bugün

Herkesin canına tak etti memlekette.
Mesain bitmiş sivilleri giymişsin, ne rütbesinden bahsediyorsun? Her vatandaş kadar vatandaşsın, bırak memur görevini yapsın. Bu yarbayın amiri olsam bütün kışlayı süründürürüm.

Edit: harf hatası düzeltildi.
Klasik subay egosu
Sivilde bile kendilerini kışlada zannederler.
biliyorsunuz, kemalist dönemde subaylar ayrıcalıklıydı. buna karşın, son dönemde benim "destan yazan" polisim gözde hale geldi. pkk operasyonları sırasında da özel harekat methedilirdi de o bu bağlamda yok. neyse, burada polis tarafından durdurulduğuna içerlenmiş bir yarbay var. belli ki bunu çok içerlemiş. yarbay olduğunu şu sözlerinden anlıyoruz: "yarbayım lan ben yarbay." yarbay olduğu konusunda şüpheye mahal bırakmuyor. o da ben "görev başındayım" falan diyor. sonra "sen kimsin"ler havada uçuşuyor.

bu temsili tartışmanın basit politik implikasyonu bu şekilde.

umarım ki bir gün trafikte "bilim adamıyım lan ben bilim" diyenlere rastlanacak.

(bkz: yarbayım lan ben yarbay)

bence bundan güzel bakınız olur.
Bu hikayeler genelde çift taraflı oluyor o yüzden hikayenin tamamına bakmak lazım.

Babam da yarbayken trafikte-hem de resmi üniforma üzerindeyken- bir minibüsçü ile tartışıp karşıdakiler bir anda it sürüsü gibi çoğaldığı için silah çekmek zorunda kalmıştı.

Karşıdaki de “durduk yere silah çekti beni öldürmeye kalktı” diye ifade vermişti. Sonra mahkemede anasının *mını gördü tabi.
haklı yarbay'dır. torpille atanan kıçı kırık polis, bin bir çeşit eğitim alıp sınav geçmiş koskoca yarbay'a saygısızlık yapmakta.
jandarma istihbarat ise miss gibi de uzun saçlı küpeli dövmeli olabilir. polis dua etsin de görev üstünde jitem olmasın o abi.
Üslup Bilmeyen eğitimsiz polisin yol açtığı tartışmadır. Mahalle köşelerinde abicilik oynar gibi, Küçük dağları ben yarattım gibi görev yapılmaz.

yarbay problem mi çıkardı amirine bildirirsin amirinden gelecek talimata göre hareket edersin. Kendin had Bildirmeye kalkmazsın.

Kendin had bildirmeye kalkarsan böyle haddini bildirirler.
Adamına denk gelmemiştir. Aşağı yukarı bu ayarda bir olaya denk geldim yakın zamanda. Yetkili abimiz hiç tereddüte mahal bırakmadan haddini bildirdi. Tabi biraz hırpalandı arkadaş, olacak o kadar.
kafir ateist dediği adamların kurduğu platformlarda osmanlıcılık müslumancılık oynayan, dünyaya bok böceği kadar faydası olmayan yaşam formu; "Atatürkçü'dür" derken ne demek istedin?..
Polis haklıdır. O adam gecenin o saatinde vatandaş için nöbette ekmeğinin peşinde..

Millet götünden korkup sokağa çıkmaz iken bu adamlar iş üstünde..
Ne rütbeli insanlar gördüm.
Zerre rütbesinden dem vurmayıp babacan karakterli olan.

Maaştan dem vuruyor ya hani.
Maaşını biz ödüyoruz bu arkadaşın.

Polis görev başında iken sivil aracınla, sivil halde uygulama noktasına gelip ayrıcalık bekleyemezsin.

Herhalde askeriyenin kırmızı hatchback aracı yoktur diye tahmin ediyorum.

Polisimiz sabırlı davranmıştır.
Ayrıca polis teşkilatımızın 175.yılı da kutlu olsun.
konya da sıradan bir gün.
Ederin kaç para dediğine göre, kendine biçtiği bir maddi değer var. Yani kendisini bir nevi mal olarak görüyor. Peki ama mal olduğunu bize ispatlamasına ne gerek vardı ?
Ne yarbayı yahu. Adamın saçını sakalini görmüyor musunuz ? Öyle yarbay mi olur ?

Sıradan vatandaşın teki bu adam. Sıkışınca bi andan ağzından yarbayım lafı çıkmış. Ya da kafa kırık.