1. 1.
  bir ülkenin ekonomisinin
  gösterdiği inişli çıkışlı dalgalanmalar bütünü..
  10 ... piano-forte
 2. 2.
  içinde bulunulan durum, toplu durum. bütün etki mekanizmalarının etkilemesi sonucu sistemin içinde bulunduğu durum.
  4 ... karizmatron
 3. 3.
  konjonktür : Fransızca konjonktür (conjoncture) sözü "rastlaşma; fırsat; elverişli durum; toplu durum" gibi anlamlar taşımaktadır. Dilimizde ise daha çok "1. Bir ülkenin ekonomik hayatının yükselme ve alçalma yönünde gösterdiği inişli çıkışlı, dalgalı hareketlerinin bütünü, 2. Her türlü durum ve şartın ortaya çıkardığı sonuç." anlamlarında kullanılmaktadır. Bu söz için daha önceden güzel bir karşılık önerilmişti; toplu durum.

  diyor tdk abimiz..
  8 ... kurabiye_monster
 4. 4.
  Konya merkezli kontur firmasini kendine ornek almis fransiz otobus isletmesi cannes - bourdoux ** arasi calismaktadir.servisleri iyidir ama bazi soforleri psikopattir. *
  3 ... sivrisinek
 5. 5.
  kendini entellektüel olarak niteleyen bir avuç televizyon programcısının ve yazarın favori laflarından biri.
  2 ... disco inferno
 6. 6.
  dillere iyice pelesenk olan son günlerin gözde lafı. söyleyince şık olmadığı halde şık sanılan kelimeler arasına da yazılabilir..
  ... btnn
 7. 7.
  genel olarak, şartların o anki gelişimi olarak özetlenebilir.
  uluslar arası ilişkilere şekil veren faktörlerden biridir; örneğin, türkiye, kıbrıs'a müdehale tehditinde bulunduğu zamanlarda, 1970'de sovyetler, türkiye'yi tehdit eder, hatta nükleer saldırı ile korkutur. ancak 4 yıl sonra türk ordusu kıbrıs'a çıktığında zerre ses gelmez.
  bunun sebebi konjonkturdür.
  zira, 1974'de yunanistan'da cunta rejimi vardır ve bu darbe, sovyetlere göre, amerikalılar tarafından organize edilmiştir. bu durumda birkaç yıl önce yunanistan karşıtı eylemlerde dayılanan sovyetler, yunanistan karşıtı her türlü eyleme sempati duymaya başlar.
  1 ... regulus
 8. 8.
  yurt ve dünya meseleleri hakkında ahkam kesenlerin, çok bilgili, birikimli gözükmeye çalışanların kullanmaya bayıldığı kelime. konuşan kişi iki cümlesinden birinde bu kelimeyi kullanıyorsa, kesin ukala, çok bilmiş biridir.
  ... optimum nutrition
 9. 9.
  siyasat meydanlarında bu kelime liste başıdır. bide stratejik var efenime söyliyim.
  ... layerjake
 10. 10.
  sosyolojik açıdan,

  insan topluluklarının, belli bir olaya veya eyleme karşı belli bir zaman diliminde verdikleri örtüşen ya da zıtlaşan tepkileriyle* şekillendirdikleri ortamdır.

  örnek,

  ''otuz yıl öncesinin türkiye konjonktürü bu ülkede, ölüm cezasının olmaması hayaline bile engeldi.''
  1 ... liberalisticcommunist