1. 1.
  Daha çok kalecilerin *topa karsı donup kalmasına neden olan durumlarda kullanılan aslı fransızca olan fiildir
  1 ... dolmakalem
 2. 2.
  top ne de güzel giriyordur kaleye ama kaleci hareket edemeyecek kadar kasılmıştır.sağa gideyim derken top soldan girivermiştir bile.
  1 ... recepx
 3. 3.
  bir çok kalecinin başına gelebilecek ama rüştü'nün başına gelmeyecek olay. ne yapar ne eder o elini kaldırır ofsayt itirazını yine yapar o.
  3 ... pulp fiction
 4. 4.
  (bkz: apisip kalmak)*
  3 ... oumar
 5. 5.
  bir kaleci için çok acıklı bir durumdur ve fakat tarihi ve rakibi hatırlanmayan bir real madrid maçında iker casillas, rakibin çektiği şut salgadoya çarpınca kontrpiyede kalmış ancak * ters tarafa yatmış haldeyken topun gittiği yöne doğru müthiş bir hamle yapmış, topu kurtarmıştı.
  1 ... kutupsal form
 6. 6.
  mal mal şaşıp kalma durumuna verilen isim. eğer kontrpiye kelimesi olmasaydı maçta spikerler kontrpiyede kalan kaleciler için "mal mal şaşırıp kaldı sayın seyirciler..." felan demeleri gerekirdi, böyle daha kibar oluyo tabi.
  1 ... niedy
 7. 7.
  fransızca "contre-pied" sözcüğünün türkçeye yerleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. kalecinin topun birine çarpması sonucu gideceği köşeyi seçme konusunda yanılmasını ve diğer tarafa da hareket edemeyip apışıp kalmasını ifade eder. ancak her apışıp kalma durumu kontrpiyede kalmak anlamına gelmez; zira bazı kaleciler top kimseye çarpmasa da topa hamle yapmayıp apışıp kalarak topun ağlarla kucaklaşmasını izlemektedirler. bu sahaiçi izleyicilere son dönemdeki en büyük örnek için (bkz: volkan demirel)
  1 ... schenardi
 8. 8.
  tavşanın gözüne ışık tuttuğunuzda donan hayvanın kaleciler için geliştirilmiş hali. tavşan gibi donarlar fakat bazıları s.ki taşağına denkliğinden kontrpiyede kaldığını sanır (bkz: volkan demirel) sen kendin inandın da biz mi inanacaz volkan bey ?
  1 ... insatiable love
 9. 9.
  20 eylul 2007 fc sion galatasaray maci'nda galatasaray kalecisi orkun usak'ın korkulu rüyası haline gelen olay.
  ... minik mavi balina
 10. 10.
  ne gidebilmek ne de kalabilmektir.
  1 ... onurkul