1. 1.
    komunizm ile yonetilen ulke, asıl adı kore demokratik halk cumhuriyeti olmasına ragmen, guney kore ile kopmasıyla bu isimle anılır
    7 -3 ... dopdop
  2. 2.
    (bkz: kuzey kore)
    4 ... dopdop
  3. 3.
    8 yıl aradan sonra önceki gece ve dün füze denemeleri yapan ülke. işin ilginci bu denemeler üzerine hemen ABD, ab, nato, Japonya, Güney Kore, ingiltere, Fransa, Almanya, Avustralya ve Tayvan kınama mesajları göndermişlerdir. kınayan ülkeler ya kendi hallerini göremeyecek kadar saflar ya da tam tersi çok akıllılar.
    2 -1 ... arabaciarabayatasget
  4. 4.
    an itibari ile yeni füze denemeleri yapacağını ve baskı görmesi halinde güç kullanacağını açıklayan ülke.

(bkz: koş lan koş olay var)
    5 ... fth
  5. 5.
    soğuk savaş başlangıcında ters kutupların böldüğü ülkenin kuzeyde kalan kısmı.
    1 ... disco inferno
  6. 6.
    sayın bush'un o piti piti yaptığı ülkelerden. diğeri; (bkz: iran)
    6 -1 ... arjen robben
  7. 7.
    abd terorüne karşı direnen her guruba sempatim olduğu gibi bunlara da vardır.
    9 -7 ... palta
  8. 8.
    dünya üzerindeki en korkutucu ülkedir.kapalı bir kutudur.ne yaptığı ve ne ettiği fazLa bilinmemektedir.nükleer silahları mevcuttur.ülkenin başındaki adam kim jong il hitLerin yeryüzündeki yansımasıdır.bir gün kafasına esecek ve tüm asyayı yerLe bir edecek.
    4 -3 ... tucimania
  9. 9.
    ikinci dünya savaşı' nı takip eden kaos yıllarından 1948' de kurulan, dünyanın en dışa kapalı ülkesi. sadece komunizm propagandası yapan devlet televizyonu ve radyosunun yayın yaptığı ülkede halkın sıkıntılarına ikişkin haber yapmak yasak. internet ve yabancı tv kanalları yasak, hatta ülkenin her tarafında bunları engelleyici sistemler de mevcut. 200 bin civarı siyasi tutuklu bulunduran ülke sürekli insan hakları ihlaliyle suçlanıyor. 23 milyon nüfuslu ülkede 1990' lardan bu yana 2 milyon kişi ekonomik darboğaz ve yiyecek kıtlığı nedeniyle hayatını kaybetti. milyonlarca kişi de dış yardımlarla hayatını sürdürüyor.
    7 ... fth
  10. 10.
    tam adı kore demokratik halk cumhuriyeti olan devlet *. demokrasi neresinde, halk için ne yapılmış bilmiyorum, hadi bunları geçtim adı koyulmamış bir monarşinin neresi cumhuriyet halen anlıyamadım. koreli değil japon falan çıksalar şaşırmam artık.

şu an başında en hafifinden deli olarak değerlendirebileceğimiz, babasının oğlu kim jong il vardır.
    halkı fakir falan değil bildiğin açtır. sokakta açlıktan ölen insanların videoları, fotoğrafları bazen ülke dışına kaçırılır. (tabii ki bunlar adi emperyalistlerin oyunudur.)

önce uluslararası yardım taleplerini hakaret kabul ettiklerini açıklayıp daha sonra güney koreye neden bize yardım etmiyorsunuz çağrısı yaparak, tam bağımsızlık dersi vermektedirler.

dünyanın en büyük ordularından birine sahiptir. bütçelerinin neredeyse yarısını ordu harcamalarına ayırarak bu konuda liderliği kimseye bırakmazlar, sivil başına düşen asker sayısında da dünya birincisidirler.
    sadece kim jong il'in özel muhafızları çoğu devletin askerinden fazladır.

güney koredeki önemli yerleşim birimlerini hedef almış füzeler hali hazırda sınırda beklemektedirler. gıda kıtlığı çekilen bu ülke bilindiği gibi nükleer silahlara da sahiptir.

ülkede öztürkçecilerin gözlerini yaşartacak şeyler olmaktadır: dillerinde bir tane yabancı kelime yoktur. ayrıca devrim propagandası haricindeki her tür kültür sanat faliyeti yasaktır.

işçi hakları takdire şayandır. dünyanın belkide en ilginç grev kırıcı yöntemini kullanırlar: grev olduğunda ordu fabrikayı basar ve yerle bir eder. (ülkenin ekonomisini bilmeyenler bu davranışa anlam veremeyebilirler.)

bu ülke hakkında sayfalarca yazı yazılabilir ancak ortaya hep bu çizgide şeyler çıkıyor, o yüzden uzatmıyorum.

sonuç olarak bu ülkedeki iktidarın yıkılması(mesela güney ile birleşmesi) dünya için ama daha önce kendi halkı için hayırlı bir iş olacaktır *.

sırf amerika'nın düşmanı diye böyle bir devleti savunmak ise "ideolojik körlük" kavramıyla bile açıklayamayacağımız ruhsal bir sorunun işaretidir.
    19 -3 ... halit ayarcı