil emrini anlamadılar ve dolayısıyla uygulamadılar... tercüman mı? yollamamışız...
  9 -1 ... lusi
 5. 5.
  nato ya üyelik için kahramanlık göstermemiz gereken bir dönemde ortaya çıkan ve evlatlarımızın hiç uğruna öldüğü, tarihimiz boyunca sarıkamıştan sonra en fazla gereksiz şehit verdiğimiz traji komiksavaş.
  7 ... kurremkarmerruk
 6. 6.
  kuzey kore ordusunun o zamana kadar dünya üzerinde pek az rastlanan bir uygulama ile ve bm ve abd yi dahi şok edecek bir şekilde, 25 haziran 1950 tarihinin bir pazar gününde, güzey kore topraklarına saldırmasıyla başlayan savaş. kuzey koreye göre savaşın başlama sebebi, 38 nci enlem sınırlarını ihlal eden güney koreli birliklerdi.

  kuzey kore ordusu choe yong gun komutasında, yaklaşık 200.000 kişilikti ama müthiş bir gizlilikle ajanlara bile hissettirmeden güney kore topraklarına çıkarma yapmayı başarmışlardı.amerika bu savaşta güney koreyi desteklerken her zamanki gibi kötüye karşı iyiyi savunma iddiası ile savaşa bm ile birlikte müdahil olmuş ve asker sivil demeden bir çok katliama imza atmıştır. amerikanın uyguladığı temel prensip eski başkan wilson un diktatörlere karşı güç kullanılması gerekir prensibiydi.

  amerika bu müdahaleyi yaparken o tarihte tüm dünyada başta sscb olmak üzere yükselen ateşkes ve barış seslerine kulaklarını tıkamıştır ve komünizme karşı bir mücadeleye girişmişlerdi. amerikanın savaştaki ilke hedefi kuzey kore birliklerini püskürtmekti ama savaşa çinin de kuzey korenin safında katılmasıyla birlikte amerika, hedef değiştirme zorunda kalmıştı. derhal bm harekete geçirilmiş ve diplomasi sayesinde bir birlik cephesi oluşturulmuştu.

  amerika, güney kore, ingiltere, türkiye, avustralya ve kanada birlikte hareket etmişlerdi. bm nin çağrısına uymayan ülkeler sscb, polonya ve çekoslovakyaydı. savaşın başında kuzey kore güney korenin neredeyse tamamını işgal etti. amerika ve yandaşları ise püskürtmeyi başarı ile tamamlayıp güzey koreyi işgalden kurtardılar. kuzey kore içlerine kadar geri çekilen kuzey kore ordusuna sonradan çin destek verdi ve dengeleri değiştirdi. kuzey ordusu tekrar güneyde ilerlemeye başladı. 3 yıl süren savaş sonunda bm birlikleri 70.000 kayıp verdi, çin ve kuzey korenin kaybı ise çoğunluğu sivil olmak üzere 1.400.000 kişi olmuştu. 3000 civarında türk askeri de ölmüştür.
  savaş sonunda nato daha da güçlenmiştir ve güney kore kuzeyin işgalinden kurtarılmıştı. türkiye ise natoya dahil edilmişti.
  4 ... robinson crusoe
 7. 7.
  bu savasin bizim acimizdan tek olumlu yani benim gordugum, yeni nesil koreli genclere bizim orada onlarin ozgurlugu icin savastigimizin anlatilmasidir, bilgilendirilmesidir. benim okulumda olan guney koreli bir arkadas savasi ve bizim orada yaptiklarimizi iyi biliyordu ki bana olagandan cok daha samimi bir sekilde davranmisti. halen de gorusuruz, kendisi sevdigim birisidir. daha baska haberlerde de gorduklerim bircok korelinin turkiye'ye gelip, yasayan kore gazilerini ziyaret ettikleridir. minnet borcu olsa gerek.
  onun disinda olan 3000 insanimiza oldu, bir hic ugruna orada olduler, yaralandilar.
  3 -2 ... octavian
 8. 8.
  demokrasi yıldızlarından ilkinin bizi soktuğu savaştır,
  ikincisi 1 koyup 3 almak için 1991 ilk körfez savaşında çok uğraştı beceremedi, üçüncüsü ikinciden biraz daha fazla yaklaştı, 1 mart' ta tezkere geçse o batakta idik, olmayınca lübnan tezkeresi imzalandı.

  her ne hikmetse üçü de amerikan demokrasi mücadelesinde taraflarını iyiden yana seçmede bir an bile tereddüt etmemişler, bu ünvanı boşa almadıklarını kanıtlamışlardır yıldızlı pekiyilerle. * * *
  3 ... sıpa
 9. 9.
  Birlesmis milletler uyesi rusya'nin kuzey kore ve komunist cin'e silah yardimi yaparak dolaylida olsa birlesmis milletler'le savastigi savastir. Turk taburlari en on saflarda savasmislar, pek cogu madalya almaya hak kazanmislar, ancak daha sonralari bu madalyalari teslim etmislerdir.
  4 -1 ... migfer
 10. 10.
  orada ne işimizin olduğu asla anlayaşılamayacak olaydır.

  birinin kuyruğuna basılır, kuyruğu iyileştirmek için biz orda biteriz, bittiriliriz.

  sonra adı özgürlük adına savaşmak olur!

  kore'de biz.
  lübnan'da biz. *


  hangi özgürlük için, kimin özgürlüğü için, nereye kadar?
  5 ... steril mikrop