bugün

akşamın karnınızın acıktığı saatinde apartmanda yaşamaktan dolayı evin her köşesine dolan komşuda pişen sardalyanın * müthiş kokusu. *
balık kokusundan haz etmeyenler için nefis olmayan kokudur.

edit : kötüleyenler;ben balık kokusundan harbiden haz etmiyorum elimde değil , siz yine sevmeye devam edebilirsiniz. sıkıntı yok. balıklı günler.
hele o mis kokular nöbet tuttuğunuz lojmandaki ipne bir komutanın evinden geliyorsa bir anda hayattan soğursunuz. tüm yaşanmışlıklara lanet edersiniz.

(bkz: şafak karanlık)

boyun borcu: ne kadar komşu denir bilinmez ama neticede onlar da sakarya çarkkışla tugayında yatıyordu ben de.
evde komşuya verilebilecek birşey aranıp bulunduktan sonra ,kapısında takdim edilip balık koktu biraz bekle de ben de sana vereyim diyaloğunu yaşatmaya teşvik eden kokudur. *
genelde tüm mahalleyi sarar. yani komşunudan geldiği için üzülmeyin, yüzlerce kişi aynı kaderi paylaşıyor.
eve yeni gelinmiş, henüz merdivenler çıkılıyorken duyulduğunda büyük umutlara sebebiyet verecek kokudur. ancak eve girilir ve annenin dudaklarından " yemek yapmadım daha ben " cümlesi acımasızca dökülür.