1. 1.
  Gemiye yüklenilen bir malın teslim alındığını gösteren ,gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir.Malın alıcısına genellikle önceden gönderilen bu belge , alıcının mal üzerindeki mülkiyet hakkını gösterir.Alıcı ,bu belge olmaksızın malları teslim alamaz.
  7 ... cell-im
 2. 2.
  ingilizcesi bill of lading'dir. gerekli evraklar kısmına B/L yazılarak belirtilir.
  2 ... cece
 3. 3.
  eğer tahsilat akreditif yoluyla yapılacaksa,muhabir bankaya teslim edilmesinin akabinde paranın hesabınıza yatırılmasını sağlayan değerli bir evraktır.
  ... reconquista
 4. 4.
  deniz veya okyanus konşimentosu genellikle 3 orjinal ve 3 cirolanamaz kopya şeklinde düzenlenir. ciro ile devredilebilen bir taşıma senedidir.
  ... bill of exchange
 5. 5.
  kullandığımız çoğu denizcilik teriminin olduğu gibi italyanca kökenli kelimedir.
  "conoscimento"'dur aslı. denizcilikte kullanılan anlamının yanı sıra bununla alakalı olarak tanıma ve teyit anlamları vardır. zira "conoscere" kökünden türemiştir ki bu da tanıma teyyid anlamındadır. aslı ise çoğu italyanca kelimenin olduğu gibi latincedir: co (edattır kendisi) + gnescere (tanımak)
  saygılar.
  1 ... lync
 6. 6.
  işten bunalıp kacıp sözlüğe girdiğim anda bile karsıma cıkan lanet olası orjinaller kopyalar... ben basmaktan bıktım o benim karsıma cıkmaktan bıkmadı.. nasıl bi aşktır lan bu ?? işimi sevmiyorum ama o beni cok seviyo sanırım.
  2 ... morsiyah
 7. 7.
  Satıcının verdiği talimata istinaden nakliyeci firma tarafından tanzim edilen malın yüklendiğini gösterir önemli bir belgedir. Alıcı adına tanzim edildiği takdirde, alıcı firma mal bedelini ödemeksizin malı gümrükten çekebilir, muhabir banka adına tanzim edildiğinde ise alıcı ancak bedelini bankasına ödediği takdirde B/L'e sahip olur ve malını gümrükten çekebilir.
  ... jadeh
 8. 8.
  vizelere ve finallere çalışırken, hep bir futbolcu ismini hatırlatmış enterasan isimli belge.
  ... corkcuk
 9. 9.
  yükün deniz yolu ve gemi ile taşınmak üzere teslim alındığını ve varma limanında hak sahibi kişiye aynen teslim edileceğine ilişkin bir taahhüdü içeren, yükü temsil eden, taşıyan veya onun adına kaptan, acenta tarafından düzenlenen kıymetli bir evraktır.
  1 ... limanla kavgali isyankar kaptan
 10. 10.
  deniz ticaretinde alıcının mal üzerindeki mülkiyet hakkını gösteren belgedir.
  2 ... linka