bugün

içinde bulunduğumuz komünizm tehlikesi karşısında sarfedilen söz.
(bkz: laf söyledi balkabağı)
komunizmin ne olduğunu bilmeyenlerin buna karşın insanca yaşamayı tehlike olarak görenlerin acaip korktuğu cümle. türkiye'de komunizm mi kaldı, dünyada kaldı mı peki bu iddia? sosyalizm ve sosyal devlet arasında gidip gelen devletler olmasın onlar sakın. sonuna bi de cüccüük hareketi oturtursak tam olur. topuklarına vura vura kaçarlar.
(bkz: nereden nereye)
(bkz: şeriatla aynı uçağa binmeseler bari)
(bkz: yavaş gel saçın başın bağılmasın)
3542678 dakika rötarı var yalnız.
87 inci perona alın şunu.
(bkz: hani nerede)

(bkz: che de bizi görecek mi)
komünizmle ilgili en ufak bir bilgisi olmayan bilgi yoksulu insancığın sarfetmesi muhtemel bir söz.

bir komünizm bir nihai sonuçtur ve o aşama ancak geçiş formu sosyalizmin yaşanması ile muhtemeldir. yani bu tarz bir söz sosyalist düzenin hakim olduğu bir ülkede sarf edilirse bir derece anlamlı olabilir. (bir ülkenin sosyalist olması için de öncelikle ileri kapitalizme ulaşması oradan da proleteryanın devrimle egemenliği eline geçirmesi gereklidir, ben demiyorum marks diyor.)

biz ise bırakınız kapitalist olmayı, daha feodaliteden kurtulmayı başaramadık. yani avrupa ile birlikte hesaplarsak biz 1600-1700 ler avrupası gibiyiz halen. kapitalist olmamıza nereden baksak bir 300 yıl kadar var. o zaman komünizme çok var be annem, sen görmezsin onu.

böyle garip bir feryadı bizim gibi daha kapitalist dahi olamamış bir geri ülkede sarfetmek ancak bilgisizin, işgüzarın tekinin işidir. hani komünizm allahsızlık demek ya onun kıt fikrine göre, sözüm ona buradan bizim imanlı türk milleti'ni ayaklandıracak. ne için ayaklandıracak, koyun gibi güdülmelerine devam edilmesini sağlamak için. ama ona sorarsanız milletin imanını kurtardı.

milletin etinden sütünden emperyalizm yararlansın diye çalışıyor haberi yok o safoğlanın.

insanın böylesine çüşş diyesi geliyor.
hızlı ve de organize bi şekilde kafa koparmaya gelsin.
Köy Enstitüleri gibi işlevsel bir eğitim ve üretim birimini 'komünist yuvasıdır.' diyerek kapatan zihniyetin çıkarttığı Türkiye Cumhuriyeti içinde gerçekleşmesinin mümkünatı pek olası ihtimal olmayan fakat bu 'ülke rahat durmaz kardeşim ortalığı karıştırmak gerek ' diyen aynı zihniyetten doğan asparagastır.
(bkz: ebeni al da gel diyor komünizm)
aynı aklın ürününden bu da türemiştir;
(bkz: gökçek gidecek sol gelecek)
ülkemizdeki "komünizm geliyor" algısını kısa yaşanmış bir anektot vererek anlatayım..

lisedeyken bir arkadaşımızın evine uğramıştık. elemanın babanesi de o gün evlerindeydi. saygıda kusur etmedik ellerinden öptük. çocuğun babanesi de klasik çok temiz, güleryüzlü bir anadolu kadını. aslan bunlar, maşallah maşallahlarla karşıladı sağolsun. biz çıkmak istememize rağmen babanenin "oturun iki dakka" yüzünüzü göreyim ısrarı üzerine biraz oturduk. o ara laf arasında bizim arkadaşın annesi babaneye bizim elemanı ispiyonladı.

- bizim hayırsız sigaraya da başlamış, geçen gün cebinde sigara paketi buldum.

ve babanenin unutulmaz * * tepkisi sanırım durumu gayet iyi özetler...

- neee komünist mi olacan oğlum başımıza!!
komunizm gelince maaşlar da artacakmı diye yurdum insanını düşündüren hadisedir.
olabilir, heran gelebilir.
çünkü dünya da şu an için komünizm yoktur ve biz ülke olarak
olmayan şeyleri götümüzden uydurup getirmesinin iyi biliriz.
ha sizin komünizm dediğiniz şey insanların birbirlerine daha yakın ve iyi şartlarda
yaşamasıysa eğer o da gelmez bizim memlekete. onun gelmesi için herkesin çok çalışması lazım.
bizde makbul olan çalışmadan kolay tarafından köşe dönmektir.
bize uymaz öyle sosyal olaylar.
- hani nerede ?! sorusunu akla getirten ünlemsel öbek.
kıçın açıkta kalması sonucu görülen rüya.
gelebilir, demokratik bir ülkeyiz, nasıl şimdi ideolojisi milli görüş olan bir parti iktidardaysa, birgün ideolojisi komunizm olan bir parti de iktidara gelebilir...
TÜRKiYEYE GELMEZ. BiR MUCiZE OLSA YÖNETiM ŞEKLi DEĞiŞSE BiLE O RUH BiR DAHA GERi GELMEZ TÜRK iNSANININ KOLAYCI KISA YOLDAN ZENGiN OLMA HAYALiYLE YANIP TUTUŞAN ÜÇ KAĞITÇI KAFASI EN AZ YÜZYIL DEĞiŞMEZ. FEODALiTE KOLAY KOLAY ORTADAN KALKMAZ DiN ELDEN GiDiYO DER iSYAN ÇIKARTIRLAR BiR BAKMIŞSINIZ KOMiNiZM BEKLERKEN ŞERiAT GELMiŞ.
EŞiTLiKTEN ANLAMAZ BiZiM MiLLET ÇÜNKÜ, KOMŞUNUN TAVUĞU KOMŞUYA KAZ GÖRÜNÜR DER ATASÖZÜMÜZ BiLE. HERŞEY KENDiMiZiN OLSUN iSTERiZ.
(bkz: yavaş gelsin)
(bkz: gel gel gümüle)
(bkz: lan nereye geliyor komünizm)
(bkz: komünizm/#8184100)
gelse de kurtulsak artık heyula gibi sosyal rüyalara gark etmese bizi...