bugün

Bir Ahmet Kaya sarkisi...
enver gökçe şiiridir.
enver gokce siiri , ahmet kaya sarkisi ..

Yol parası veremedim diye
Bu dağları bana deldirdiler
Bu yolları bana açtırdılar
Hacizlere gitti suna gibi keçim oy meri kekliğim
Oy meri kekliğim nedir çektiğim
Nedir çektiğim nedir çektiğim nedir çektiğim.

Kore dağlarında tabakam kaldı
Mahpus damlarında özgürlüğüm
Of meri kekliğim nedir çektiğim
Oy meri kekliğim nedir çektiğim
Nedir çektiğim.

Dut kurusu süpürge tohumu yediğimiz
Ve bir godik arpa için
Sivas kapılarından geri döndüğümüz
Günleri defledik hey
Meri kekliğim
Oy meri kekliğim
Nedir çektiğim.
nakaratıyla tekrar tekrar dinlenesi ahmet kaya şaheseri.
korelilerin her gramer kitaplarında örnekler verirken öve öve bitiremediği dağlardır. başka bi numaraları olmadığından sürekli onlardan bahsederler.

edit: nerden biliyosun diyeceksiniz, kore dili ve edebiyatı okuyorum maalesef.
ahmet kaya'nın ilk zamanlarındaki gaz parçalarından birisidir, derin anlamlar içerir. şafak türküsü albümünde yer alır.
Çok geç keşfettiğim Ahmet Kaya şarkısı. çocukluktan beri dinlediğim, nerdeyse bütün şarkıların bildiğim Ahmet Kaya'nın hiç dinlemediğim bir şrkısını bulmak sanki o yeni bir albüm çıkarmışta ilk kez dinlemişim mutluluğu yarattı bende.
ilk defa dinlediğim ahmet kaya şarkısı; nasıl olup da daha önce duymadığımı anlayamadım. şafak türküsü albümündeymiş efendim, sene 1986. şarkıyı bilsem godik lafını da ilk defa bu şarkıda duyuyor olacaktım, yılmaz erdoğandan'dan duymayacaktım ilk.
duyguyu hissederek dinlendiğinde normale dönebilmek için resetlenmek (uyku) gerekir.
cumhuriyetimizin ilk otuz yılında insanlara büyük acılar çektiren yol vergisi, ikinci dünya savaşı yıllarındaki sıkıntılar ve kore savaşı'na katılan askerlerimizin çilelerini mükemmel şekilde yansıtan enver gökçe şiiridir. adeta ahmet kaya'nın bestelemesi için yazılmıştır sözleri.

tütünden nefret eden bünyeme bir gün sigara içirtebilecek bir şarkı varsa o da budur.