1. 1.
  türkçesi sığaç olan elektrik devre öğesidir(eleman). temelde yalıtılmış paralel iki plakadan oluşur. aradaki yalıtkan malzeme, plakalar arasındaki mesafe ve paralel yüzey toplamı sığaç değerini etkiler. birimi farad dır. sığacın iki ucuna gerilim verildiğinde üstel bir çizgiyle sığaç dolar ve bu gerilim seviyesine yükselir. sığaçtan akım çekilmedikçe enerjisini muhafaza eder.
  analog devrelerde çeşitli süzgeç (filtre) elemanı olarak kullanılmaktadır. sayısal devrelerde de genelde besleme gerilimlerinin süzülüp doğrultulmasında kullanılır.
  değişken (alternatif) akımı geçirebilen, doğru akım bileşenini (dc - da) soğuran bir devre öğesidir.
  1 ... delikanlımühendis
 2. 2.
  alternatif akım devrelerinde, elektrik yükünü biriktirmek ve kapasitif reaktans sağlamak amacıyla kullanılan gereçtir.
  2 ... martyns
 3. 3.
  içinde akımsız elektrik yükü biriktirilen cihaz,yoğunlaç,meksefe.
  1 ... italiano
 4. 4.
  iki iletken plaka arasına yalıtkan bir maddenin yerleştirilmesi veya hiç bir yalıtkan kullanılmaksızın hava aralığı bırakılması ile oluşturulur.
  ... jakuzi
 5. 5.
  devreler üzerinde en çok kullanılan türleri genellikle seramik ve elektrolitik olanlarıdır, birimi farad, katları ve askatlarıdır.
  ... the kid
 6. 6.
  iki iletken arasına yalıtkan bir madde konulmasıyla oluşturulur,patlatması güzeldir,mercimek kondansator dışındakiler genelde ac devrelerde kullanılmaz fakat görünüş ve kullanış açısından hoşi bir malzemedir,fet gibi uyuz değildir..
  ... fakeplastictrees
 7. 7.
  ilginç ama aklıma her nedense duydugumda direkt katalizörü getiren kelime.
  ... firtina
 8. 8.
  mısır gibi patlayan elektronik devre elemanıdır.
  2 ... mysterious
 9. 9.
  çakal öğrencilerin laboratuvarlarda doldurup doldurup ondan sonra arkadaşlarının ellerine vermek suretiyle onları yerinden hoplattıran elektronik devre elemanı.
  1 ... melenith
 10. 10.
  kutuplu olanlarını devreye bağlarken eksi ve artı uçlarına dikkat etmek gerekir aksi halde patlayabilir.
  ... sen bana bu diyemezsin