bugün

efendim sözlükteki entrylerde sıkça görülen durumdur bu. yok komunistse neden para harcıyor, özel yurtta kalıyor, kaliteli kıyafet giyiyor falan filan. efendim bildiğiniz gibi komunist adam kafasında komunist idealleri , teoriyi, düşünce yapısını taşır ona pratikte ulaşmak için uğraşır. ancak bu komunizme ulaşma isteği bireysel değildir. yani komunistler kendilerini balta girmemiş ormanın ortasına kapatıp komunal bir hayat sürmezler. onlar da içinde bulunduğumuz kapitalist sistem içinde yer alan bireylerdir bu bakımdan kendimi sömürtmeyeceğim lan diye fabrikada çalışmamazlık, param orta-üst düzey bir araba almaya yetiyor ama ben murat aldım gibi bir mantaliteleriyoktur. çünkü murat da alsan honda da alsan para yine patrona gidiyor değil mi canlar? peki komunist adamın kapitalist pratikte ne farkı vardır?

dedim ya devrimi arzular ve onun için uğraşır peki nasıl? tabi ki konvers giymeyerek, şaka lan şaka ne alakası var. aktivist olarak, insanlara politikacıların ve patronların gerçek yüzünü göstermek için bildiriler dağıtarak, iş hayatında ilkelerini maximal düzeyde korumaya çalışarak,sömürüye karşı aktivist bir tutum alarak, okuyarak, sanatçıysa; insanlara ulaştığı sanat dalında halka ulaşmaya çalışarak, üreterek. hoşunuza gitsin ya da gitmesin kapitalist pratik içinde komunist pratik 3-5 komunist tarafından ortaya çıkarılamaz.ha tabi vahşi kapitalist kuruluşların ürünlerini tüketmeyeye özen göstermek önemlidir ancak komunist olmanın ilk şartı bu değildir. mc donaldsta yemezsin çocuk işçileri sömürüyorlar diye ama bunlar komunist olmanın temel taşlarından biri değildir. o bakımdan, ne demişler şekilciliğe takılıp kalırsan arının bala yapışığ kaldığı gibi olur sonun. bu tarz söylemlerde bulunanlar komik duruma düşüyorlar , cahilliklerini ortaya çıkarıyorlar ne yazıkki.

misal eleştirilmesi gerekenler nelerdir derseniz. adam diyor ki komunistim ama işçilerini sömürüyor, adam diyor ki kadın hakları ama 18 yaşında büyük kızının erkek arkadaşına sataşıyor; o zaman eleştir çünkü bunlar pratiğe geçirilebilecek şeyler ama diğerleri için gerçekten boşboğazlık , fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olmak.
halkımızda kendini hep ''bu adam sözde solcu, halkçı oturduğu eve altındaki arabaya bak!'' şeklinde gösterir. öncelikle çok özet halinde sol felsefeye bakalım; eğer bir kişi solcu ise, dünyanın milletlerden değil, kişi ve sınıflardan oluştuğunu düşünür, gelir dağılımındaki eşitsizliklere karşı çıkar, oppürtünist düşünceye karşı çıkar, halkların sömürülmesini istemez, halkların sömürülmemesi için bilinçlendirilmesini ister. pekii parası olan bir kişi bütün bunları düşünemez mi? evet düşünebilir. nasıl ki, ''dünya'nın her yerinde millet benliği vardır ve önemlidir, yaşasın türk milleti!'' diyen bir kişi, lüks arabalarda, lüks evlerde oturuyorsa, bir insanı tanımlayanın onun sınıfı olduğunu, yaşam standartlarını belirleyenin milleti değil, ekonomik statüsü olduğunu, bir insanın size 'fransızım', 'türküm' dediği vakitte birşey ifade etmediğini, onun nasıl birisi olduğunun anlaşılamayacağını, fakat kişi 'işçiyim', 'sermayedarım' dediği vakitte kişi hakkında çok daha detaylı bir profil çıkartabilceğinizi düşünen bir kişininde parası olabilir, sosyal statü sahibi olabilir.

(bkz: komunizmin fakirliği savunduğu düşüncesi)
(bkz: komunistde olsa herkesin sistemin bir parçası olduğu gerçeği)
bazı kişilerin komunistlerin arkadaşlarını alıp, bolivya dağları'nda ''kesintisizz devrimm yolu açıktırr, engebelii dolambaçlı ve sarplııı..'' diye şarkılar söylemesi gerektiğini düşündüğü için ortaya çıkan teoridir. diğer zihniyetler, saf ari ırk için hergün dünya üstünde çalışmalar yaptığından, ortasya'daki çok az kalmış saf ari türk insanlarını koruma altına almakla uğraştığından, komunist'lerin parası herkese dert olmuştur.
komunistin peygamber olmadığını, hata ve yalnışları yapmak zorunda bırakıldığını farkedememe durumudur.
güncel Önemli Başlıklar